Türkiye'nin Zihin Tarihi (Bir konu | wardom'dan 2 konuk) | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Türkiye'nin Zihin Tarihi (Bir konu | wardom'dan 2 konuk)

yenal1990

Daimi Üye

Hilmi Yavuz - Türkiye'nin Zihin Tarihi E-Kitap​

İslam büyük ve muhteşem bir medeniyetse eğer, Osmanlı da büyük ve muhteşem bir kültürdür. Bu mirasın, her nasılsa, bugün bize yaşayarak kalanı ile yetinsek bile; bu onun büyüklüğünü, sezgisel düzeyde de olsa, idrake yeterlidir. Osmanlı’nın kuşatıcı estetik ve entelektüel mirası üzerine yazılanlar, maalesef, çoğu defa bilineni tekrarlamaktan veya deskriptif olmaktan öteye gitmiyor. Halbuki, onun sistemli, kavramsal ve analitik bağlamda yeniden inşası gerekiyor. Şayet bu yapılmazsaOsmanlı kültürünün büyüklüğünü, sezgisel idrakimize değil, zihinsel idrakimize mâl etmemiz mümkün olamayacaktır.

İşte bu noktada doğan ihtiyaca karşılık Türkiye’nin Zihin Tarihi, Osmanlı kimliği ve kültüründen yola çıkarak Türkiye’nin zihin tarihini; dönemin aydın ve entelektüelleri, edebiyatı, saray ve kent kültürü, Batılılaşma ve Oryantalizmle etkileşimi başlıkları çerçevesinde irdeliyor. “Türk Kültürü Üzerine Kuşatıcı Bir Söylev” alt başlığıyla sunulan çalışma, Osmanlı kültürü ve zihin tarihinin, günümüz Türkiyesinin ve Türk toplumunun oluşumu üzerindeki etkisini Hilmi Yavuz’un engin birikimi ve eşsiz üslubuyla sunuyor. Resmî ideolojinin ve arşiv belgelerinden yapılan okumaların ötesinde bir medeniyetin ruhuna nüfuz ederek onu anlamaya çalışan Yavuz, bambaşka bir Türkiye haritası çiziyor.​

Not: Skype üzerinden e-kitap,eğitim kitapları vs tüm kategorilerde sipariş verebilirsiniz.
Skype adı: dosthane2016

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Estağfurullah Birader. Bilakis, göstermiş olduğun bu dostluk düşüncene ben teşekkür ederim.
Seninle, şu siteye ilk adım attığım günden bu yana hep ayrı kutuplardayız doğru mu?

Doğru.

Bugüne kadar bir kez olsun, karşılıklı sevgi ve saygıdan asla ayrılmadık doğru mu?

Doğru.

Bu da, wardom sayfalarında akıl, fikir, bilgi, birikim olduğu sürece karşı fikirlerde olmanın dost olmaya engel olmadığıyla ilgili bir not olarak kalsın :cool:

@redyellow @DuKe gibi isimler de ibret alsın :)

Zafer

Forum Ustası
Seninle, şu siteye ilk adım attığım günden bu yana hep ayrı kutuplardayız doğru mu?

Doğru.

Bugüne kadar bir kez olsun, karşılıklı sevgi ve saygıdan asla ayrılmadık doğru mu?

Doğru.

Bu da, wardom sayfalarında akıl, fikir, bilgi, birikim olduğu sürece karşı fikirlerde olmanın dost olmaya engel olmadığıyla ilgili bir not olarak kalsın :cool:

@redyellow @DuKe gibi isimler de ibret alsın :)
Eyvallah Birader. Düşüncelerine bütün kalbi duygularımla katılıyorum.

Aynı fikir ve düşüncede olanların bir araya gelmesi çok kolaydır.

Önemli olan farklı düşünce ve görüşlerde olanların bir araya gelebilmesi dost olabilmesidir.

Medeni olabilmenin, olgun olabilmenin gereğidir bu.

Farklılıklar bizim muhabbetimize fikir alışverişimize, ufkumuza, öğrenmemize, hoşgörümüze, sevgiye, saygıya katkı sağlar, muhabbeti arttırır.

Gila'ya Birader diye hitap ederim. Bu forumda bir başkasına Birader demedim şimdiye kadar.

O moderatör ben Üye iken birlikte konular bile açtık bu forumda.

Mesela; O başörtüsüne karşıyken ben başörtüsünü savundum.

Gila sosyal demokrat takılırken ben milliyetçi muhafazakardım.

Ama asla kırılmadık birbirimize.

Öyle yada böyle iki farklı yapıda da olsak dost olabilmenin bir 8 sene daha geçse dost kalabilmenin önemini, anlam ve manasını wardom gördü, bundan sonra da görecektir.

redyellow

Forum Ustası
O ibret denen şeyin kırıntısından zerre miktar yere düşmüşsü al başına koy.

Çünkü en son sana lazım o ibaret olayı.

Yahu her konuda sataşıyorsun, yok imla yok felan yok bilmem ne. Etmediğin hakaret kalmıyor, aşağılamadığın yazın yok ama utanmadan yüzsüzlük yaparak bizi suçluyorsun.

Şurda bile geldin bak bize sataşma yapıyorsun.

KARŞILIKLI SEVGİ SAYGIDAN bahsetmişsin... el insaf be.

Her gün aşağılayan sensin, cahil diyen sensin, sırf ayni siyasi düşüncede değiliz diye ve ben adam gibi benim siyasi görüşüm şu, sevdiğim lider şu dediğim için onlarca yüzlerce kere benim sevdiğeimi bilidğin insanalra ağız dolusu kusmukları kusan sensin.

nasıl karşılıklı sevgi ve saygı olacak aramızda?

Sen kimmmm saygıdan bahsetmek kim?

Sen bana desen ki "arkadaş benim siyasi partim şudur, lideri de şudur" ben o partiyi ELEŞTİRİRİM ama ASLA HAKARET ETMEM... Sırf sana saygımdan dolayı.

Ama sende bu insanlığın zerresi bile yok.

Bi de ukala ukala ibret vs. diyorsun.

Zaferden ibret alacak olan, İNSANLIK öğrenecek olan sensin gila.

İyi takip et zaferi.

Bana SATAŞMA... benim ismimi yazarak kinini kusma gila.

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
O ibret denen şeyin kırıntısından zerre miktar yere düşmüşsü al başına koy.

Çünkü en son sana lazım o ibaret olayı.

Yahu her konuda sataşıyorsun, yok imla yok felan yok bilmem ne. Etmediğin hakaret kalmıyor, aşağılamadığın yazın yok ama utanmadan yüzsüzlük yaparak bizi suçluyorsun.

Şurda bile geldin bak bize sataşma yapıyorsun.

KARŞILIKLI SEVGİ SAYGIDAN bahsetmişsin... el insaf be.

Her gün aşağılayan sensin, cahil diyen sensin, sırf ayni siyasi düşüncede değiliz diye ve ben adam gibi benim siyasi görüşüm şu, sevdiğim lider şu dediğim için onlarca yüzlerce kere benim sevdiğeimi bilidğin insanalra ağız dolusu kusmukları kusan sensin.

nasıl karşılıklı sevgi ve saygı olacak aramızda?

Sen kimmmm saygıdan bahsetmek kim?

Sen bana desen ki "arkadaş benim siyasi partim şudur, lideri de şudur" ben o partiyi ELEŞTİRİRİM ama ASLA HAKARET ETMEM... Sırf sana saygımdan dolayı.

Ama sende bu insanlığın zerresi bile yok.

Bi de ukala ukala ibret vs. diyorsun.

Zaferden ibret alacak olan, İNSANLIK öğrenecek olan sensin gila.

İyi takip et zaferi.

Bana SATAŞMA... benim ismimi yazarak kinini kusma gila.
Ben de seni seviyorum hacı :D

redyellow

Forum Ustası
Ben de seni seviyorum hacı :D
Bırak...

İnsanın sabrının da bir sınırı var gila.

Bak ikimiz de 50 kusur yaşında insanlarız.

Şu forumda 20 li yaşlarda insanlar yazı yazıyor.

Gerçekten her gün her gün eften püften şeylerle hakaret etmeyi, aşağılamayı, alay etmeyi, saldırmayı kendine yakıştırıyor musun?

Ben seni SEVMİYORUM gila... şu halinle EVLAT OLSAN SEVİLMEZSİN!

diğer forumdaki haline dön, seveyim.

İllaki burdan banlanıp oraya gelmen mi gerekiyor normal insan olabilmen için?

Gençlere ÖRNEK OL ÖRNEK.

