Teknoloji devleri istemeseniz de sizi yakından izliyor:

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,748
  Beğeni:
  4,474
  Teknoloji devleri istemeseniz de sizi yakından izliyor
  [​IMG]

  Cep telefonunuzu elinizde nasıl tuttuğunuza dair bilgiler, mesajlarınızı taranması , bilgilerinizin üçüncü taraflara ve şirketlere aktarılması...

  Bunlar, bazı teknoloji devlerinin sitelerine ve uygulamalarına kaydolurken kabul ettiğiniz şeylerden sadece üçü.

  BBC'nin araştırması, mahremiyet politikası ve kullanım koşullarında kullanılan dilin anlaşılabilmesi için üniversite eğitiminin gerekli olduğunu tespit etti.

  Ancak kullanılan teknolojik jargonu biraz yakından incelediğinizde, verilerinizin nasıl kullanıldığına dair şaşırtıcı gerçekler gözler önüne seriliyor.

  Peki teknoloji devleri kişisel verilerinizi nasıl toplayıp kullanıyor? 7 başlıkta derledik:

  1. Nerede olduğunuz izin vermeseniz bile izleniyor
  Çoğu uygulama, cep telefonunuzun Küresel Yer Belirleme (GPS) sistemini kullanarak nerede olduğunuzu izleme izni istiyor. Kullanıcılar isterlerse bu talebi reddebiliyor.

  Ancak izin vermeseniz de nerede olduğunuzu görebiliyorlar.

  Örneğin Facebook, telefonunuzun GPS'i dışında nerede olduğunuzu ele veren bilgileri topluyor. Nerede olduğunuz hala kullandığınız IP adresi ve yaptığınız "check-inler ve katıldığınız etkinlikler" üzerinden izleniyor.

  Twitter da bulunduğunuz yerle ilgili bilgilere "ihtiyaç duyuyor" ve bunu "IP adresi ya da cihaz ayarlarından alınan sinyaller üzerinden" yaptıklarını belirtiyor. Şirket bunun "hesabınızı güvenli bir şekilde kurmanız ve korunmanız için gerektiğini" söylüyor.

  2. Verilerinizi üçüncü taraflara ileten şirketler var
  Kullanım koşullarını kabul ettiğinizde, sıklıkla verilerinizi kullandığınız uygulamaya vermiyorsunuz. Gruplar arası birçok veri paylaşımı yapılıyor.

  Örneğin, çöpçatan uygulaması Tinder topladığı verileri Match Grubu'yla paylaşıyor. Bu grup, OkCupid, Plenty of Fish ve Match.com gibi çöpçatan sitelerinin sahibi.

  Tinder bunun "bakım, müşteri hizmetleri, pazarlama ve hedefli reklamlar için yapıldığını" ve kullanım koşullarını ihlal eden kullanıcıların uygulamadan çıkartılacağını söylüyor.

  Microsoft'un iki yıl önce satın aldığı LinkedIn'in mahremiyet politikasında "Microsoft da dahil ortaklarımızın sağladığı hizmetleri kullandığınızda da verilerinizi alıyoruz" deniyor.

  [​IMG]
  3. Üçüncü tarafların kullanım koşullarına da tabiisiniz
  Teknoloji devlerinin kullanım koşullarını okumak da yeterli olmayabilir. Verilerinizi alan diğer şirketlerinkini de okumanız gerekebilir.

  Amazon verilerinizi üçüncü taraflarla da paylaşabileceğini söylüyor ve kullanıcıların kendi kullanım koşullarıyla birlikte "üçüncü tarafların da mahremiyet politikalarını ve kullanım koşullarını dikkatle incelemeniz gerektiğini" söylüyor.

  Ya da Apple ürünlerini kullanıyorsanız, kişisel verileriniz Apple'a "bilgi işleme, taksitlendirme için kredi açma ve Apple ürün ve hizmetlerine olan ilginizi değerlendirme servisi sunan şirketlerle" paylaşılıyor.

  Avrupa Birliği'nde yeni uygulamaya giren Genel Veri Koruma Kuralları (GPDR) şirketlerin kullanım koşullarında bu üçüncü taraf şirketleri listelemesini gerektirmiyor.

  Ancak Privacy International adlı yardım kuruluşundan Ailitih Callander, bu durumun kaygı verici etkileri olabileceğini söylüyor.

  Callander, "Bu, şirketlerin profilinizi çıkartmak için bulunduğunuz yeri, ilgi alanlarınızı, telefon defterinizdekileri ve çok daha fazlasını kullanabilmesi anlamına geliyor. Mahremiyet politikalarını okumak çok uzun bir iş olabilir, ancak hangi verilerin neden toplandığına ve kimlerle, nasıl ve ne amaçla paylaşıldığına bakmak için vakit ayırmanız önemli" diyor.

