Türk Dövüş Sanatı - Amarok | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Türk Dövüş Sanatı - Amarok

KizilTug

Forum Kalfası
Amarok, Türk Dövüş Sanatıda verilen isimdir, köklerinin Cengiz Han'a kadar uzandığı söylenmektedir.

Amarok, Alpağutnung Mengü Az Rak Oğuz Köreşi`nin kısaltmasıdır. Bu spor özgün uzun adı yerine genelde amarok kısaltmasıyla tanınır.

Uzun adının açıklaması Alpağut

Alpagu ; savaş sırasında düşmana, kendinden geçerek tek başına saldıran kişi, Alpagu(t) çoğul halidir.
Mengü

sonsuz, ebedi;
Az Rak

ender;
Oğuz

eski Türklerin bir Tanrısı (bu sanatta bilinen Oğuz soyu anlamına gelmez);
Köreş

Bugün Güreş olarak kullanılan sözcük, eski çağda dövüşme veya çatışma anlamına gelir.


Amarok Hakkında Detaylı bir yazı ;

Türklerin Dövüş Sanatı "Amarok"

Bu Dövüş sanati'nin özellikleri cok çesitli ayrintilardan gerceklesir ve diger Dövüş sanatlarin'dan farklidir. Ilk olarak Amarok mistisizm yasamina bagli'dir. Bunun yararin'dan kisinin kendi icinizde'ki sakli olan gücü ve bilincligini kolay bir sekil'de elde eddirebilir. Calismametodu cok genis kapsam'da. Amarok'un bir Kökdisiplini var'dir. Bu genel'de baska Dövüssanatlarin'da da ögrenilebilinir. Amarok prensipleri üzerine kurulmus Kökdisiplin'den arti bazi Bas- ve Silahdövüsdisiplini var'dir ve Samanizm dersi ile carisma ayrintilarina bagli'dir. Hernerse'nin daha gercekci olabilmesi icin, bütün Disiplinler yoklamalar'da bir yabandoga calismalariyla kombinize edilir.

Ögrenciye Dövüs'den önce hakim olmasi gereken bütün bilgiler ögretilinir, yani konsantrasyon, germek, tenkordinasyonu vs.. Önemli olan ögrenci'nin her anda dogru düsünce ve hareket etme'nin bilincligini ögrenmesi'dir. Cok veya az kilolu veya saglik problemleri olan ögrencilere bile uygun olan bu antrenmanmetodunu kullanma gercekligi Amarok verilir. Ögrenci genelde kendi dogal gücünün calismasini Amarok prensiplerin'den uzaklasma'dan gerceklestirir. Önemli onal gereksizleri birakip, yanlizca gerekenlerle dövüsmek'dir.

Amarok'da ögrenci'nin en yüksek görevi dört önemli geleneksel Dövüsdisipleri'nin üzerinde carisma agirligini vermekdir, neden'ki Amarok`un gercek özelligi budur. Ögretimin ilk basinda ögrenci Basdisiplin'den sonra, mistizim Dövüssanat`ini ögrenir. Bu Dövüssanati, Samanizm (eski Atadini Qamcilik) mistisizm dersi'nin derin köklerinden'dir. Ögrenciler bu Sanat`dan kendi ic (sakli) gücünü uyandirmayi ögrenir ve bu yolculuk'da görünmeyen Dövüssanatini elde etmeye calisir. Bu ders daha cok Dövüsdisiplinlerin'den gelmis'dir, ilk olarak teorisi ögretilir ve pratik ögrenmemetodlarini Amarok'un ilerlemesiye ögrenciye ögretilir. Bu Sanat ögrenci'nin bütün Ögrenci- ve Ustaderecelerinde yoldasi'dir, bütün yasamcizgisinde yaninda'dir. Bu Dövüssanati mistizim Acun'da, meditasyon yoluyla ic güclerin bulunmasina yardim eder ve sihir, büyü, seytanca islerle ilgisi yoktur.!!!

Kurtstili bir Savasci'nin icindeki yabankarakteri'nin güclerini uyandirir. Amarok'un gercek anlami bu stil üzerine kurulmus'dur. Bunu icinde Amarok'un kurucusunu su soru düsündürtmüsdü: "herangibi bir kisi, kendi icinde'ki bütün kisiligini degistirebilir'mi?". Ama isin gercegi yanliz distan yirticihayvanlarin Dövüstekniklerini Kung-Fu'da oldugu gibi yankilamak degildi. Kurucu'nun bilmek istedigi, bir kisi kendi tinini, yani tini'nin icinde'ki kisiligi bir yabanyaratigin kisiligine döndürebilirmi? Samanizm bilimdersi bunun gerceklesmesini saglar. Ögrenci bu disiplin'de bütün kisiligini bir yirticiyaratigin kisiligine kisa bir anda degistirebilir. Bir yirticiyarati gibi, düsünür ve dövüsür. Neden'ki kisiligi bir yirticiyaratik olur, yanlizca düsünceleri ve teknikleri degil. Bu disiplin cok yüksek bir bilinclik gerektirir. Sonuc'da bir ********i olacaginizi düsünmeyin. Bu bir masal`dir, ama gercek cok farkli'dir. Bu gercegi Amarok ögrencilerine veriyor. Usta Amarok, ne büyük sir`i bu stilde aciga biraktigi'nin bilincinde. Bu ders düsündügünüz'den zor'dur ve ögrenci icinde tehlikesiz degil'dir. Icinizde'ki yabankurt`un duygularina ve kisiligine hakim olmaniz gerek, ama yanliz hakim olmak'da yeterli degil, devamli bilincle kontrolaltin'da tutmaniz gerekir. Yanlizca gerektigi cag'da, yani Dövüs`de (yanliz gerekdigin'de), ikinci kisiliginizi (yirticiyaratigin gücünü ve kisiligini) kullanabilirsiniz. Basinizi söylediklerimiz karistirabilir, ama unutmayin'ki, mistisizm`de gecilmeyecek sinir yok'dur.

