Tek Tanrılı dinler ilk kez Mısırda mı ortaya çıktı-Der Spiegelin araştırması

ESTERGON
Genel Moderator
Eeee en az sende onlar kadar eskisin estergon :D :D :D

Hoş geldin dostum, özlettin kendini. ;):)verdiğiniz kaynak i gazi üniversitesi felsefe eğitimi ile ilgili bir kaynak..

mısırlıların da tarihi daha eskilere dayanır. m.ö. 6000'lere kadar uzanır.

mısırlılarla sümerler arasında cok fazla zaman farkı yok.

kaynak:
http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Egypt#Ancient_Egypt

1. Yanlış adamla tartışıyorsun.

2. Gazi Üniversitesi resmi bir kaynaktır.

3. wikipedia, her önüne gelenin girip yazdığı bilgi çöplüğüdür.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
metatron
Super Moderator
Site Yetkilisi
konuyls ilgili bir haber:

Hz.İbrahim Firavun'du

İki Fransız araştırmacı (doğrulanırsa sadece eski Mısır ve Yahudi tarihini değil, binlerce yıllık geçmişe dayanan siyasi iddiaları da değiştirecek) müthiş bulgulara erişti:

Mısır'dan kovulan Yahudiler aslında tek tanrılı Mısırlılar'dı ve anavatanları Yukarı Mısır'dı.

Hz.İbrahim, Mısır'ın ilk tek tanrılı Firavun'u, Nefertiti'nin kocası Ahenaton'un kendisiydi.

Tevrat'ın anlattıkları doğru ancak adı geçen Yahudi büyükleri Mısır asilleriydi.

Hz. Musa ise, daha sonra 1.Ramses adıyla Firavun olacak Mısırlı bir generaldi.

İKİ Fransız araştırmacı sadece bilim dünyasını değil, tarihi değiştirecek, Ortadoğu'da dengeleri altüst edecek bir iddia ortaya attı: İbrahim Peygamber aslında Mısır'ın tek tanrılı ilk firavunu Ahenaton'dan başkası değildi. Ve Mısır'dan kovulan ve İsrail'e dönen Yahudi kavmi de, Ahenaton'un tek tanrılı dinini benimsemiş Mısırlılardı.

Yahudi kökenli iki Fransız bilimadamı, Roger ve Messod Sabbah 20 yıl süren çalışmalarını bir kitapta topladılar.

Bugün Hz.Musa'nın bir Mısırlı olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Yahudi tek tanrıcılığının Aton dininin devamı olduğu da yeni bir iddia değil.

YAHUDİLER ASLINDA MISIRLI

Ancak, Mısır tarihini ve kayıtlarını inceleyen uzmanlar şimdiye kadar Hz. İbrahim'in, Yusuf'un veya Musa'nın izine rastlamadılar. Daha da anlaşılmaz olanı, Eski Ahit'e göre 430 yıl boyunca Mısır'da yaşayan, 210 yıl köle olarak tutulan onbinlerce Yahudi'den Mısır tarihi nasıl olur da hiç bahsetmez? Firavun'dan kaçan binlerce Yahudi köle Kenan bölgesine, yani Firavun'un topraklarına nasıl, korkusuzca yerleşebilmiştir? Niçin Mısır'da tek bir Yahudi mezarı, bir mezar taşı, bir duvar yazısı veya bir mektup bulunamamıştır?

Messod ve Roger Sabbah bu ‘muammaları’ çözmeyi başardılar.

Tevrat'ta anlatıldığı şekliyle, Yahudiler'in Mısır'dan Musa'nın önderliğinde kaçışının hiçbir tarihi kaydı yoktur; çünkü Yahudi tarihinin ‘Yahudiler’in Göçü' diye verdiği olay, Ahet-Aton kentinde yaşayan tek tanrılı Mısırlılar'ın Firavun Ai tarafından sürülüşünden başka birşey değildir.

Mısır'ın ilk tek tanrıya inanan firavunu Ahenaton'un ölümünden sonra, Firavun Ai Ahenaton'un başkenti Ahet-Aton (şimdiki Tell el-Amarna) halkını sınırdışı etti. Böylece tek tanrıcılığı Mısır'dan atmış oldu.

Ancak, tek tanrıcılık yok olmadı. Ahet-Aton halkı Sazlıklar Denizi'ni aşarak Sina Çölü'ne geçti. ‘Denizin yarılması’ efsanesi de Mısır mitolojisinde yer alan ‘Anadeniz’in Firavun tarafından ikiye açılması' efsanesinden farklı birşey değildir. Filistin'in Kenan bölgesine yerleşen Mısırlı rahipler ve asillere ‘Firavun’a (yani Ahenaton'a) tapan' anlamına ‘Yahud’ adı verildi. Yahudlar, burada Yahuda Krallığı'nı (Yuda) kurdular.

Yani Tevrat'ta adı geçen Hz. İbrahim, Sara, İshak, Rebeka, Yakup, Israil, Laban ... hepsi aslında Mısırlı asillerdi. Böylece, iki araştırmacının çalışmaları sonucunda ‘kimin kim olduğu’ da ortaya çıkmış oluyor:

Hz. Musa, ileride Firavun 1. Ramses adıyla tahta geçecek olan Mısırlı general Mose (Ra-Messu) idi. Yuşa (Musa'nın halefi) ise Musa'nın büyük oğlu.

