Türk Bayrakları | Page 3 | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Türk Bayrakları

rotaredoM

Forum Kalfası
BAYRAKLAR İCİN COK TEŞEKKÜRLER.
Ben den de ufak bir bilgi sunmak istedim :)

Bayrak kelime-i tevhide işaret eder

Şaban Abak: Bayrağımızdaki yıldızın beş köşeli yıldıza dönüşmesi, Peygamberimiz’in adı olan ‘Muhammed’ kelimesinin eski alfabemizle yazılışının beş köşeli olmasından ilham almıştır.
Birçok hattat ‘Muhammed’ kelimesini beş köşeli yıldız biçiminde istif ederek yazmış, ‘Allah’ kelimesini ise, onunla ebced hesabıyla aynı sayı değerinde olan ‘hilal’ kelimesi içine istif etmiştir.
Kelime-i tevhit ise İslam’ın adeta sözlerden ve kelimelerden oluşan bayrağıdır. Bayrağımızdaki ay ve yıldızın kelime-i tevhide işaret etmesi sebebiyle, sömürgeleştirilen topraklarımızın sonradan bağımsızlığa kavuşan parçaları üzerinde kurulan devletlerin, küçük değişikliklerle bayraklarında da hilal ve yıldız korunmuştur.
Al renk ise şehadete işaret etmesinin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı ailelerinin özel işaretiydi. Bayrağın rengi, üzerinde simgelerle ifade edilen değerler uğruna şehit olmayı, bayrağı yere düşürmeme ve daima yüksekte tutma âdeti ise yine simgelediği değeri yüceltme, Allah adını yüceltmek gerektiği düşüncesinden ileri gelmektedir.
 
T

Turkgucu

Misafir Üye
Turk bayraklarını göstermen güzel olmuş. Ama benim dikkatimi çekti. Mesela Gürcistan da bulunan müslüman olan Acaristan ve Abhaz lar sonra çeçenler ve çerkesler turk kökenli halklar değildir. Kafkas milletlerindendir.
 
Üst