'Türkiye'nin sınırları yakında değişecek' | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

'Türkiye'nin sınırları yakında değişecek'

fearof

Forum Ustası
'Türkiye'nin sınırları yakında değişecek'ABD'li neo-con yazar Michael Rubin'e göre Türkiye'nin bölünme sürecinin psikolojik aşaması tamamlandı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarihe 'kibiri uğruna Türkiye'yi yıkan kötü adam' olarak geçecek. Odatv'nin aktardığına göre, 15 Temmuz darbesini önceden yazan ABD'li neo-con yazar Michael Rubin, Türkiye'nin bölündüğünü, ancak henüz Kürtlerin ayrı bir devlet mi kuracakları yoksa Türkiye'nin içinde bir federasyon mu olacaklarının belli olmadığını öne sürdüğü bir yazı kaleme aldı. Rubin'e göre Türkiye'nin bölünme sürecinin psikolojik aşaması tamamlandı ve Erdoğan tarihe 'kibiri uğruna Türkiye'yi yıkan kötü adam' olarak geçecek.

‘TÜRKİYE PARÇALARA AYRILMIŞ DURUMDA'

Rubin yazısını şöyle bitirdi: "Türkiye parçalara ayrılmış durumdadır. Sınırları yakında değişecek; tek mesele bölünme iki ayrı devlet şeklinde mi olacak yoksa Türkiye'ye dahil bir federasyon mu henüz belli değil. Erdoğan kendisini büyük bir lider ve yeni Atatürk olarak görüyor olabilir. Fakat Atatürk modern Türkiye'yi inşa ederken, Erdoğan onu yıkmaktan başka bir şey yapmadı. Erdoğan tarihe bir kahraman olarak geçmeyecek, kibiri uğruna Türkiye'yi yıkan yozlaşmış bir kötü adam olarak geçecek." İşte Rubin'in Türkiye'nin bölünme senaryosunu yazdığı o yazısı:

‘BANGLADEŞ'İN PAKİSTAN'DAN KOPMASI İSE SADECE BİR YIL ALMIŞTI'

Bir ülke ne zaman parçalanır? İç savaş ve şiddet dolu karışıklıklar parçalanma aşamasının ön adımlarıdırlar. Çekoslovakya'nın barışçıl bölünmesinin karşısında Yugoslavya ve Hindistan örnekleri de bulunuyor. Etiyopya'dan kopmasından önce Eritre'de onlarca yıl çatışmalar sürmüştü, ya da Güney Sudan bağımsızlığını ilan ederek Sudan'dan koparken de durum farklı değildi. Bangladeş'in Pakistan'dan kopması ise sadece bir yıl almıştı fakat o bir yıl içerisinde Suriye'de son beş yılda ölen insandan daha fazlası hayatını kaybetmişti. Ancak bu örneklerin hepsinin ortak özellikleri politik ayrışmalar ile bölünme öncesinde ortaya çıkan psikolojik bölünme halidir. Eritreliler bağımsızlıklarını ilan etmeden çok uzun zaman önce kendilerini Etiyopyalı olarak görmekten vazgeçmiş ve ayrı bir topluluk olarak düşünmeye başlamışlardı. Bangladeşliler içerisinde yaşadıkları toplumdan farklı bir dil konuşuyorlardı ve oldukça farklı bir kültürel kimliğe sahiptiler. Çekler ve Slovaklar zorla birlik haline getirilirlerken farklı tarihsel altyapılara ve dillere sahiptiler.

‘KALİFORNİYA'NIN AYRILIK KONUŞMALARI STRES ATMAKTAN BAŞKA BİR ANLAMA GELMEYECEK'

(ABD'nin yeni başkanı) Donald Trump'ın seçim galibiyetinden sonra ayrılık konuşmalarının ortaya çıktığı Kaliforniya'da ise durum aynı değil. Eyaletler arası otoyol sisteminden tutun da Hollywood'un Ulusal Futbol Ligine kadar, Kaliforniya Amerika'nın ta kendisidir. Kaliforniyalılar, öteki 49 eyalette bulunan vatandaşlarıyla birlikte dünyanın farklı yerlerinde savaşmışlardır. Kaliforniya halkının büyük bölümü Trump'tan hoşlanmıyor olabilir, Kaliforniya halkının büyük çoğunluğu da kendisine oy vermemiştir. Kaliforniya'nın ayrılık konuşmaları stres atmaktan başka bir anlama gelmeyecektir.

