Sürrealist Mimarinin Çılgın Ustası Antoni Gaudi:

fearof
Forum Ustası
Sürrealist Mimarinin Çılgın Ustası Antoni Gaudi:

1852-1926 yılları arasında yaşamış olan ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi, çocukluğunda demirci çırağı olarak çalışmış, 13 yaşındayken ailesi tarafından din okuluna gönderilmiştir.


1878'de Barselona kentinde mimari eğitimini tamamlayan Gaudi'nin mezuniyet töreninde, okulun rektörü şu sözleri söyler: "Bir dehayı mı yoksa bir budalayı mı mezun ediyoruz, bilmiyorum."

Gaudi'nin temel esin kaynağı doğadır. Eserlerini benzersiz kılan da, doğadan ilham alarak kullandığı özgür biçimler, çarpıcı renkler ve dokularla elde ettiği organik bütünlüktür.

Gaudi'nin inşa ettiği binalarda, çiçeklerin, hayvanların, meyvelerin, bitkilerin ve çeşitli coğrafi şekillerin izleri net bir biçimde görülür.

Gaudi'nin sanatı, İspanya'nın Barselona kentine inşa ettiği eserlerle ölümsüzleşir. Mimarın inşa ettiği benzersiz yapılar, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alır.

Gelin, Gaudi'nin dünyasında rengarenk bir yolculuğa çıkalım şimdi...

1. Casa Vicens

Gaudi'nin tasarladığı ilk ev olma özelliğini taşıyan ve mimaride Art Nouveau akımının ilk örneklerinden biri olarak kabul edilen Casa Vicens, günümüzde müze haline getirilmiştir.

2. Casa Milà (La Pedrera)

La Pedrera (Taş Ocağı) olarak da bilinen Casa Milà, tamamen doğal taşlardan inşa edilmiştir. İlk yapıldığı yıllarda ağır eleştiriler alan ve alay konusu olan bina, günümüzde şehrin en çok hayran olunan yapılarından biridir.

3. Casa Batlló

1877'de yapılan sıradan bir bina, 1904'te Gaudi tarafından restore edilir ve ortaya, rengarenk mozaikleri, dalgalı hatları ve enteresan balkonlarıyla Casa Batlló çıkar.​

4. Park Güell

Gaudi'nin bir süre yaşadığı evin de içinde bulunduğu bu sıra dışı park, manzarası, rengarenk bahçeleri, taş koridorları ve kıvrımlı teraslarıyla bir masal diyarına ait sanki.​

5. Crypt - Còlonia Güell

Sagrada Familia'nın bir nevi ön hazırlığı olarak kabul edilen ve yarım kalan bir proje olan bu kilise, tamamlansaydı kırk metre uzunluğunda olacaktı.

6. Sagrada Familia

Sagrada Familia, Gaudi'nin en önemli eseridir. Mimar, 1883'te bu yapıyı tamamlama görevini üstlenmiş, 1908'de başka proje almayı bırakmış ve 1926'da ölümüne dek sadece Sagrada Familia üzerinde çalışmıştır. Kilisenin yapımı halen devam etmektedir.
 
Üst