Suudi Arabistan çölünde 2 bin yıllık deve heykelleri keşfedildi

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,928
  Beğeni:
  4,565
  Suudi Arabistan çölünde 2 bin yıllık deve heykelleri keşfedildi
  [​IMG]

  Fransız ve Suudi arkeologlardan oluşan bir araştırma grubunun Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki kayalıklarda çölde doğal boyutta deve heykellerine rastladıkları, kayalarda kabartma usülüyle yapılan heykellerin yaklaşık 2000 yıllık olabileceği belirtildi.

  [​IMG]

  Daily Mail’in aktardığına göre arkeologlar bu bölgede daha önce de deve çizimleri bulmuştu, fakat yapılan son buluş, boyutları itibarıyla ‘benzeri görülmemiş’ olarak niteleniyor.
  Haberde, eski sanatçıların böylesine ıssız bir bölgede kabartmaları neden yaptıkları bilinmese de, bölgede eskiden bir ibadet yerinin yer almış olabileceği tahmin edildiği belirtildi.

  [​IMG]

  Haberde, Arap Yarımadası’nda keşfedilen antik sanat eserlerinde en yaygın işlenen konuların, savaş, avlanma ya da hayvan göçü sahneleri, ayrıca mitolojide yer alan hayvan şekilli yaratıklar olduğu kaydedildi.

  [​IMG]

  Çalışmayı yapan arkeologlar, deve kabartmalarının bölgede daha önce kullanılmayan bir teknikle yapıldığını tespit etti. Uzmanlar, bu bölgenin eskiden kervanların geçiş rotası olabileceğini, deve heykellerininse yol üzerinde bir mola yerinde yapılmış olan süslerin bir parçası olabileceğini ifade etti.

  KAYNAK:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
Yükleniyor...