Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler
Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler Hakkında
Türkiyede kamp yapılacak yerler o kadar fazla ki, ülkemiz tüm güzelliklerinden faydalanabileceğimiz bir coğrafyaya sahip. Havası, güneşi, denizi, doğası, ne kadar özel bir ülkede yaşadığımızın kanıtı. Sizin için tatil; doğa ile iç içe olmak yani kamp yapmaksa eğer, bu yazımızı yıldızlı notlarınız arasına ekleyebilirsiniz. Bu yazımızda belki daha önce gittiğiniz belki de sadece duyup hiç görmediğiniz kamp alanlarından bahsedeceğiz. Siz de karavanınıza atlayıp veya çadırınızı yanınıza alıp doğanın sesini dinlemek için kamp hayalleri kuruyorsanız eğer, yazımızı okuduktan sonra hemen harekete geçebilirsiniz.

Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler
Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Bolu ilimiz sınırları içerisinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, en çok tanınan ideal kamp alanlarından biridir. Kimisi fotoğraflardan tanır bu muhteşem bölgeyi, kimi ise fotoğraf karelerini yakalayacak kadar yakından tanımıştır. Yedigöller’de kamp yapmanın tadı anlatılmaz, yaşanır. Muhteşem coğrafyasıyla ilkbahar, yaz ve sonbaharda kamp yapmaya elverişli bir yerdir. Burada kamp yaparken fotoğraf çekebilir, yürüyüş yapabilir hatta oltayla balık tutabilirsiniz. Kamp alanında elektrik bulunmamakta, dikkatli olmak şartıyla ateş yakmak serbest. Doğanın içinde, doğanın dilini en kolay öğreneceğiniz kamp alanı olan Yedigöller Milli Parkı, kampçılığa yeni başlayanlar için en doğru noktalardan birisidir.

İnbükü Orman Kampı – Marmaris

Muğla ilimizin Marmaris bölgemizde kamp yapabileceğiniz birçok alternatif bulunuyor. Gelelim İnbükü Orman Kampı’na… Eğer ki bir kamping tesisinden ziyade doğanın zor koşullarını yaşayacağınız heyecanlı bir kamp düşlüyorsanız, İnbükü Orman Kampı’nı görmenizi öneririz. 140 çadır kapasitesi olan bölgede sadece çadır değil ayrıca karavanlara da yer var. İnbükü Orman Kampı alanında balık tutabilir, denize girebilir ve bisiklete binebilirsiniz. Bölgede Çubucak Orman Kampı bütün sene boyunca hizmet vermektedir.

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz

Muğla ilimizde bulunan Kelebekler vadisi, son zamanlarda en meşhur vadilerden, en özel keşiflerden birisidir. Fethiye’de, denize girebileceğiniz hem de oksijen dolu bir doğada, ulaşımı zor gizemli bir koyda tabiatın tadını çıkarabileceğiniz birazda zorlu bir kamp yeri. Tüm bunları yaparken paraşüt heyecanını da yaşamalısınız. Kelebekler Vadisi’nde çadır kapasitesi 120’lere kadar çıkıyor. Kamp alanında dalış eğitim programları bile var. Elektrik, tuvalet ve duş hizmetleri günün belli saatlerinde ücretsiz olarak veriliyor ve kamp alanına günlük uygun fiyatlarla giriliyor. Çadırda rahat edemeyen misafirleriniz varsa eğer, etraftaki bungalovlara yönlendirebilirsiniz.

Yazılı Kanyon – Isparta

Yazılı Kanyon, Isparta ilimiz sınırları içerisinde yer alıyor. Bölgede kamp yapmak anlattığımız diğer kamp yerlerine göre daha rahat. Çünkü yanınıza yiyecek getiremediyseniz eğer, kanyondaki balık çiftlikleri ve küçük işletmelerden faydalanabilirsiniz. Küçük işletmeler genellikle ‘Kendin pişir kendin ye’ hizmeti veriyor. Kanyonda küçük gezintiler yapıp tarihi yazıtlara ve köprülere şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda yüzmek için muhteşem yerler de keşfedebilirsiniz.