99 gücvurusu (Tängri`nin gücü). Bütün Dövüssanatlarin'da bilinir'ki, bir kisi ellerin'de en cok sir ve gücünü bulundurur. Ellerle hernerse yapilabilinir (iyi ve yaman nerseler). 99 gücün kisi üstünde büyük bir görevi vardir. Bir elden 81 gücler ve öteki elden 18 gücler aktigi anda, verildigi yerde 99 güce olusur. Ellerinizi birbirine verdiginiz an, 99 güc olusur. Ayni anda bu birlesimi düsmaninizin teninde gerceklestirdiginiz'de, kisi bu vurus'dan sarsilir, nedenki sizin vermis oldugunuz 99 güc, onun teninde kendi 99 gücü ile birlesir ve enerjiagirligina gelir. Bu vurus yanlizca elici'n vurusetkisine dayanmaz. 99 gücleri olma'dan bu vurus cok büyük bir özelligi ve etkisi olmayan bir ciftvurus olur. Öncelikle kisi'nin ortasin'da bulunan 99 gücler, mistisizm baglantisi ile uyandirilmasi gerek'dir. Bütün kisiler'de bu 99 gücler var'dir. Ögrenciye 99 gücün anlami ögretilir. Ona nasil icinde'ki bu gücleri bulabilecegini ve hepsinden bir birlesikgüc yapabilecegini aydinlattirilir.

Demir tokati, Osmanli tokati olarak'da taninmakda'dir. Bu tokat Türkuluslari'nin en etkili vurustekiniklerin'den birisi'dir. Gecmisimiz derki: "bir Türk, Savasci bile olmasa, bir tokatla düsmanini dövüsdisi birakabiliyor'du". Türklerin eli celige benzetilir'di. Ögrenci'nin sonsuz dayanikmali antrenmani bu sanat ile baslar. Bu yöntem belirli bir sekilde, yariyuvarlak bir mermertopunu tokatlamak'dir. Yanlizca bir tokatin etkisi, bir kisiyi üc neden'den (ense kirilma, kafa tasi kirilma ve beyin kanamasi) öldürür. Massif demir gibi elici istiyorsaniz, bir demir gibi calismaniz gerekir. Bu vurussekli zor degil'dir, ama bunu Dövüs`de kullanabilmeniz icin, gücünüzü nasil ayarliyacaginizi ögrenmeniz gerek. Yoksa düsmaninizin yasamini tehlikeye atabilirsiniz, neden'ki etkisi anin'da öldürücü'dür.

Kiliclar , bir Dogan`in Dövüsstili üzerine kurulmus'dur. Bu prensip Amarok'la kombinize edilmis'dir. Böylelikle Amarok'un Doganstilindeyiz. Bir Dövüs'de Dogan ona yardim'da bulunabilen hernerseyi kullanir (pencelerini, kanatlarini ve gagasini). Free-Style Baton, Dogan-Dövüsstiline benzer. Iki silahla ayni anda dövüsülür ve Amarok'a bagli olan bütün teknikler'de kullanilir. Ama hepsi ile birlik'de ayni an'da dövüsebilmek hic'de kolay degil. Böylece ögrenciler ilk olarak silahlarin Dövüsdisiplinlerini ayri sekil'de ögrenmeleri ve onlara hakim olmalari gerek. Yanliz böylelikle kendini Free-Style Baton`un gercek Dövüssanatina hazirliyabilir. Bu Baton silahlari'nin karakteri kilinc ve kalkanin Dövüssanatina benzer. Degnek kilinc`dir, Tonfa'da kalkan. Bunlar ayrica Doganstili'nin özellikleri'dir. Bu Dövüsü, Atalarimizin Savasalaninda nasil dövüsdüklerini anlayip, onlarin tinini elde edebilmek icin'dir. Ayrica bu stil, gercek kiliclar ile yapilacak dövüslerin hazirligidir.

Satirin heryani ile, Amarok'daki bütün vurussekilleri yapabilir. Bloketekinikleride'de ayri degil'dir. Silahin düz ve genis formu, Amarok`un Bloketeknikleri yapilir. Bu silahin özelliklerin'den biri, ögrencilerin silahlara karsi korkusunu yenmeleri ve silahli bir düsmana karsi daha güvencli karsi cikabilmeleri'dir. Bu sistem Amarok ögrencileri icin yeni birnerse degil'dir, neden'ki Amarok`un Temeldisiplinin'den farksiz'dir.
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst