Toyota İmzalı Robotlar Japonya’da Bir Hastanede İşbaşı Yapıyor!

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  25,848
  Beğeni:
  4,037
  Toyota İmzalı Robotlar Japonya’da Bir Hastanede İşbaşı Yapıyor!



  Medikal robotların Japonya'daki bir hastanede işbaşı yapmasına sayılı gün kaldı. Sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmak amacıyla tasarlanan robotlarla ilgili haberin detayları şöyle;

  [​IMG]


  Daha önce farklı sektörlerde karşılaştığımız robotlar, şimdi de hastanelerde görev yapmaya hazırlanıyor. Japonya’nın Nagoya kentindeki bir hastanede 1 yıllık deneme süresiyle işbaşı yapacak robotlar, gece vardiyasındaki görevlerinden başarıyla çıktıkları takdirde daha uzun süreli anlaşma imzalanacak.

  Kaldı ki bu anlaşmayı özel kılan hususlar arasında, robotları üreten firma da var! Nitekim robotları hastane için özel olarak tasarlayan firma; Forbes’a göre dünyanın en büyük şirketleri listesinde 10. sırada yer alan Toyota! İşte robotların hızla hayatımızın içine dahil olduklarını kanıtlayan haberin detayları;

  Nagoya Üniversitesi ile Toyota Industries Corporation tarafından geliştirilen 4 robot, çok yakında hizmet vermeye başlayacak.


  [​IMG]
  Sağlık çalışanlarının ve hemşirelerin iş yükünü azaltmak amacıyla tasarlanan robotlar, Şubat ayında görevlerinin başında olacak. 90 litre kapasiteli soğutucusu olan 125 santimetrelik bu robotlar, kamera ve sensörleri sayesinde 360 derecelik görüş açılarına sahipler. Ayrıca 30 kilo ağırlık taşıma kapasiteleri var.


  Katlar arasında hareket edebilecek olan robotlar, insanlarla karşılaştıkları takdirde ise “pardon, geçebilir miyim” gibi sözlerle müsaade isteyecek.


  [​IMG]
  İlaveten; sağlık çalışanları robotları bilgisayar aracılığıyla bulunduğu yere çağırarak, taşıdıkları dolaptan ihtiyaç duyduğu malzemeye erişebilecek.

  Dünyanın İlk Robot Avukatı 50 Eyalette Hizmete Başladı!
  Akşam 5’ten sabah 8’e kadar çalışması planlanan robotlar, 1 senelik deneme süresi sonunda yararlı bulunursa Toyota ile daha uzun süreli anlaşma yapılacak.

  Neticede; hastalardan alınan örnekleri ve gereken medikal malzemeleri personele taşıyacak olan robotların, çalışanların iş yükünü epey azaltması bekleniyor.


  [​IMG]
  Öte yandan; haberde robotların Toyota’nın otonom sürüş teknolojisi temel alınarak geliştirildiği belirtilmiş. Tam da bu noktada; otomotiv devinin konuyla ilgili epey iddialı olduğunu hatırlatarak; şirketin geçtiğimiz haftalarda Toyota’nın Lexus’ta geliştirdiği en yeni otonom sürüşü ile gündeme geldiğini söylemek isterim.


  İlaveten; 1 yıllık süre sonunda gelen taleplere göre robotların farklı görevler için kullanılmaya programlanabileceği de ifade edilmiş.


  [​IMG]
  Sonuçta; robotlar her geçen gün biraz daha hayatımızın içine giriyor ve buna bağlı olarak sektör de hızla büyüyor. Öyle ki yapılan araştırmalara göre medikal robot sektörü 2021’de 12.80 milyar dolara ulaşacak. Ki bu rakam 2016’da 4.90 milyar dolar olarak belirtiliyor. Anlayacağınız; teknolojiyle birlikte dünyamız da hızla değişiyor.

  kaynak
   
  #1
 2. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  10,922
  Beğeni:
  4,062
  Bilgisayar sistemlerinin kolayca hacklendiği bir Dünya da robotlar hacklenirse nasıl sonuçlar doğar acaba?
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #2
 3. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  5,075
  Beğeni:
  564
  İnsanda hackleniyor hocam.
  Ver parayı istediğini yaptır :D
  Robotların ağ ile bağlantısı yoksa hack olayı daha zor.
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #3
 4. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  10,922
  Beğeni:
  4,062
  Donanım Hack: Trojan, CPU üzerinden sızıyor
  Yazılımsal hack'in modası geçti. Bilim adamları daha sinsi olan donanım hack yöntemlerini inceliyor!

  [​IMG]
  Kontrol edilen CPU: Mutlak hack.
  Illinois Üniversitesi araştırmacıları bir bilgisayar işlemcisini, sisteme zararlı yazılım sızdırabilecek şekilde kontrol etmeyi başardılar. Bilim adımlarına göre bu tarz bir saldırının ifşa olması neredeyse imkânsız.

  Bu deney için sadece bir işlemcinin üzerindeki 1.341 şalteri değiştirildi. Son olarak ağ üzerinden PC'ye özel bir sorgu gönderiliyor ve bu sorgu zararlı yazımı çalıştırıyor. Artık hacker Linux kurulu olan sisteme tam erişim hakkı elde ediyor.

  Profesör Samuel King'in söylediğine göre bu olayı "ultimative Hack" (mutlak hack) olarak tanımlıyor. Hack işleminin anlaşılması neredeyse imkânsız ve donanımdaki açıkları tarıyor. Yani diğer hack yöntemleri gibi bilgisayardaki yazılımda açık aranmıyor. Sadece pratikte uygulaması çok güç, zira kontrol edilen işlemci bir şekilde kasanın içine ulaşmalı. Ama sonuçta imkânsız değil.