  Öte yandan Wikipedia, kişisel bilgilerinizi pazarlama amacıyla üçüncü taraflarla pazarlama amacıyla paylaşmıyor. Kullanım koşullarında ayrıca "ziyaret etmediğiniz üçüncü taraf internet sitelerinin sizi izlemesine izin vermediğini" özellikle vurguluyor.

  4. Tinder, jiroskop verilerinizi de topluyor
  Bazen verilerin toplanması isim, yaş ve yerin ötesine de gidiyor.

  Tinder, uygulamanın telefonun ivme ölçerini (hareketleri ölçmek için) jiroskopunu (telefonunuzu tuttuğunuz açıyı ölçen sistem) ve pusulanızın sağladığı verileri de topladığını söylüyor.

  Ancak bu verilerin tam olarak ne amaçla toplandığı ve kullanıldığı açıklanmıyor.

  5. Facebook sildiğiniz aramaları da kayıt altında tutuyor
  [​IMG]
  Facebook size, geçmişte yaptığınız aramaları silme seçeneği sunuyor ve kullanıcılar bu şekilde arama geçmişlerinin tamamen silindiğini sanıyor.

  Ancak sorun şu ki, aramalar silinmiyor.

  Veri politikasında arama geçmişinin istendiği zaman silinebileceği ancak arama kayıtlarının 6 ay sonra sileneceği belirtiliyor.

  6. Facebook sizi uygulamayı kullanmıyorken bile izliyor
  Facebook, sizi uygulamayı kullanmıyorken, hatta bir Facebook hesabınız olmasa bile izliyor.

  Şirketin veri politikasına göre şirket "reklamcılar, uygulama geliştiricileri ve yayıncılarla çalışıyor" ve bunlar Facebook İş Aracı denilen sistemle "Facebook dışındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi gönderebiliyor"

  Facebook'a bu ortakları aracılığıyla iletilen bilgiler arasında, telefon cihazınız hakkındaki bilgiler, girdiğiniz internet siteleri, internet üzerinden yaptığınız alışverişler ve gördüğünüz reklamlar da dahil.

  Bir Facebook hesabınız olsa da olmasa da, ya da hesabınıza girseniz de girmeseniz de bu bilgiler iletiliyor.

  7. LinkedIn özel mesajlarınızı tarıyor
  [​IMG]
  Özel mesajlarınızın gerçekten özel olduğunu sanıyorsanız, bir daha düşünün.

  Mahremiyet politikasına göre LinkedIn mesajlarda "otomoatik tarama teknolojisi" kullanıyor.

  Bu arada Twittter da mesajlarınızı saklıyor ve işliyor.

  Twitter, "Kiminle ve ne zaman iletişim kurduğunuza dair verileri (ancak mesajların içeriğini değil) hizmetlerinin kullanımını daha iyi anlamak ve platformun güvenliğini korumak için kullandığını" söylüyor.

  KAYNAK:
   
  • Beğen Beğen x 1
  #1
 2. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  675
  Beğeni:
  95
  İzliyorlar ne yazık ki
   
  #2
 3. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,279
  Beğeni:
  3,473
  Telefondan SİM kartı çıkar
  Telefondan 2 metre uzağa koy ;)
   
  #3
 4. CekoReis

  CekoReis Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,147
  Beğeni:
  113
  İzlemezler mi a dostlar.
   
  #4
 5. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,706
  Beğeni:
  1,324
  1 metre olmazmı :p
   
  #5
 6. KayaSecurity

  KayaSecurity Cool Üye

  Katılım:
  15 Mart 2018
  Mesaj:
  153
  Beğeni:
  38
  Hadi sivilleri geçtim devletin karar mekanizmasında bulunan insanlara kadar herkesi saniye saniye izliyorlar. İzleme işlemi sadece konum takibi vs. işe de sınırlı değil.! Çok geniş çaplı bir organizasyon var ve bu organizasyon ile beyinlerimizin çalışma yapısını, karar verme aşamasındaki alışkanlıklarımızı, davranışlarımızı, pisikolojimizi... kısacası her şeyimizi izliyor ve kayıt altına alıyorlar.
   
  • Beğen Beğen x 1
  #6
 7. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,279
  Beğeni:
  3,473
  askeri personele
  bu uyarı yapıldığına göre ;)
   
  #7
 8. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,415
  Beğeni:
  256
  Ben çok korkuyorum her şey ellerinde
   
  #8
 9. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,706
  Beğeni:
  1,324
  Sende inandın :p:)
   
  #9
 10. Geronimo21

  Geronimo21 Daimi Üye

  Katılım:
  17 Haziran 2015
  Mesaj:
  407
  Beğeni:
  66
  Ayarlardan kapatabiliyorsunuz.
   
  #10
Yükleniyor...