Türkiye’de her 5 erkekten biri erken boşalıyor

 1. Beykozlu59

  Beykozlu59 Banned

  Katılım:
  24 Kasım 2010
  Mesaj:
  894
  Beğeni:
  0  Türkiye’de cinsel açıdan aktif her 5 erkekten biri‘erken boşalma’ sorunu yaşıyor! En yüksek oran Karadeniz’de, en düşük oranda ise Güneydoğu Anadolu’da…
  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, Türkiye’de cinsel açıdan aktif her 5 erkekten birinin ‘erken boşalma’ sorunu yaşadığını açıkladı. Prof. Dr. Usta, hastalığın en yüksek oranda Karadeniz’de, en düşük oranda ise Güneydoğu Anadolu’da görüldüğünü belirtti.
  Aynı zamanda Avrupa Cinsel Tıp Derneği ve Türk Androloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Usta, dünyada ve ülkemizde en sık karşılaşılan cinsel sağlık sorununun ‘erken boşalma’ olduğunu söyledi. Cinsel ilişki sırasında boşalmanın kontrol altına alınamamasının, hasta ya da eşinin orgazma tam olarak ulaşmadan boşalmanın gerçekleşmesi olarak tanımlandığını söyleyen Prof. Dr. Usta, “Dünyada yapılmış çalışmaların sonuçlarına göre, erken boşalma 18- 59 yaşları arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 30′unda görülmektedir. Erken boşalma, cinsel fonksiyon bozuklukları içinde en sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Erkeğin yaşam kalitesi ve cinsel hayatı üzerinde olumsuz etkilere neden olmakta ve eşler arasında ciddi boyutta stres ve kişisel ilişki bozukluklarına da sebep olabilmektedir” diye konuştu.
  Bir dakikadan öncesi erken boşalma: Erken boşalma tanısının konulabilmesi için öncelikli olarak sorunun en uygun tanımının yapılması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Usta şunları söyledi: “Dünyada bilimsel açıdan güvenilirliği üst düzeyde olan kuruluşlar bu amaçla bazı kılavuzlar geliştirmiştir. Bu kılavuzlar incelendiğinde, boşalmanın ‘normal’ olarak belirtebileceğimiz bir süresi tam olarak kabul edilmemiş olmakla birlikte, genel olarak cinsel ilişkinin başlaması ile birlikte, 1 dakikadan daha kısa zamanda meydana gelen boşalma ‘erken boşalma’ olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte süre kıstası tek başına yeterli olmayıp, süreden bağımsız olarak erkeğin kendisi ya da eşinin orgazma ulaşıncaya kadar, boşalmanın ertelenmesi konusundaki yaşanan yetersizliğin varlığı da önemli bir kıstas olarak kabul edilmektedir.”
  5 erkekten biri erken boşalıyor: Yakın zamana kadar, ülkemizdeki erkeklerde erken boşalma sıklığını ortaya koyan herhangi bir bilimsel araştırma bulunmadığını anlatan Prof. Dr. Usta şöyle devam etti: “Buna karşılık 2009 yılında Türk Androloji Derneği tarafından ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinde seçilmiş 17 ilde yapılan bir çalışma ‘erken boşalma’nın ülkemizdeki sıklığı konusunda çarpıcı bazı sonuçlar vermiştir. 14- 18 Kasım 2010 tarihleri arasında İspanya’nın Malaga kentinde düzenlenen Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’nde sunulan ve ‘Journal of Sexual Medicine’ dergisinde de yayınlanan sonuçlara göre ülkemizde ‘erken boşalma’ görülme sıklığı, cinsel açıdan aktif erkeklerde yüzde 20 olarak rapor edilmiştir.”
  Karadenizli erkekler aceleci: 2 bin 500 gönüllü üzerinde yapılan çalışmanın sonuçlarına göre erken boşalma sıklığının en yüksek olduğu coğrafi bölgenin Karadeniz olduğunu dile getiren Prof. Dr. Usta şu bilgileri verdi: “Güneydoğu Anadolu bölgesinde erken boşalma oranı ortalamanın altında bulunmuştur. Akdeniz bölgesi erkeklerinde saptanan oran, Türkiye geneliyle benzerlik göstermiştir. Sıklıkla karşılaşılan bir sağlık sorunu olmasına karşılık, erken boşalmanın günümüzde spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, kaygı giderici olarak bilinen bazı psikiyatrik ilaçların yan etkilerinden faydalanılarak erken boşalma şikayeti tedavi edilebilmektedir.”
  Yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç var: Geciktirici sprey ve kremlerin de yoğun olarak kullanılabildiğini aktaran Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta sözlerini şöyle tamamladı: “Ek olarak davranış tedavileriyle penis duyarlılığını azaltıcı bazı cerrahi girişimlerin de hastalık tedavisinde faydalı olabileceği, özellikle Uzak Doğu kaynaklı bilimsel makalelerde rapor edilmektedir. Erken boşalmanın spesifik tedavisi ile ilgili olarak ‘Dapoksetin’ isimli ilaç ile ilgili geniş kapsamlı çalışmalar yapılmış, sözü edilen ilacın boşalma süresini anlamlı derecelerde uzatabildiği bildirilmiştir. Bununla birlikte ABD ve Türkiye’nin de dahil olduğu birçok ülkede, ilaçla ilgili ruhsatlandırılma prosedürleri henüz gerçekleştirilememiştir. Cinsel açıdan aktif konumda olan erkeklerin önemli bir bölümünü etkileyen bu sağlık sorununun çözümünde yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmaktadır.”