‘BAĞDAT KÜRTLERİN ÜZERİNE ATEŞ PÜSKÜRMEYE BAŞLADI'

Şimdi bir de Ortadoğu'ya bakalım: Kürtler kendilerini ulus olamamış büyük bir topluluk olarak görüyorlar. Onlarca milyon Kürt dört bölge ülkesine yayılmış halde yaşamaktadırlar: Türkiye, Suriye, İran ve Irak. Kürtler Irak'ta onlarca yıldır süren bir mücadele içerisindeler. Irak monarşisi süresince, Kürtler ve monarşi güçlerinin arada sırada çatıştıklarına şahit oluyorduk fakat o günler 1961'de kaldı, sadece üç sene sonra Irak ordusu bir darbe ile monarşiyi yıktı ve Kürtlerin mesafeli kaldığı Bağdat bu topluluğun üzerine ateş püskürmeye başladı. Ayaklanmalar ve düşük yoğunluklu çatışmalar sonraki 10 yıl da sürdü. 1970 senesinde, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Molla Mustafa Barzani, şimdiki lideri Mesut Barzani'nin babası olur, Saddam Hüseyin'in barış sağlanabilecek pragmatik bir lider olduğunu düşünmüştü. Baba Barzani ve Saddam birlikte Kürtlere otonom haklar tanıyan bir anlaşmaya varmışlardı. Çok kısa bir süre sonra ise Barzani Saddam'ın samimiyetsizliğine tanık olacaktı. Çatışmalar bir kez daha başlamıştı. Çatışmaların sertleşmesi ve Saddam'ın baskıcı bir tutumu benimsemesi Kürtlerin kendi tarihsel miraslarına yönelerek Iraklı liderin kafalarına sokmaya çalıştığı düşünceleri reddetmeye yöneldiler. 1991 senesi, Saddam'ın bir hesap hatası ile şekillenmişti: Saddam sivil devlet memurlarını geri çekmiş ve ablukaya aldığı Kürtlere boyun eğdirmenin yolunu aramıştı. Irak Kürtleri ise durumdan avantaj sağlayarak kendi hükümetlerini kurmuşlardı.

‘BAĞDAT'TA IRAK KÜRDİSTAN'ININ NE KADAR FARKLI OLDUĞUNA DAİR KONUŞMALAR YAPILIYOR'

O günlerin üzerinden 25 yıldan fazla zaman geçti. Genç nesiller Saddam'la asla karşılaşmadılar, ve çoğu sivil Kürt savaşı asla deneyimlemediler, İslam Devleti'nin (IŞİD) Kürt kentlerine birkaç düzine mil yaklaşmasını önemsemediler. Kürtçe konuşuyorlar ve Arapça anlamıyorlar. Kürt şarkıcıları dinliyorlar ve Kürt televizyonu izliyorlar. Bırak Irak'ın güneyini, pek azı daha önce Bağdat'ta bulundu. Çok azı kendisini Iraklı hissediyor. Bu yeni bir şey değil, çok sayıda akademisyen ve gazeteci Irak Kürdistan'ını ziyaret ederek aynı gözlemlerde bulunuyorlar. Basra, Necef, Kerbela ve hatta Bağdat'ta Irak Kürdistan'ının ne kadar farklı olduğuna dair konuşmalar yapılıyor fakat onların da pek azı bölgeyi ziyaret etmişler. Eğer Kürdistan dağlarında yaz tatili merkezleri inşa edilmiş olsalardı, Iraklılar buraları ziyaret ederlerken sanki yabancı bir ülkeye giriyormuş gibi pasaport kontrolünden geçeceklerdi. Oysaki bir zamanlar okullarda Arap milliyetçiliğinin birlik olabilmek için verdiği savaşı öğreniyorlardı, çok sayıda genç Iraklı genç Irak Kürdistanı'nın ülkeye bütünüyle entegre olması gerektiği konusunda umursamaz durumda. Irak Kürtlerinin kazançları sadece bölgelerinin kontrolü ile kısıtlı kalmadı, aynı zamanda psikolojik olarak kendilerini kabul ettirmeyi de başardılar.