  Kanıtlama işlemi için kullanılan işlemci tipi pek yaygın değil. Sun Microsystems bu işlemcileri bazı sunucularında kullanıyor. Hatta uluslararası uzay istasyonlarında da bu işlemciler mevcut.


  İşlemcilerde iki tasarım hatası dünyadaki tüm bilgisayarları tehdit ediyor; işlemcileri değiştireceğiz ya da dua edeceğiz!


  Yeni bir bilgisayar güvenlik felaketi ile karşı karşıyayız. Meltdown ve Spectre ismi verilen bu iki yeni sorun dünyadaki bütün bilgisayarları tehdit ediyor.

  İşlemcilerin tasarım hatasından kaynaklanan bu sorunlar yüzünden gizli şifrelerinizin çalınması bile mümkün.

  Bu güya birbirinden bağımsız çalışan sanal makineler için de geçerli. Yani "cloud" çok tehlikeli bir yer olmuş; çünkü cloud sunucusundaki komşunu tanımayabilirsin ve komşun şifrelerini çalabilir.


  Meltdown, sadece son 20 yılda üretilmiş İntel işlemcilerini etkiliyor. Bunun kullanımı kolay. Örnek kullanımlar da yayınlandı.

  Spectre, hem Intel işlemcilerini hem AMD ve ARM tarafından üretilen işlemcileri etkiliyor. Kullanımı daha zor ama neredeyse bütün dünyadaki bilgisayarı, tabletleri ve akıllı telefonları etkilediği için uzun vadede daha ciddi bit tehdit.

  Meltdown için önemli işletim sistemlerine yönelik çözümler üretildi. Mac IOS ve Linux için çözümler yayınlandı. Microsoft Windows Salı günü çıkacak yamalarla sorunu önleyecek.

  Yamalar uygulanıncaya kadar ya cihazları kapatacağız ya da dua edeceğiz.

  Yamalar bilgisayarları yüzde 30 kadar yavaşlatacak. Bunun şimdilik bir çaresi yok. Evdeki bilgisayar o kadar yavaşlamayabilir ancak sunucularda böyle bir sorun kesin görünüyor.

  Spectre için kesin bir çözüm görünmüyor.

  ABD bilgisayar güvenlik kurumu cert.org’un tavsiyesi durumun ciddiyetini gösteriyor:

  Sorunu çözmek için bilgisayar işlemcisinin değiştirilmesi gerekiyor.

  [​IMG]

  Yani şu anda dünya genelinde aktif olan en azından 20 milyar işlemcinin değiştirilmesi gerekiyor.

  20 milyar cihazın bir anda teknolojik olarak çöp olması felaketinin sebebi ne?

  Hız rekabeti peşinde olan işlemci üreticilerinin güvenliğe yeterli ilgi göstermiyorlar. Piyasa bu sorunu halledemedi. Devletler de her şeyi piyasaya bırakmış vaziyette.

  Intel şirketi sorun olmadığını iddia ediyor. Öyle demek zorunda, çünkü son 20 yılda sattıkları bütün mallar aslında bozuk çıkmış oldu.

  Ne yapmalı?
  1. Bilgisayarındaki işletim sistemi en yeni güvenlik yamalarıyla yenilemek ilk yapılacak iş. Bu sadece Meltdown açığı ve Intel işlemciler için geçerli.

  2. Ne yazık ki Spectre için yazılım çözümü yok gibi. Yani büyük şirketlerin, kurumların, devletlerin güvenlik vaatlerinin geçerliliği şu anda sıfır. Kişisel bilgilerimiz güvende değil. Bunun çözümü ise sadece vatandaş tepkisiyle mümkün olabilir. Bunun dışında şahsen yapabileceğiniz bir şey yok.

  Bu sorunu içermeyen işlemci şu anda piyasada yok. Üretilmeleri ise yıllar sürer. Sadece ve sadece bilgisayar sistemlerine fazla güvenilemeceyeceği artık her zamankinden daha güçlü bir olgu.


  Chris Stephenson


  Ayrıca programlama konusu da ayrı bir muamma.

  Ya programcı mesela 2025 yılını 3 .ayının bilmem ne gününe yönelik bir kodlama yaparda o gün o robot kontrol dışı eylemlere kalkışırsa.

  İllaki hacklemek dışarıdan ve de ağ yolu ile olacak diye bir şey yok.
   
  #4
 5. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  15,273
  Beğeni:
  3,205
  Yanlızca Japonca
  biliyorsa tehlike yok :p
   
  #5
 6. killnuker

  killnuker Daimi Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2015
  Mesaj:
  324
  Beğeni:
  42
  Mantıklı bir iş ama riskleri çok.

  10 yıl önce, 20 yıl önce düşünür müydünüz robotların lcd ekranı olacak bilgisayar gibi diye :D hep aklımızda robocop falan vardı :D
   
  #6
 7. Ne0

  Ne0 Daimi Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesaj:
  481
  Beğeni:
  57
  Güvenli olacaktır bana göre.
   
  #7
 8. numan1234

  numan1234 Forum Kalfası

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesaj:
  867
  Beğeni:
  114
  istesek de istemesek te iş kolaylaştırıyorlar
   
  #8
 9. justim123

  justim123 WarrioR

  Katılım:
  10 Mart 2005
  Mesaj:
  1,068
  Beğeni:
  114
  guzel gelisme bence
   
  #9
Yükleniyor...