USLUBUNA dikkat et.

dr-sim

Cool Üye
merhabalar wardom ailesi,
size buradan ,cok kullanilan ,okul duvarlarina ,sokaklara asilan bir bir DEVLET ozdeyisle katılmak istiyorum:

nosdifférences sont nos richesses....tam turkcesi: farkliliklarimiz bizim zenginliğimizdir.
BAKİNİZ fransa da nüfusun tam 5/2 sini oz fransiz olmayan ozellikle afrika kökenli zenciler oluşturur....bir afrikali,misirli,cezayirli,tunus lu birine kapkaradır besbelli avrupali değildir asla ve asla memleketini SOYLETEMEZSİNİZ....her zaman heryerde ben FRANSIZIM der...değilsin arkadasim besbelli..ama dedir teee mezzsinizzz. ugrasmayin.buna burdaki dogmus buyumus turk bebeler de dahil.
benim mahallede Katolik kilise ile protestan kilise yanyana ,cıtlari çıkmaz onunde herkes birbirne bonjur demeden içeri girmez.
Televizyonlarda peynir reklami baslar" FRANSIZLAR ne yer..bu peyniri yer..moda prog u olur ,Fransız kadını bunu giyer, röportaj yapılır sokakta elinde mic.soyle baslar ..simdi bir Fransıza soruyorum....fransiz fransiz fransiz...herkes hersey fransizdir.

benim ülkeme bir bakiniz...
wardom da da farkli fikirleri okumak cok güzel,bir zenginliktir bize birseyler ogretir..bu ilkede olan herkesi takdir ettiğimi belirtmek istedim...aramizda sivri dillileri de sevgiyle kabul edip onlara da hosgorulu olacağız ,bak ustte ornegi var , once iğnelemiş sonra" SENi seviyorum" DEMİS...ne güzel...ayni karsilikla hosgorumuzu eksik etmesek cook daha güzel olur....

benim tr de vaz geçemediğim bir kac yerden biri olan wardom hepinize sevgiler.

Son düzenleme:

morko58

Forum Ustası
size buradan ,cok kullanilan ,okul duvarlarina ,sokaklara asilan bir bir DEVLET ozdeyisle katılmak istiyorum:

nosdifférences sont nos richesses....tam turkcesi: farkliliklarimiz bizim zenginliğimizdir.
BAKİNİZ fransa da nüfusun tam 5/2 sini oz fransiz olmayan ozellikle afrika kökenli zenciler oluşturur....bir afrikali,misirli,cezayirli,tunus lu birine kapkaradır besbelli avrupali değildir asla ve asla memleketini SOYLETEMEZSİNİZ....her zaman heryerde ben FRANSIZIM der...değilsin arkadasim besbelli..ama dedir teee mezzsinizzz. ugrasmayin.buna burdaki dogmus buyumus turk bebeler de dahil.
benim mahallede Katolik kilise ile protestan kilise yanyana ,cıtlari çıkmaz onunde herkes birbirne bonjur demeden içeri girmez.
Televizyonlarda peynir reklami baslar" FRANSIZLAR ne yer..bu peyniri yer..moda prog u olur ,Fransız kadını bunu giyer, röportaj yapılır sokakta elinde mic.soyle baslar ..simdi bir Fransıza soruyorum....fransiz fransiz fransiz...herkes hersey fransizdir.

wardom da da farkli fikirleri okumak cok güzel,bir zenginliktir bize birseyler ogretir..bu ilkede olan herkesi takdir ettiğimi belirtmek istedim...aramizda sivri dillileri de sevgiyle kabul edip onlara da hosgorulu olacağız ,bak ustte ornegi var , once iğnelemiş sonra" SENi seviyorum" DEMİS...ne güzel...ayni karsilikla hosgorumuzu eksik etmesek cook daha güzel olur....

Senden rica ediyorum bu yazı karakterini bir daha kullanma okuyana kadar bir derece daha arttı gözümün körlüğü :D:D:D

Ben kimseyi kızdırmıyorum.

Sabah millet kahvaltı niyetine peynir, domates yer, bu parmağını prize takıp 220 yiyip geliyor foruma :D
İşte buna çok güldüm.

killnuker

Daimi Üye
Tebrik ederim. Yazı fontuna katılıyorum düzenleyin bence de yazık oluyor bu güzel mesaja.