Köprülü Kanyon – Antalya

Köprülü Kanyon milli park olarak koruma altına alınmıştır. Bu kamp dünyanın en zengin bitki çeşidini içinde barındırıyor. Antalya sınırları içerisinde yer alan kanyonda karavanınız veya çadırlarınızla kamp yapabilirsiniz. Tabii kamp bölgesini de seçebilme alternatifiniz bulunuyor. Kanyon bitişindeki Karabük Köyü, Köprüçay Irmağı kenarında bulunan Beşkonak Köyü, Altınyaka Köyü ve Selge Antik Kenti arasındaki kamp alanlarından birini tercih edebilir veya tatilinizde tüm bu alanlarda kısa aralıklarla konaklayıp doğanın değişik hallerine tanıklık edebilirsiniz. Kanyonda çadır ve kamp malzemesi satın alacak yerlerde bulunuyor. Köprülü Kanyon’da yapacağınız kamp günlerinde rafting heyecanını yaşamayı da unutmazsınız.

Akyaka/ Gökova Orman Kampı – Gökova

Aslına bakarsanız Akyaka – Gökova’da ister Azmak Nehri yanına isterseniz de muhteşem çam ağaçlarının gölgesine, canınız nerede kalmak isterse çadırınızı oraya kurabilirsiniz. Denize yakınlığıyla, 70 karavan ve 300 çadır kapasitesiyle, aynı zamanda içerisinde barındırdığı 8 koyla görülmesini şiddetle tavsiye ettiğimiz bir kamp alanı da Gökova Orman Kampı. Bölge Muğla ilimizin Akyaka Gökova beldesinde yer almakta. Bu kamp alanı, diğer bölgelere göre daha fazla alternatif sunuyor. Gökova Orman Kampı’nda market, elektrik, sıcak-soğuk su, çamaşırhane imkânı, mutfak ve bulaşıkhane hizmetleri mevcuttur. Ayrıca en güzel alternatiflerinden biri de bölgenin su sporlarına elverişli olması. Gökova Orman Kampı’ndaki 8 koydan arzu ettiğinizde yüzebilir ve doğanın içinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kampa giriş ücretleri de oldukça uygun. Tabii karavan kampı için farklı, çadır kampı için farklı ücretler talep ediliyor. Burada daha fazla kalmak isterseniz yiyecek derdini hiç düşünmeyin. Kamp bölgesinde ki restoranlar bu konuda size her zaman yardımcı olacaktır.

İğneada Longoz Ormanları – Kırklareli

Türkiye’nin eşsiz güzellikleri arasındaki İğneada, güneşiyle, kumsalıyla, İğneada Longozuyla, birçok doğa sporlarıyla kamp yapılabilecek muhteşem yerlerden biri. İğneada ‘da birçok kamp alanı bulmak mümkün. Küçük bir keşif yaptıktan sonra beğendiğiniz kamp alanına yerleşebilirsiniz. İğneada ‘da kamp yapmanın tabi ki zor tarafları da var. Mesela su sıkıntısı var ve bazı bölgelerde sinek problemi de yaşayabilirsiniz. Genellikle kısa bir kamp yapmak isteyenler için ideal bir yer diyebiliriz.

Nemrut Dağı Milli Parkı – Adıyaman

Dünyanın en etkileyici gün doğumu ve gün batımının yaşandığı Nemrut Dağı, tarihi Kommagene Krallığı’nın geriye bırakmış olduğu heykellerle turistler tarafından en merak edilen noktalar arasında yerini almış durumda. E tabii Nemrut Dağı’na kadar çıkıp da güneşin doğuşunu ve batışını görmemek olmaz. Nemrut Dağı Milli Parkı’ndaki kamp alanlarının birine yerleşerek bir iki gün kalabilirsiniz. Bölgede muhteşem fotoğraflar çekebilir, yürüyüşler yapabilirsiniz. Nemrut Dağı’nda kamp yapmak istiyorsanız eğer, ilgili acentalarla anlaşarak gitmenizi öneririz. Nemrut Dağı’na en kolay ulaşım Malatya’dan gerçekleşiyor.

Bafa Gölü – Milas

Muğla ilimiz sınırları içerisinde yer alan, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olan Bafa, muhteşem doğasıyla sizi çağırıyor. Yaklaşık 2000 yıl önceye dayanan geçmişi ile Bafa Gölü, antik dönemin ünlü filozofu Heraklit’in memleketi olarak biliniyor. Aynı zamanda bir kuş cenneti de olan Bafa, Bizans manastırları ve savunma yapıları bulunan Menet Ada, İkizce Ada, Kargı Asarı Ada ve Kapkırı adaları bulunuyor. Burada kamp yapmanın yanı sıra aynı zamanda bölgede trekking turlarına katılarak gölü ve çevresini keşfedebilirsiniz.