‘ERDOĞAN KÜRTLERE KARŞI KANLI VE KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ BİR GİRİŞİM İÇERİSİNDE' Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kürtlere karşı kanlı ve küçük düşürücü bir girişim içerisinde. Yapmaya çalıştığı seçimlerde Kürtlerin büyük bölümünün oyunu alabilmekti, fakat kısa süre önce Kürtlerin oylarına ihtiyacı kalmadığında verdiği sözleri de unuttu. Barış sürecine olan inancında samimi değildi. Çok geçmeden gördü ki Kürtler HDP'ye oy veriyorlar, kavurucu dünya siyasetini benimseyerek Cizre, Silopi, Nusaybin gibi şehirleri yıkarak Suriye'nin Halep'ine benzetirken, düşmanının kaynaklarını kurutmaya yöneldi. Barış görüşmesinin ardından gelen ve 1980'lerin ortalarını anımsatan şiddet deneyimi Türkiyeli Kürtlerin Türk vatandaşları ile müşterek gelecek düşüncesinden vazgeçmelerine neden oldu. Kafa yapısı değişen ise sadece Kürtler değiller. Erdoğan Türk basını üzerinde oldukça güçlü bir kontrole sahip, Türkler şimdiye kadar olmadığı denli baskı altında tutulan ve konuşmasına izin verilmiş kısık seslere maruz kalıyorlar.

‘BATILI YAŞAM TARZINA SAHİP TÜRKLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU TÜRKİYE'NİN GÜNEYDOĞU BÖLGESİNE ADIMINI BİLE ATMAMIŞ'

Sonuç olarak, yeni nesil Türkler eğer düşman olarak değilse Kürtleri en azından öteki olarak görüyorlar. Batılı yaşam tarzına sahip Türklerin büyük çoğunluğu Türkiye'nin Güneydoğu bölgesine adımını bile atmamış, bölgede yaşayan Kürtlerin büyük çoğunluğu ise Antalya, Bursa ve İzmir'i asla ziyaret etmeyecekler. Türkiye psikolojik anlamda bir bölünme sürecinden geçiyor. Hatta Erdoğan'ın kendisi dahi bir aşamada bu bölünmenin kaçınılmaz olduğunu anladı ve hatta ekonomi politikalarından Kürt bölgelerini silmesinden bu durumu anlayabiliriz.

‘ATATÜRK MODERN TÜRKİYE'Yİ İNŞA EDERKEN, ERDOĞAN ONU YIKMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADI'

Psikolojik bölünme etnik bir temizliği tersine çevirmeyi imkansız hale getirmektedir. Neredeyse imkansız hale gelmesi bir yana, Kürtler de silahlı ve savaş deneyimine sahipler. Türkler gerçeklerle yüzleşmeliler: Türkiye parçalara ayrılmış durumdadır. Sınırları yakında değişecek; tek mesele bölünme iki ayrı devlet şeklinde mi olacak yoksa Türkiye'ye dahil bir federasyon mu henüz belli değil. Erdoğan kendisini büyük bir lider ve yeni Atatürk olarak görüyor olabilir. Fakat Atatürk modern Türkiye'yi inşa ederken, Erdoğan onu yıkmaktan başka bir şey yapmadı. Erdoğan tarihe bir kahraman olarak geçmeyecek, kibri uğruna Türkiye'yi yıkan yozlaşmış bir kötü adam olarak geçecek.

KAYNAK:
 

enstantane

Forum Kalfası
türkiye suriye ve ıraktan çıksın diye manipülasyon yapmış aklınca,
bassın gitsin işine, iyi tanırız kendisini türkiye'yi ve türkyie'nin birliğiyle bütünlüğünü ne çokta düşünürler bunlar,
aklınca sol ve milliyetçi grupları ayaklandırıp hükümetin suriye ve ırakta yalnız kalmasını sağlamaya çalışıyor,

kimsenin abd'nin aklına ihtiyacı yok, muhalefet ve ya hükümet sizin beş para etmeyecek aklınızı kullanacak değil.
destek vermek istemezse vermez, isterse de verir.

tek katıldığım yer yazının başlığı,
evet türkiye'nin sınırılarının yakın zamanda değişme durumu var, bunla ilgili ciddi kararlar verme eşiğinde hükümet, hatta verdi bile denilebilir.
ama bu yazıdaki gibi değil, musul'un türkiye sınırlarına katılması ile iligli bir karar.
bir karar da ege adaları ile ilgili bir proje.
türkiye'nin kapalı kapılar ardındaki gündemi.
 

