Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL teşvik verilecek!

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,627
  Beğeni:
  4,521
  Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL teşvik verilecek!

  [​IMG][​IMG]
  05.09.2019 10:24
  [​IMG]
  Çalışma Bakanlığı öncülüğünde başlatılan programa göre, Suriyeli işçi çalıştırılan iş yerlerine 11 bin 400 TL'ye kadar teşvik verilecek. Bu proje ile Suriyelilerin sigortalı çalıştırılmasının önü açılacak.
  İstanbul’da temmuz ağustos aylarında kaçak yabancı işçi çalıştırılan işyerlerine yönelik bilgilendirme ve uyarıların ardından, önümüzdeki günlerde denetimlere başlanacak.

  Kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar uygulanacak. İstanbul’un da aralarında bulunduğu beş ilde Suriyeli işçilerin sigortalı çalıştırılmasına yönelik program yürütülüyor. Program kapsamında, 1 Suriyeli + 1 Türk işçiyi işe alan işverene, 11 bin 400 liraya kadar teşvik veriliyor. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, programın ayrıntılarını yazdı

  İstanbul’da kaydı bulunmayan Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere gönderilmesi, kaçak Suriyeli ve başka ülkelere mensup yabancı işçi çalıştırılmasının önlenmesi amacıyla tanınan süre 25 Ağustos’ta doldu. Sosyal güvenlik denetmenleri, temmuz ağustos aylarında rehberlik hizmeti kapsamında, kaçak yabancı işçi çalıştıranlara yönelik yaptırımlar konusunda işyeri ziyaretleri yaparak işverenleri ve meslek örgütlerini uyardı. Bundan sonra yapılacak denetimlerde kaçak yabancı işçi çalıştırdığı tespit edilenlere yönelik yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Kaçak yabancı işçi çalıştırmaya yönelik İstanbul’daki bu uygulama diğer illere de yaygınlaştırılacak.

  Yapılacak denetimlerde, İstanbul’da kayıtlı olmadığı tespit edilen geçici koruma statüsündeki Suriyeliler, kayıtlı bulundukları illere gönderilecek.

  11 BİN 400 TL TEŞVİK

  Türkiye’ye sığınan Suriyeliler ile Türk işçilerin iyi koşullarda çalışmasını sağlamak, işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak ve sigortalı çalışabilmeleri için kayıtlı istihdama geçiş programı (KİGEP) yürütülüyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi işbirliğiyle yürütülen program, şimdilik İstanbul, Bursa, Adana, Hatay ve Konya illerini kapsıyor. Bu illerde istihdam edilecek her bir Suriyeli ve Türk işçi için, sosyal güvenlik prim bedeline karşılık aylık 950 TL teşvik sağlanacak. Teşvikten yararlanmak için Türk işçinin yeni istihdam edilmesi şartı aranmıyor, halen çalışmakta olan işçiler için de teşvik alınabilecek.

  Program kapsamında sağlanan teşvik 6 ay devam edecek. Böylece 1 Suriyeli işçiyi sigortalı olarak işe alan işveren, 1 Türk işçi ile birlikte 6 ayda toplam 11 bin 400 TL teşvikten yararlanacak.

  Ayrıca, Suriyeli işçiler için yapılacak 372 TL tutarındaki çalışma izni masrafları da karşılanacak.

  1100 SURİYELİ+1100 TÜRK İŞÇİ

  Program kapsamında İstanbul, Adana, Bursa, Hatay ve Konya’da 1100 Suriyeli ve 1100 Türk işçi için teşvik sağlanacak. Ayrıca, 1600 Suriyeli işçinin çalışma izni ücretleri karşılanacak.

  Teşvikten yararlanabilmek için istihdam edilen işçilerin kesintisiz çalıştırılması ve primlerinin ödenmesi gerekiyor.

  SAYI ARTACAK

  ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, kontenjanın yaklaşık yarısı için başvuru aldıklarını belirtirken, İstanbul’da yabancı kaçak işçilere yönelik denetimlerin artması nedeniyle burada ilginin daha fazla olduğunu vurguladı.

  Özcan, ilk etapta 5 ilde toplam 2 bin 200 kişi ile başlattıkları programın etki analizini yapacaklarını, başarılı olması halinde başka illere de yaygınlaştırılarak, kişi sayısının artırılacağını belirtti. Özcan, ikinci aşamada artı 7 bin kişi için daha teşvik sağlanmasının söz konusu olduğunu, bunun için kaynaklarının bulunduğunu ifade etti. Özcan, programın mevcut beş ile ilave olarak Ankara, Mersin, Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir, Manisa ve Sakarya gibi talep alınan ve uygun görülen illere de yaygınlaştırılacağını vurguladı.

  ILO Türkiye Ofisi olarak Suriyeliler için işyeri uyum programları düzenlediklerini belirten Özcan, Türk işçilerle eşleşme yaptıklarını, bu sayede işyeri kültürüne ve çalışma ortamına daha kolay uyum sağladıklarını kaydetti.

  Kaynak Yeniçağ: Suriyelileri işe alana 11 bin 400 TL teşvik verilecek!
   
  #1
 2. N3F3R

  N3F3R Forum Ustası

  Katılım:
  21 Ağustos 2009
  Mesaj:
  8,138
  Beğeni:
  399
  Suriye vatandaşı nasıl olabiliyoruz, şuan da işsizim de, iş bulamıyorum
   
  #2
 3. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,764
  Beğeni:
  1,347
  Ev kirası ve malzeme almak için bankaya yatırdığım paraya Vergi borcumdan dolayı Kemeraltı vergi dairesince el koyuldu
  AdaletKalkınmaPartisi:cool: adaletinizi ***im..Suriyeliler vergisiz dükkan çalıştırsın 25 yıllık benim gibi esnafın parasını vergi borcun var deyip gaspedin..bu mu lan adaletiniz
   
  • Beğen Beğen x 1
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #3
 4. sefat

  sefat Çırak

  Katılım:
  5 Eylül 2019
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  1
  Her Suriyeli çalışan için mi verilecek ? Birden ne kadar süre çalıştırmak gerekiyor ? Bide biz neden bizden çok bu korkak ülkesini terk edenleri düşünüyoruz.
   
  • Beğen Beğen x 1
  #4
 5. Geronimo21

  Geronimo21 Daimi Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2015
  Mesaj:
  429
  Beğeni:
  69
  Türk de alın diyor şükür ki.

  @akay geçmiş olsun abi :(
   
  • Beğen Beğen x 1
  #5
Yükleniyor...