  kynk
   
  #1
 2. (-S-A-S-24-)

  (-S-A-S-24-) Forum Ustası

  Katılım:
  3 Kasım 2006
  Mesaj:
  12,053
  Beğeni:
  101
  Boşalmak iyidir rahatlatıyor insanı ama zamansız olanların durumunu bilemeyiz tabiki değilmi..:)
   
  #2
 3. kocero40

  kocero40 Forum Kalfası

  Katılım:
  15 Temmuz 2009
  Mesaj:
  979
  Beğeni:
  0
  erken gelen herşey sorun çıkarıyor hayatta:D
   
  #3
 4. Ymir

  Ymir Cool Üye

  Katılım:
  28 Kasım 2005
  Mesaj:
  113
  Beğeni:
  0
  kayınço bu işin terapistleri var artık. İstanbulda derya alageyik var, izmirde bir hoca var.
  Gidiyorsun direk net şekilde çözüyorlar sorunları.

  Açık olmak lazım artık kafa olarak bazı şeylere.
  kendimizi engellediğimizden oluyor bunlar hep
   
  #4
 5. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  729
  Beğeni:
  100
  Mesela kim nasıl yapıyor?
   
  #5
 6. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,299
  Beğeni:
  3,479
  Erken boşalma :D:D:D
   
  #6
 7. T@M@Y

  T@M@Y Forum Ustası

  Katılım:
  9 Temmuz 2009
  Mesaj:
  5,118
  Beğeni:
  577
  Tedavisi basit biraz araştırın.
  Sebeplerine gelirsek bir çok sebebi var.
  Başta Sünnet derisini kestirmek ve Ergenken 1 dk bile sürmeyen acele ile yapılan mastürbasyonlar :)
   
  #7
 8. CekoReis

  CekoReis Forum Kalfası

  Katılım:
  9 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,264
  Beğeni:
  122
  Boşanma anladım ya :)

  ne safım
   
  • Beğen Beğen x 2
  #8
 9. nurallahordu

  nurallahordu Daimi Üye

  Katılım:
  10 Ağustos 2015
  Mesaj:
  738
  Beğeni:
  116
 10. Sebnemy35

  Sebnemy35 Forum Kalfası

  Katılım:
  21 Ağustos 2015
  Mesaj:
  1,568
  Beğeni:
  276
  Erken boşanma sanıp gelenler?

  Tam da evlilik üstü zaten salgın çıktı. Kocadan olmayalım birde.
   
  #10
 11. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  61,283
  Beğeni:
  5,409
  Erken boşanma sanıp gelen birini tanıyorum galiba :D
   
  #11
 12. justim123

  justim123 WarrioR

  Katılım:
  10 Mart 2005
  Mesaj:
  1,287
  Beğeni:
  132
  Bu konu çok can yakar :)
   
  #12
 13. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  61,283
  Beğeni:
  5,409
  Hayat sizler için kocadan olmakla pişman olmak arasında bir sınav
   
  #13
 14. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,812
  Beğeni:
  4,599
  boşanma sebebi sayılır mı bu vaka....?
   
  #14
Yükleniyor...