Tasarımlarıyla fark yaratan ve unutamadığımız telefonlar

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
Tasarımlarıyla fark yaratan ve unutamadığımız telefonlar
15 sene öncesinde telefonlar çok farklıydılar. Hemen hemen her telefonun kendine has bir tasarım çizgisi, bir karakteri vardı. Bu yazımızda sizlere tasarımı ile rakipleri arasında fark yaratmış olan 5 modeli tekrardan hatırlatacağız.

Günümüzdeki akıllı telefonlar, 3 aşağı 5 yukarı birbirlerine benziyor. Peki günümüzden bir 15 sene öncesindeki cep telefonu modelleri için aynı şeyi söyleyebilir miydik?

Akıllı telefon sektöründeki dengeler çok hızlı değişebiliyor. Değişen bu dengelerdeki temel etken ise genel itibari ile tasarım ya da teknik özellikler bazında oluyor. Örneğin, şu aralar akıllı telefon üreticileri, ince çerçeveli tasarım hatlarına yoğunlaşmış durumdalar.

Günümüzdeki akıllı telefon modellerine baktığımızda, 3 aşağı 5 yukarı hepsinin birbirlerine benzediğini görüyoruz. Ön tarafta büyük bir ekran, arka tarafta ise kamera ve TouchID. Şimdiye kadar bizleri şaşkına çevirecek ezber bozan bir tasarımla henüz karşılaşmadık.

Oysa günümüzden bir 15 sene öncesinde işler çok farklıydı. Hemen hemen her telefonun kendine has bir tasarım çizgisi, bir karakteri vardı. Bu yazımızda sizlere tasarımı ile rakipleri arasında fark yaratmış olan 5 modeli tekrardan hatırlatacağız. Lafı daha fazla uzatmadan cep telefonu modellerimize geçelim.Nokia 3650

Nokia’nın tarihindeki en önemli telefonlardan biri olan Nokia 3650, geniş ekranı ve eski klasik çevirmeli telefonları andıran tuş takımı ile dikkatleri üzerine çekmişti. 3650 aynı zamanda Nokia’nın geniş ekranlı ilk telefon modellerinden biri olarak da ön plana çıkıyordu.Nokia N-Gage

Bir diğer modelimiz ise N-Gage. Nokia’nın oyun tutkunlarına özel olarak tasarladığı N-Gage tam ortasına yerleştirilen ekran sebebiyle bir telefondan ziyade el konsolunu andırıyordu. Büyük ekranına karşın kamerası bulunmayan N-Gage’in hoparlörü de yan tarafına konumlandırılmıştı. Yani telefonla konuşmak için, telefonu düz değil, yan olarak kulağınıza götürmeniz gerekiyordu.Siemens SX-1

Şimdilerde Siemens marka cep telefonlarını pek göremesek de zamanında bu firmanın başarılı telefonlar ürettiğini biliyoruz. Bu telefonlardan birisi de SX-1modeliydi. SX-1 o zamanın en çok tutulan modeli Nokia 6600 kadar başarılı bir telefondu. Tuşları ekranın hemen yan tarafına konumlandırılan telefon, ülkemizde de önemli bir müşteri kitlesine erişmeyi başarmıştı.Sony Ericsson P900

Bir zamanların efsane cep telefonu markası Ericsson 2000’li yılların başlarında Sony bünyesine katılmıştı. Sony Ericsson P900, o zamanların ilk akıllı telefonlarından biri olarak ön plana çıkıyordu. Pek de alışık olmadığımız bir tasarımla hem dokunmatik hem de fiziksel klavyeye sahip olan P900, telefondan ziyade akıllı bir PDA olarak rağbet görüyordu.


Nokia 7600

Nokia’nın belki de en farklı tasarıma sahip modellerinden biri de 7600’dır. Bir telefondan çok herşeye benzeyen 7600, bayanlara özel olarak tasarlanmıştı. Fakat ergonamik olmayan tasarımı ile pekde başarılı olamayan telefon, Nokia’nın tarihinde kara bir leke olarak iz bıraktı.