DuKe

Forum Ustası
türkiye suriye ve ıraktan çıksın diye manipülasyon yapmış aklınca,
bassın gitsin işine, iyi tanırız kendisini türkiye'yi ve türkyie'nin birliğiyle bütünlüğünü ne çokta düşünürler bunlar,
aklınca sol ve milliyetçi grupları ayaklandırıp hükümetin suriye ve ırakta yalnız kalmasını sağlamaya çalışıyor,

kimsenin abd'nin aklına ihtiyacı yok, muhalefet ve ya hükümet sizin beş para etmeyecek aklınızı kullanacak değil.
destek vermek istemezse vermez, isterse de verir.

tek katıldığım yer yazının başlığı,
evet türkiye'nin sınırılarının yakın zamanda değişme durumu var, bunla ilgili ciddi kararlar verme eşiğinde hükümet, hatta verdi bile denilebilir.
ama bu yazıdaki gibi değil, musul'un türkiye sınırlarına katılması ile iligli bir karar.
bir karar da ege adaları ile ilgili bir proje.
türkiye'nin kapalı kapılar ardındaki gündemi.
Güzel yazmışsın aklına sağlık, bunlarınki öngörü değil temenni !!! ama Türkiye o oyunları bozacak dirayete ve birliğe sahip.
 

alpay29

Super Moderator
Site Yetkilisi
bir zamanlar arap coğrafyasının içine fitne tohumları ekenlerin uşaklığını yapanlar....

sıranın bir gün kendilerine geleceğini hiç düşünmediler...

gelen gün geçen günden daha hayırlı olmayacaktır....
 

mokoko31

Hızlı Çırak
Yüce Kumandan Recep Tayyip Erdoğdan Hazretleri Efendimiz Başkanımız sınırlarımızı genişletecektir. Rahat olun. Bekleyin güzel gönleri.
 

YazılımMimarı

Forum Ustası
wtf diyoruz kendilerine :)

Fransanın dış işleri bakanının bizdeki ohal sizdeki gibi değil deyip, sonrasında fransada yurutmenın yargıya el koymasına benzemiş bu yazıda..
 

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Güzel yazmışsın aklına sağlık, bunlarınki öngörü değil temenni !!! ama Türkiye o oyunları bozacak dirayete ve birliğe sahip.
Bu yüzden mi bizim doğu illerimizi kendi haritasında gösteren Barzoyu bando merasim takımlarıyla karşılıyoruz?

Bu yüzden mi Yunan'ın el koyduğu 18 tane adaya gık diyemiyoruz?


Bu memleketin başına her ne geldiyse önünü göremeyen kör cahiller yüzünden geldi.

Cehaleti yok etmek için uğraştığımızı sandık ama, cahile cahil değil, eğitimli ve akıllı olduğunu empoze edenler kadar uğraşamamışız demek ki..

Örneği boy aynasında. Gidiniz - Bakınız
 

DuKe

Forum Ustası
Bu yüzden mi bizim doğu illerimizi kendi haritasında gösteren Barzoyu bando merasim takımlarıyla karşılıyoruz?

Bu yüzden mi Yunan'ın el koyduğu 18 tane adaya gık diyemiyoruz?


Bu memleketin başına her ne geldiyse önünü göremeyen kör cahiller yüzünden geldi.

Cehaleti yok etmek için uğraştığımızı sandık ama, cahile cahil değil, eğitimli ve akıllı olduğunu empoze edenler kadar uğraşamamışız demek ki..

Örneği boy aynasında. Gidiniz - Bakınız

yaww Heheee

bozuk plak bile daha anlamlı ses çıkardığı oluyor yaa tutturmuş bir Türkiyede toprak ayrılacak kürdistan kurulacak falanıda filanıda....
Bak dediğin gibi kürdistan için çalışmalar başladı ilk önce şehir mezarlığını yaptı bizimkiler :D:D:D:D:D
 

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
yaww Heheee

bozuk plak bile daha anlamlı ses çıkardığı oluyor yaa tutturmuş bir Türkiyede toprak ayrılacak kürdistan kurulacak falanıda filanıda....
Bak dediğin gibi kürdistan için çalışmalar başladı ilk önce şehir mezarlığını yaptı bizimkiler :D:D:D:D:D

Benim mesajıma alıntı yapmış ama cevap yazmamışsın.