Ve en önemli bulgu, bugüne kadar çözülememiş sır da ortaya çıktı :

Hz. İbrahim, Firavun Ahenaton’dan başkası değildi. (Müslüman Mısırlılar bugün bile bu firavundan ‘Ahenaton Aleyhisselam’ diye söz ederler.)

Bu bulgular doğruysa, sadece 3500 yıl öncesine ait tarih yeniden yazılmayacak. Yahudiler'in anavatanının Filistin değil, Mısır'ın Yukarı Nil kıyıları olduğunun ortaya çıkmasıyla, yakın tarihe bakış da gözden geçirilecek.

ORTAK ATAMIZ AHENATON MU

TC Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Harran'da Nisan ayında Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile ortaklaşa düzenlediği seminerde ‘Ortak Atamız’ olduğu dünyaya ilan edilen İbrahim Peygamber, iddiaya göre, Mısır'ın tek tanrılı firavunu Ahenaton'dan (MÖ 1372-1354) başkası değildi.

Amenofis IV, MÖ 1372'de firavun oldu. Nefertiti'nin kocasıdır. 1366'da başkentini Teb'den yeni inşa edilen Ahet-Aton'a (bugünkü Tell El-Amarna) taşıdı. Adını ‘Kürenin (Güneş) beğendiği’ anlamına gelen Ahenaton şeklinde değiştirdi. Atalarının çok tanrılı Amon dinini reddederek, tek tanrılı evrensel Aton dinini resmi din ilan etti. Yerine geçen firavunlar tek tanrılı dini silerek ve yeni başkenti yıkarak Amon kültüne geri döndüler.


http://webarsiv.hurriyet.com.tr/2000/09/24/243254.asp
 
misafir1009
Forum Ustası
resmi kaynak olarka veren arkadas, "köken" yerine "baba" sözcüğünü kullanmış..
resimler konuya yardımcı olması açısından ayrıca konuldu.[/QUOT

bu gece uyku tutmadı ..
konuda sana sorudğum soruyu cevap vermişsin ama konunun başına bu açıklamayı not olarak eklememişsin.
dediğin gibi KÖKEN yerine BABA kullanılmış.
şu an tekrar okuyorum arada soracaklarım var elbet..


senden ricam olacak

Arapçan varmı?
Varsa Kuran-ı Kerim-i
bir kez okumanı rica ediyorum.
Yoksa Elmalı Hamdinin Türkçe mailini oku onu tavsiye ederim.
Zamanı erkanında büyük zaatlarımız bu konuda Alim olduğunu ispat ettiği için gerçek mevkilere getirmek isteselerde o takva gösterip huşu bir hayat sürmek istemiştir.
elbette okursan ki okuduğuna inanıyorum ama bugünden gayri ayrı bir kez daha oku.
ve ayetlerin titizliğine bak.
aklımdayken sana acizane bir tavsiye vereceğim.ran okuduktan sonra ; cinsel birleşmeyi incele ve bebeğin oluşumunu ntv deki belgeselinden edin ve detaylı incele lütfen
lakin en kısa sürede bir daha okursan cok sevınırım.
Konunu baştan aşağı okuyacağım.

Selametle.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
salamanki
Forum Kalfası
bana göre islamdan başka diğer dinlerin hepsi yalan Allah a inanıyorum elhamdülillah başka bişeye de inanmam bende bi olay oldu ondan sonra hepten inandım
 
maia
Banned
konu açılmıştır. semavi dinlerin kökeni hakkında bilgi sahibi olmak isteyen arkadaslar bir yarım saatlerini ayırıp tüm dökümanı okusunlar diye tavsiye ediyorum..

dünya capında cok ciddiye alınan der spiegel dergisinin güze ve cok kapsamlı l bir çalısmasıdır..
Sonra okuyum süpermen :D Şimdi forumda herkes tecavüze uğrayan kıza İstanbul'un yolunu gösteriyor :D Açtığın konu biraz ağır gelecek hem de rapor yazmam gerek işim var ama bu konu aklımda merak etme :p
 
mydos
Forum Ustası
Güzel bir konu...bir nefeste
okudum..teşekkürler :)


Wardom.Org Forumları - Hata!
metatron isimli kullanıcıya daha önce karma vermişsiniz. Tekrar karma verebilmek için, başka kullanıcılara karma dağıtmanız gerekiyor. :(
 
uLeaD
Daimi Üye
bana göre islamdan başka diğer dinlerin hepsi yalan Allah a inanıyorum elhamdülillah başka bişeye de inanmam bende bi olay oldu ondan sonra hepten inandım
İslam'dan başka dinlerin hepsi yalan yanlış bir tabir olmuş islamiyet açısından. Allah'ın varlığına , peygamberlerine , dinlerine ve kitaplarına inanmamak müminleri dinden çıkarır. arkadaşım bu konuyu araştırmanı tavsiye ederim
konuyu daha yeni gördüm reklamcı sayesinde sağolsun :)
metatron teşekkürler konu ve yorumlar için güncel kalması gereken bir konu bence.
sabah oldu detaylıca okuyacağım.
 
Üst