Türk Cumhuriyetlerindeki ÜniversitelerYorumlarınız | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Türk Cumhuriyetlerindeki ÜniversitelerYorumlarınız

0x0001

Forum Ustası
Malum ÖSS yaklaşıyor ve öğrencileri üniversite heyecanı sardı :p

Aramızda Türk Cumhuriyetlerinde okuyan abilerimiz vardır diye düşünüyorum.

Ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Olumlu/Olumsuz yönleri.

Karşılaşabileceğimiz zorluklar.

Tavsiye edeceğiniz üniversiteler falan olursa bizim için bir ışık olur.

Şimdiden teşekkürlerimi sunarım :)

Cok seciciler, hem fikir hem de egitim sistemi acisindan cogu birbirinden farkli. Tabi ki, bu imkanlar dogrultusunda fakat.... biraz ozgurlestirilmeli.

Ben bir ogrencinin Universitede sirf iyi ortam olsun diye "sagci" olmasina da karsiyim "solcu" olmasina da. Bir sekilde ideoloji beslenir ama bunlar kisisel dogrularla olur. Yani kisinin kendi dogrulari zaten onu bir ideolojik dusunce kapsamina girmeye itiyor.

Universite, bir egitim kurumudur fakar, rektorun diktesiyle de siyasal bir gruplasmanin ana merkezidir. Bu yuzden siyasi konularda kimse ile irtibat kurmak veya kimseden korkmak zorunda degilsiniz.

Bunu gencler cok kolay kandiriliyor diye soyluyorum.

Onun disinda zaten egitim, ogretim ve gelecek planlari :) bunlar guzel seyler... Sevgiliniz olsun, Seveniniz olsun, Kavgalariniz olsun, Laf sokmalariniz olsun, Ac kalmalariniz olsun hepsi hayatin ta kendisi.
:)
Tavsiye edecegim tek universite: Herhangi bir Siyasal Bilimler Fakultesi :) "siyasal mezunuyum" demek "tip mezunuyum" demekten daha karizmatik geliyor.

- Yönetici düzenlemesi: :

BorderLiNe

Banned
Yurt dısında okumayı dusunuyorsan, Austuria ;)

BorderLiNe

Banned
boyla alakalı değil. türk cumhurriyetlerinde masraf daha coktur. austuria da ünivlerin yıllık harcı : 750 € . yani türkiyedeki ünivle aynı...
aylık masrafın : 500-650 € arası. konaklama yeme içme herşey..

BorderLiNe

Banned
yurdumun ünivesitlerine kıranmı girdi ne işin var dışarda :p
yurdunun üniversitesinden hangisi ilk 500 de ? :). Hayalperest babanın maaşını bilemem kardeşim. normal şartlarda 650 € bana göre birşey değil. tabi kişiden kişiye değişir. Türkiyede il dısında okurkende senin masrafın 600 - 700 ytl arası olcak. Ne sanıyorsun ? 100-200 ytl mi ? zaten yurt 200 - 250 ytl , yeme içme internet 300 ytl 500 600 ytl e geldi yine.. Ben yurt dısında okuyorum ve öneriyorum. Viyana teknik üniversitesi Avrupada 6. Sırada. Orda part time bir iş yaparak (günde 2 saat calısaarak) ayda 600 € kazanabiliyorsun ;). Merak edilenleri bu başlık altından bana sorabilirsiniz..