BARZO, doğu illerimizi Kürdistan haritası içinde gösteriyor mu, göster miyor mu_

Evet veya hayır

Bu şerefsiz Barzo'yu bando mızıkayla karşıladık mı, karşılamadık mı?

Evet veya hayır

Yunan'ın çöktüğü 18 tane adamıza yaklaşık iki yıldır ses çıkarttık mı, çıkartmadık mı?

Evet veya hayır..Bırak mötünü yediğim ayaklarını.

Bir gün olsun adam ol, adam gibi cevap ver.

Bütün bunlar oldu mu, olmadı mı?

Yalakalığın bile bir şahsiyeti vardır.

Bölge vardır yalanır, bölge vardır yalanmaz

Yalakalıkta zirve yaptınız geçmişine yandığımın memleketinde


Gözümüzün önünde ülkenin her yerine TECAVÜZ EDİYORLAR

SİZ ZEVKTEN SEKİZ KÖŞE OLMUŞ, ORGAZM NARALARI ATIYORSUNUZ


HAYSİYETSİZLİĞİN DE BİR SINIRI OLMALI..


madem alıntı yapıyorsun, adam gibi cevap ver.

Yukarıda yazdıklarımın hangisi yalan?

Hangisi gerçek dışı?

DİLİNİZ PÖRSÜDÜ BİRİLERİNİN BİR TARAFINI YALAMAKTAN

UTANIN BE..

ÇOLUK ÇOCUK SAHİBİ İNSANLARSINIZ

BIRAKIN ARTIK YALAMAYI!

BIRAKIN Kİ; ÇOCUKLARINIZ DA SİZİ TAKLİT ETMESİN!

Yukarıda yazdıklarımın bir tekinin bile yalan veya yanlış olduğunu kanıtlarsan

Herkesin önünde senden özür dilerim.


Ama bunu yapamazsın

Çünkü yalamaya alışmışsın

Yalama olmuşsun

Ülkenin her karış toprağı işgal altında olsa da çükünüzde bile değil

Varsa yoksa, birilerinin kıyağıyla elde ettiğiniz iş, cebinize giren maaş.Sizin cebinize maaş girecek diye ülkenin her tarafına faşizm, işgal güçleri girdi, çükünüzde bile değil


UTANMAZLIĞIN, ARLANMAZLIĞIN, EDEPSİZLİĞİN de bir sınırı olur


SENDE SINIR YOK!Tekrar ediyorum.. Bir tek yazdığımın yalan olduğunu yaz, senden özür dileyeceğim..


BİR TEKİNİ!!!
 
Son düzenleme:

DuKe

Forum Ustası

Sorularının vevabı..verdiğin örnekler yalan demedim ama brzanin devlet tarafından karşılanmasını Türkiyenin bölünmesini sağlıcak bir aptalca yoruma çevirmene karşı olduğumu söyledim.

Yorum işi aklı selim bunamamış beyin ister bırak başkası yapsın...


Terbiyesizliğine gelince sen ne kadar adamsın da beni sorguluyorsun... çıkıp muhalefetin paralı askerliğini yapıcaksın seni eleştirene yalaka diceksin.... hep aynı hazımsızlık ama senin kudurmandan zevk duyuyorum hakaretlerinde zerre kadar sallamıyorum kervan yürümeye devam eder;)
 

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
hep aynı hazımsızlık ama senin kudurmandan zevk duyuyorum hakaretlerinde zerre kadar sallamıyorum kervan yürümeye devam eder;)
Haklısın efendi..

HazmedemiyoruzBir karış vatan toprağının düşman tarafından işgal edilmesini hazmedemiyoruz

Vatan toprağının düşman eline geçmesinden senin gibi hoşnut olanları hazmedemiyoruz

Yüz yıl önce Kuvvacılar hazımsızdı, bugün biz

Yüz yıl önce Ali Kemaller, Vahdettinler mutluydu, bugün siz

Bu yüzden biz Mustafa Kemal'in yolundan, siz Vahdettin'in yolundanNe günlere kaldık be..

Bir karış vatan toprağının düşman işgaline tahammülü olmayan TÜRK GENÇLİĞİNDEN

Vatan topraklarının işgalinden mutlu olan AK PARTİ GENÇLİĞİNE!!!
 
Son düzenleme:
Üst