Son dakika haberi Küçükçekmece'de 3 katlı özel üniversite binası çöktü

vantura
Super Moderator
Site Yetkilisi
İstanbul Küçükçekmece'de bir inşaatın istinat duvarının çökmesi nedeniyle tedbir amacıyla boşaltılan yan taraftaki 3 katlı Arel Üniversitesi'nin binası da çöktü. Üniversitenin ana binasında ise büyük hasar meydana geldi. Bölgede yapılan incelemelerin ardından, güvenlik amacıyla içerisinde 71 öğrenci bulunan 1 yurt ve 128 dairenin olduğu 6 apartman tahliye edildi


Küçükçekmece'de, bir konut şantiyesinin istinat duvarının çökmesi sonucu, bitişiğindeki Arel Üniversitesi'nin 3 katlı binası da çöktü, üniversitenin ana binasında da büyük hasar oluştu.


Sefaköy'de Halkalı Caddesi üzerinde bulunan bir konut şantiyesinde, zemini güçlendirmek için uygulanan fora kazıkları patlarken çökme yaşandı.


Çökme nedeniyle şantiye sahasının yanındaki özel İstanbul Arel Üniversitesi'nin 3 katlı binası da çöktü. Üniversitenin ana binasının bir köşesinde de büyük hasar meydana geldi.

Binalar daha önce tedbir amaçlı boşaltıldığı için herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
hbar üzerine bölgeye itfaiye, AFAD, polis ve zabıta ekipleri sevk edildi. AFAD ekipleri, şantiye sahası çevresindeki diğer bina ve apartmanlarda herhangi bir etkilenme olup olmadığına yönelik inceleme başlattı.


1 ÖĞRENCİ YURDU İLE 6 APARTMAN DAHA TAHLİYE EDİLDİ

Yapılan incelemelerin ardından, güvenlik amacıyla içerisinde 71 öğrenci bulunan 1 yurt ve 128 dairenin bulunduğu 6 apartman tahliye edildi.
Tahliye edilen bazı vatandaşlar akrabalarının yanına giderken, kalacak yeri olmayanlar olay yerine gelen otobüslerle kalacakları otellere götürüldü.
Ekipler, Halkalı Caddesi'ni tek yönlü trafiğe kapatırken olay yerinde alınan güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.
Diğer yandan Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yaşanan çökme olayıyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.
"HER TÜRLÜ ÇABA SERGİLENİYOR"
DHA'nın haberine göre; Arel Üniversitesi Rektörü Ercan Yegez, "Binaya giriş şu anda yasaklanmış durumda. Her türlü çaba sergileniyor, şu anda bekliyoruz" dedi.

TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILMIŞTI

Şantiye sahasında akşam saatlerinde meydana gelen çökme nedeniyle bitişiğindeki özel üniversite binası tedbir amaçlı tahliye edilmişti.Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de olay yerine gelerek şantiye sahasında incelemelerde bulunmuştu. Yapılan ilk incelemenin ardından şantiye etrafına şerit çekilmişti.

KÜÇÜKÇEKMECE KAYMAKAMLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Küçükçekmece Kaymakamlığı, dün bir konut şantiyesinde yaşanan ve özel bir üniversitenin de ağır hasar görmesine neden olan çökme olayıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilen açıklamada, forze kazıklarındaki olağandışı hareketliliğin önceden fark edilerek binaların tahliye edildiği belirtildi.

Sefaköy'de Halkalı Caddesi üzerinde bulunan bir konut şantiyesinde, dün saat 16.30 sıralarında zemini güçlendirmek için uygulanan fore kazıklarının çökmesi nedeniyle bitişiğinde özel bir üniversitenin bir kısmı çökmüş, bina kullanılmaz hale gelmişti.

Küçükçekmece Kaymakamlığı yaptığı yazılı açıklamada forze kazıklarındaki olağandışı hareketliliğin önceden fark edilmesi nedeniyle, binaların zamanında tahliye edildiğini belirtti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirten açıklamada, şöyle denildi: "Kemalpaşa Mahallesi'ndeki bir inşaat temelinde bulunan forze kazıklarının dün saat 16.30 sıralarında olağan dışı hareketliliği tespit edilmiştir. Kaymakamlığımızca ilgili kurumlarımızın teknik ekipleri inşaat mahalline sevk edilerek, çevrede geniş çaplı güvenlik önlemi alınmıştır. 2019 yılında bir inşaat firması tarafından başlatılan konut projesi şantiye alanının yanında bulunan İstanbul Arel Üniversitesi binası tahliye edilmiştir.

Belirtilen alanda saat 23.15 sularında fore kazıklarının çökmesi sonucu İstanbul Arel Üniversitesi binasının bir kısmı çökmüş ve bina kullanılamaz hale gelmiştir.

Kaymakamlığımız Kriz Merkezi tarafından, şantiye alanına komşu 5 apartman ve 1 yurt binası olmak üzere, toplam 6 bina tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Tahliye edilen binalardaki 128 hanede ikamet eden vatandaşlarımız ile yurtta kalan 71 öğrencimiz ilçemizde bulunan otel ve misafirhanelere yerleştirilmiştir. Ayrıca tedbir alınan binaların bulunduğu sokakların elektrik, su ve doğalgaz akışları kesilerek olası bir afet durumuna karşı önlem alınmıştır. Meydana gelen olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma meydana gelmemiştir."
KAYNAK
 
Üst