TornacıLar biLir

aLPeReN318
Cool Üye
zaten mantıkda o :) Puntanın gövdesi, pabuçLar yardımıyLa tornaya frenLenir. punta matkabının arkasında cevirmeLi bir tambur vardır, onu cevirdikce heLezonik disLiLer yardımıyLa iLeri geri gider. Ve parcanın dönmesi netcesinde kesici ucLar yardımıyLa taLas kaLdırır ve işLem yapar.

o degiLde, o kare cebi oLusturana kadar en az bir 2-3 saat gecmiştir :) ne kadar sogutma sıvısı kuLLandıgı beLLi degiLdir, sürtünme ve mukavemet max. seviyededir zaten :D
hacı mühendis misin? :D

Behçet Efe
Forum Kalfası
kare oluşturmak mümkündür anahtar ağzı açma makinasını bilenler olayı çözerler hem parça hemde kesici haraket eder

000000
Forum Kalfası
tornacı değilim. hiç bişey anlamadım yazdıklarınızdan ama allahın bi hikmetidir olmuş :D

FueGoN
Banned
zaten mantıkda o :) Puntanın gövdesi, pabuçLar yardımıyLa tornaya frenLenir. punta matkabının arkasında cevirmeLi bir tambur vardır, onu cevirdikce heLezonik disLiLer yardımıyLa iLeri geri gider. Ve parcanın dönmesi netcesinde kesici ucLar yardımıyLa taLas kaLdırır ve işLem yapar.

o degiLde, o kare cebi oLusturana kadar en az bir 2-3 saat gecmiştir :) ne kadar sogutma sıvısı kuLLandıgı beLLi degiLdir, sürtünme ve mukavemet max. seviyededir zaten :D
Bunu Bi Video İle Gostersene Bi B*k Anlamadm Desem Yeridir xD

Behçet Efe
Forum Kalfası
hayır, makine teknikeriyim :)

Dostum anahtar agzıyLa, siLindirik bir parcaya kare cep oLuşturmak tamamen farkLıdır :) Hem, anahtar agzı benim biLdigim tornada degiL, frezede acıLır.
frezede açılan farklı benim söylediğim ''hem iş parçası döner hem kesici döner dönüş katsayısına göre şekil değişir 1/3 dönüşte üçgen 1/8 dönüşte sekizgen oluşturur''
;)

frends
Forum Kalfası
Bunu Bi Video İle Gostersene Bi B*k Anlamadm Desem Yeridir xD
bak bu torna tezgahı :D

buda punta :D
alt taraftaki civata punta gövdesini tornanın gövdesine sabitlemeye yarıyor
arkasındaki dönen kol ise puntaya takılan uç veya kesiciyi parçaya yaklaştırıp uzaklaştırıyor (ayna diyecem ama onuda açıklamak zorunda kalacağım için söylemiyorum)
videosunu aradım ama bulamadım :cool:

yusuf06_tr
Cool Üye

2-3 saat sürmez o takımla direk delme işlemi yapmamıştır önce daha ufak çaplı matkaplarla öndelik açmıştır bu arada o parçayı tel erezyonda yapmışlar sanırım

cagatay342
Forum Kalfası
Hic anlamam ama :D eger o uc hareket ediyorsa ve ucu kucukse kareye gore ucu kare seklınde hareket ettırırsen kare bı delık acarsın yada fake dır o resımler :D

Senkron.
Forum Ustası
Arabanın yağ değişim kilometresi gelmedikce sanayiye uğramadığım için pek bişey anlamadım bu muhabbetten..

Ama bişeyler dönüyo heralde onu gördüm.. :D

yasba
Forum Ustası
abi, askerden dönüşte bir iş ayarLarsın artık bize :D:)
bu arada sen ne diyorsun, abi bu konu hakkında.
Ben uzun süredir torna , freze tarzı tezgahlara uzak kaldım o yüzden zihnimde canlandıramadım açıkçası , matkapla çürütüp frezeyle düzeltebilirsin ama tornayla bu şekli vermek ? ? ? aklıma birtek aynaya kalemi bağlayarak yapılabileceği geliyor , tabi bu bir tahmin .