Toshiba 4 ve 5 TB'lık Sabit Disklerini Duyurdu | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Toshiba 4 ve 5 TB'lık Sabit Disklerini Duyurdu

B

By ToNiK

Misafir Üye

3 TB'ın üstünde Sabit Diski bulunmayan ve rakiplerinin gerisin de kalan Toshiba büyük bir atak yaparak herkesi ters köşeye yatırdı.

Desktop amaçlı üretilen yeni sabit diskler 7200 RPM'e sabit olacak.

Cihazda, kapasite yoğunluğunu üç katına kadar artıran Perpendicular Magnetic Recording, arayış süresini düşüren ve birim zamandaki veri aktarım hızını artıran NCQ teknolojisi ve manyetik yazma verimliliğini artıran TMR teknolojisi özellikleri bulunuyor.

SATA3 (6 Gb/s) bağlantı arabirimini kullanan ürünler korumaya yönelik dahili şok algılaması ve rampa yükleme teknolojisi beraberinde geliyor.

Ürünlerin fiyatları ise şu şekilde sıralanmış;
4 TB kapasiteli olan 300 dolar,
5 TB kapasiteli olan ise 400 dolar.

eflatunn

Moderator
Yönetici
birçok firma piyasaya sürülecek 10 TB 20 TB cihazlarını bile hazırlamıştır. piyasanın olgunlaşmasına mutaakip raflarda yerlerini alırlar.
bu ürünlerin fiyatlarıda seneye yarı fiyatına, belkide daha fazla, iner.

B

By ToNiK

Misafir Üye
birçok firma piyasaya sürülecek 10 TB 20 TB cihazlarını bile hazırlamıştır. piyasanın olgunlaşmasına mutaakip raflarda yerlerini alırlar.
bu ürünlerin fiyatlarıda seneye yarı fiyatına, belkide daha fazla, iner.
Aslına bakarsanız şu an 10 TB'lık 7200 RPM SATA sabit diskler mevcut fakat fiyatları ateş pahası.

Bunun yanı sıra bir çok bilişim firması da artık SATA yerine SSD'deki kapasiteyi arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar.

Yani tahminimce 2 sene daha 20 TB'lık sabit disk görmemiz pek mümkün olmayacak. Zaten şu an ki sistemler artık Helyum dizilimi üstüne.

eflatunn

Moderator
Yönetici
Aslına bakarsanız şu an 10 TB'lık 7200 RPM SATA sabit diskler mevcut fakat fiyatları ateş pahası.

Bunun yanı sıra bir çok bilişim firması da artık SATA yerine SSD'deki kapasiteyi arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar.

Yani tahminimce 2 sene daha 20 TB'lık sabit disk görmemiz pek mümkün olmayacak. Zaten şu an ki sistemler artık Helyum dizilimi üstüne.
solıd state disc ler kapasite fiyat bazında fazlasıyla pahalı. SATA- SSD arasındaki farkı bilmiyorum bilgilendirme yapabilirsen sevinirim

B

By ToNiK

Misafir Üye
solıd state disc ler kapasite fiyat bazında fazlasıyla pahalı. SATA- SSD arasındaki farkı bilmiyorum bilgilendirme yapabilirsen sevinirim
Aslına bakarsanız olay şundan ibaret ;

SATA HDD'ler döner bir tabakaya sahip. Daha çabuk ısınır, ses çıkartır, alan kapasitesi yüksektir ve ucuzdur. Fakat bunların yanı sıra veri yazma ve kopyalama hızları çok düşük (max : /150mb - sn)

SATA HDD + SSD'ler döner tabakanın aksine içinde bellek modülü bulundururlar bu yüzden 0 sesle çalışır, daha az ısınır ve daha hızlı veri transferi yapabilir (Max / 400-450mb - sn)

SSD'ler için yüksek hızlı ve geniş alana sahip USB 3.0'da diyebiliriz bir bakıma. İçinde dönen bir disk olmadığı için sıkıntı çekmeden takır takır basıyor bilgiyi.

Bunun haricinde HDD + SDD'ler deki SSD 'yi de önbellek gibi düşünebiliriz.

Hızlı root, veri başlatma (program, oyun) ve veri aktarımı gibi işlevsel amaçları hedefler.

Bu yüzden SDD'ler kapasite arttıkça pahalılaşır. Bilmiyorum daha nasıl sade anlatılır ama en kolay örneği bu olsa gerek :p :D

Seni görmek bana şeref verdi üstadım. Açıkcası sizde gitmişsinizdir diye düşünmüştüm ama ters köşe ettiniz beni uzun bir süre sonra dönüp eskileri görmek çok güzel :) .

- Yönetici düzenlemesi: :
B

By ToNiK

Misafir Üye
İçerisindeki Yarı İletkenleri Mümkün Olduğunca Nano Teknoloji İle Boyutunu Düşürüpte İşlevselliğini Arttırıp Dizüstüler İçin Uygun Hale Getirilirlerse Çok İyi Olur :)
Yanlış hatırlamıyorsan WD'nin bu konularda araştırma yaptığını okumuştum resmi sitesinde.

İçindeki çiplerin daha ufak ve dayanıklı yapılmaya çalışıldığını ve fiyatının da içinde HDD alan bulundurmayacağı için pahalı olacağını okumuştum.

Yani HDD + SSD değil sadece SSD olarak çıkacaktı ve tek donanım yerine yeni nesil sistemlere eklenecekti. Belki Windows 10 sistemlerine bağlı halde gelebilir çünkü WD artık bütün işlemlerini Microsoft'a paralel şekilde gerçekleştiriyor.

Yeni nesil Windows 8 sistemlerinin %60'ında WD'nin Purple SATA HDD harddisklerini görmüştüm. Neden olmasın belki de Windows 10'u bekliyorlardır.