Tarihe Işık Tutan En İyi 10 Yabancı Dizi | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Tarihe Işık Tutan En İyi 10 Yabancı Dizi

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Tarihe Işık Tutan En İyi 10 Yabancı Dizi
Yabancı dizilerin çoğalmasıyla türleri de oldukça dallanıp budaklandı. Özellikle tarih severler için tarihi dizi severleri ekranlara bağlayacak olan en iyi 10 yabancı dizi.


1. The Pacific
IMDB: 8.3

The Pacific 10 bölümden oluşan ve ikinci dünya savaşına ışık tutan mini bir dizi. HBO tarafından Mart 2010'da yayınlanan dizi Amerikan Deniz Piyade Kolordusu'nun Pasifik Cephesi'nde Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri birliklerine karşı verdiği mücadeleyi anlatmakta. Dizinin her bölümü ortalama olarak 55 dakika sürüyor.
2. The Tudors
IMDB: 8.1

The Tudors bizi 1500'li yılların büyülü atmosferine götürüyor. Kral 4. Henry'nin çalkantılı hayatını anlatan dizi Oscar ödüllü Elizabeth'in yazarı Michael Hirst'in ellerinde çıktı. Genç kralın siyasetteki entrikalı zamanlarının yanı sıra aşk hayatını da izleyeceğiz.3. Band of Brothers
IMDB: 9.6

Bir başka ikinci dünya savaşını konu alan mini dizi Band of Brothers bu türde en iyi yapım olarak gösteriliyor. Bu başarılı dizide askerlerin arasındaki güven ve dostluk gibi konular işlenirken yapımcılığı Er Ryan'ı Kurtarmak filminden Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiş durumda.4. Spartacus
IMDB: 8.6

Bir gladyatör okulundan kaçan Spartacus'un önderliğindeki bir grup gladyatörün Roma imparatorluğuna bela olduğu dönemi anlatan dizi her yönden izleyiciyi kendisine bağlıyor. Capua'da başlayan dizide Vezüv yanardağını bile görmeniz mümkün. Dizi tarihselliğinin dışında; aşk, dram, cinsellik gibi konuları da işliyor. Ha bir de fazlasıyla kan var

5. Rome
IMDB: 8.9

HBO yapımı olan Rome, mekan bakımından Spartacus'a çok benzer. Milattan önce 40 yıllarını anlatan dizide Jül Cesar'ın Mısır ve Galya'daki savaşlarını ayrıca senatodaki çekişmeleri konu alır. Bolca kan ve cinsellik içeren dizi 2 sezon sürmüştür.

6. Outlander
IMDB: 8.6

Starz'ın yapımı olan Outlander'da 1945 yılında yaşayan bir hemşirenin gizemli bir şekilde 1743 yılına seyahat edişini göreceğiz. Dizi genel olarak İskoçya'da geçiyor olup, kurgu, tarih gibi birçok konu görebileceğiz. Dizini ilk sezonu 16 bölüm olarak yayınlandı

7. Marco Polo
IMDB: 8.1

Ünlü Venedikli gezgin Marco Polo'nun gençlik yıllarını anlatan dizi Kubilay Han zamanındaki Çin topraklarında geçiyor. Genç gezginimizi yakından tanıyacağımız dizinin çekimleri İtalya-Çin-Kazakistan gibi ülkelerde gerçekleştirliyor.

8. Da Vinci Demons
IMDB: 8.1

Batman ve Blade filmlerinin serilerinden hatırladığımız David S. Goyer'in yapımcılığını üstlendiği dizi, bizleri Leonardo Da Vinci'nin gençlik yıllarına götürüyor. Da Vinci'nin şeytanları olarak çevrilen dizinin ülkemizde çok fazla seveni var.

9. Vikings
IMDB: 8.6

Vikinglerin hayatına ışık tutan dizi gerçek bir tarihi kişilik olan Ragnar Lothbrok'u anlatıyor. Çiftçilikten İsveç'in krallığına kadar yükselen Ragnar, Ketteget'den İngiltere ve Fransa gibi ülkelerin adeta baş belası oluyor. Dizideki oyunculuklar ve mekanların kurgusunun gerçekçiliği daha farklı bir hava kazandırıyor.


10. Narcos
IMDB: 9.1

Pablo Escobar'ın altın yıllarından yakalanış zamanına kadar geçen süreyi belgeleriyle anlatan Narcos bu senenin en çok konuşulan dizilerinden biri oldu. Özellikle gerçekçilik bakımından dikkat çeken dizide kolombiyalıların kendi dillerinde konuşması da ayrı bir güzellik.

derleme
 
Üst