Salda Gölü – Burdur

Türkiye’nin en dikkat çeken göllerinden biri olan Salda, beyaz kumları ve berrak suyuyla oldukça davetkârdır. Gölün hemen kıyısına çadırınızı kurabileceğiniz gibi yakında ki ormanlık alana da çadırınızı kurabilirsiniz. Göl suyunun zengin mineral yapısı şifa kaynağı olarak kabul ediyor. Ülkemizin en temiz gölleri arasında yer alan Salda ‘da yüzmek de oldukça keyiflidir.

Kömür Limanı – Saros Körfezi

Kömür Limanı özellikle dalış sporuyla ilgili olanların yoğun ilgi gösterdiği bir kamp alanı olsa da dalış yapmadan da çok keyifli zaman geçirebilirsiniz. Koyun denizi oldukça temiz ve berrak bir suya sahip. Ayrıca ağustos ayında bile buz gibi soğuk bir su. Limanda temiz su kaynağı ve tuvalet bulunduğunu da hemen belirtelim. Buraya girişin ücretli olduğunu da hatırlatalım.

Torkul Gölü – Düzce

Düzce şehir merkezine otuz kilometre mesafede bulunan Torkul yaylası ve göleti özellikle de bahar aylarında kamp yapmak için oldukça idealdir. Çünkü bu aylarda doğanın muhteşem renklerine tanık oluyorsunuz. Bölge sadece doğa ve siz baş başasınız, herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden buraya gelirken hazırlıklı gelmeye özen gösterin.

Kaş – Antalya

Kaş’ta kampçılar için ayrılmış bir bölge ve bir işletme var. Bu işletmede karavan, çadır ve bungalov alanları mevcut. İşletme olmasından dolayı her şey temiz ve düzenli. Alanda ortak banyolar ve bir de kafe var. Denize sıfır konumda yer alan kampın denizi ve plajı da oldukça temiz.

Çamardı – Aladağlar/ Niğde

Aladağlarda her yer sizin. İrili ufaklı göletlerin bulunduğu bu dağlarda istediğiniz göletin yanına çadırınızı kurarak doğayla baş başa kalabilirsiniz. Fakat çadır yerine biraz da bungalov tarzı bir konaklama ararsanız, bölgede profesyonel hizmet veren bir işletmede mevcut. İşletmede bungalovların yanı sıra bir de kafe olup misafirlere hizmet vermektedir.

Kabak Koyu – Fethiye

Sanki sadece kampçılara ait bir koy edasıyla misafirlerini, ağırlamaya devam ediyor Kabak koyu. Büyük tesislerin yer almadığı koyda, bungalov ve çadır kampı işletmeleri bulunuyor. Bulunduğu doğayla uyum içerisinde butik otel tarzında tesislerin hizmet verdiği bu koyda rahat bir şekilde konaklamanızı yapabilirsiniz.

Kaçkarlar – Rize

Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler

Kaç tane karlı dağ Kaçkarlar kadar heybetli? Dört mevsim karlı tepeleri, zengin florası, yeşilin her tonuna sahip doğası ve gür ormanlarıyla Kaçkarlar insanı adeta bir mıknatıs misali kendine çekiyor. Dağların zirvesinde bulunan göller de görülmeye değer noktalardan. Kavrun Yaylası, Tatos gölleri, Galerdüzü, Dilberdüzü gibi yerlerde kamp yapmak için oldukça ideal yerlerden.

Borçka Karagöl – Artvin

Borçka’yla arasında 25 km mesafe bulunana Karagöl’e, Borçka Macahel yolundan hemen sonra Karagöl yoluna saparak ulaşıyorsunuz. Yemyeşil bir alanı kaplayan Karagöl’deki bu kamp alanı ziyaretçilerine dört mevsim muhteşem güzellikler sunuyor. Kamp alanında belediyeye ait bir tesis mevcut. Tesis olsa da siz ne olur ne olmaz diyerek mutlaka hazırlıklı gidin. Karagöl’de balık tutmanın yasak olduğunu da hemen belirtelim. Ayrıca Karadeniz’in diğer güzelliklerini yakından görmek için Karadeniz Turu İçin Gezilecek Önemli Yerler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Adrasan – Antalya

Türkiyede Kamp Yapılacak Yerler

Bizler Adrasan için Olimpos’un arka bahçesi diyoruz. Adrasan ‘da hizmet veren çok sayıda tesis bulunmaktadır. Fakat doğanın kucağında her sabah dalga sesleriyle uyuyup uyanmak istiyorsanız çadırınızı alın ve hemen sahile en yakın mesafedeki ağacın altına kurun.
 
Üst