Türkler Batıya sırtını döndü

 1. xmawix

  xmawix Forum Ustası

  Katılım:
  12 Ekim 2005
  Mesaj:
  4,986
  Beğeni:
  4
  [​IMG]

  [​IMG]


  İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Amerikan medyası Türkiye ve Türk dış politikasını mercek altına alan yazılar ve televizyon programlarını sürdürüyor.

  Tanınmış gazeteci-yazar Fareed Zakaria, "Orta Doğu’nun en başarılı iki ülkesi" olarak tanımladığı Türkiye ve İsrail’in, "bir zamanlar müttefikken şimdi süratle katı birer düşmana dönüşmekte olduğunu" ve bunun gelecek için iyi bir işaret olmadığını savundu.

  Zakaria, CNN televizyonundaki "Fareed Zakaria GPS" programında, "herkesin Amerikan dış politikası ve bu politikanın tek taraflılığından bahsettiğini" ancak İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere saldırısıyla, diğer ülkelerin de benzer şekilde olumsuz sonuçları olan benzer eğilimlerinin bulunduğunun görüldüğünü söyledi.

  "İsrail’in, gemi filosuna baskınıyla, kendisi için siyasi açıdan felaket bir şey yaptığını" belirten Zakaria, "bu ülkenin on yıllardır, siyasi açıdan en iyi çözülebilecek sorunlara askeri çözümler getirme yönünde ilerlediğine" dikkati çekti. Zakaria, "filoya baskının da, bir işe yaramayan tek taraflı askeri eylemlerin son örneği olduğunu" kaydetti.

  İsrail’in geçmişteki büyük çaplı askeri operasyonlarından örnekler veren Zakaria, bunların hiçbirinin İsrail’in acil sorunlarını çözmediğini, aksine yeni zorluklar yarattığını belirtti. Zakaria, "Batı Şeria ve Gazze’nin İsrail tarafından ilhakının da, son 40 yılda İsrail’e sorundan başka bir şey getirmediğini" savundu.

  Fareed Zakaria, "Gazze’ye giden konvoy da bir sorundu ancak bu, öldürücü bir askeri operasyonla değil müzakerelerle çözülebilirdi. İsraillilerin hayatına yönelik, askeri eylemi gerektirecek derecede yakın tehdit yoktu. Ancak öyle görünüyor ki İsrail, ilk atışı kendisinin yaptığı, ardından bunun sonuçlarıyla uğraştığı, kendi kendini baltalıyıcı döngüye alışmış" diye konuştu.

  "TÜRKİYE DE YENİ VE TEHLİKELİ BİR OYUN OYNUYOR"
  Türkiye’nin "yeni ve potansiyel olarak tehlikeli bir oyun oynadığını" ileri süren Zakaria, "Ankara’nın, fiziksel ve tarihi açıdan Avrupa ile bağlarına rağmen giderek kendisini bu köklerden uzaklaştıran bir rol oynadığını" savundu.

  Zakaria, "Bir zamanlar ABD’nin güçlü müttefiki, NATO’nun kurucu üyesi Türkiye’nin şimdi çoğu zaman bir dosttan çok sorun yaratıcı olarak göründüğünü" öne sürdü.

  "Türkiye’nin AB üyesi olma isteğiyle, Brüksel tarafından konulan her koşulu yerine getirdiğini ancak Avrupa tarafından defalarca ters yanıt alarak küçük düşürüldüğünü" savunan Zakaria, "dolayısıyla şimdi Türkler kendi yollarında gitme kararı almış görünüyor" dedi.

  Zakaria, ABD’nin de, özellikle önceki başkan George W. Bush zamanında Türkiye ile ilişkilerini iyi yönetemediğini, Bush’un ekibinin Türkiye’ye "tepeden bakan" bir tavırla yaklaştığını belirterek, "Şimdi Türkiye’nin Batıdan uzaklaşmakta olduğunu ve bir Orta Doğu ve Orta Asya gücü olarak yeni bir rol arayışı peşinde koştuğunu" savundu.

  Fareed Zakaria, "(Türkiye), İslamcı bir harekette kökleri bulunan bir hükümet altında, ekonomik açıdan güçlü, siyasi açıdan istikrarlı ve ideolojik olarak kendine güvenen bir ülke. Tüm bunların sonucunda, bir zamanlar müttefik olan Orta Doğu’nun en başarılı iki ülkesi (Türkiye ve İsrail), süratle katı birer düşmana dönüşüyor ve bu gelecek için iyi bir işaret değil" dedi.

  -WASHINGTON POST
  Washington Post gazetesinde Mary Beth Sheridan imzasıyla yayımlanan analizde de önceki gün İstanbul’da düzenlenen İsrail karşıtı gösteride, bazı göstericilerin kafalarına "Hamas bantları" taktığı, "intifada" nakaratlı şarkılar söylendiği belirtilerek bunun, Türkiye’nin uzun süredir Batıda sahip olduğu, "İsrail ve ABD’nin laik dostu" imajına aykırı olduğu savunuldu.

  Yazıda Türk hükümetinin, "komşularla sıfır problem" politikasına işaret edildi ve "Ankara’nın Suriye ve İran ile ilişkilerini geliştirmesi, Türk ekonomisindeki hızlı büyüme, komşularla ticaretteki artış ve hükümetin küresel çapta daha büyük rol oynama arzusu doğrultusunda attığı adımlar" anlatıldı.

  "Son yıllarda İsrail’e sert eleştirilerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, son gemi baskınıyla ilgili bu ülkeye yönelik suçlamalarının ardından Gazze sokaklarında fotoğraflarının ellerde taşındığına" dikkat çekilen yazıda, "AK Parti’nin dini kökleri bulunuyor ancak serbest pazar politikaları ve AB’ye üyelik yolunda demokratik reformları geçirme çabasıyla muhafazakar girişimcileri ve liberalleri de kendisine çekiyor" ifadesi kullanıldı.

  Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerinin "çarpıcı biçimde" gerilediği savunulan yazıda, uzmanların, "Türkiye’nin, komşularıyla ilişkilerini geliştirdikçe, İsrail’in desteğine artık ihtiyaç duymadığı" şeklindeki görüşüne yer verildi.

  Türkiye’nin yine de Batı ile güçlü bağlarını sürdürdüğü, AB’nin ülkenin en büyük pazarı olmaya devam ettiği ve Türk askerlerinin Afganistan’daki NATO operasyonlarında önemli rol oynadığı ifade edilen yazıda, Başbakan Erdoğan’ın, "Biz, hem Batı hem de Doğu ile bağlarını sürdürmek isteyen bir ülkeyiz. Bir taraftan kopup diğer bir tarafa doğru yön değiştirme gibi bir şey söz konusu değil" sözlerine yer verildi.


  Kaynak


  Eğer böyle birşey varsa yanlış konuşmuş muhterem.
  Zaten yıllardır sırtımızı, arkamızı, dönmüşük.
   
  #1
 2. dockhanger

  dockhanger Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  25,360
  Beğeni:
  10
  filistini savununca araplar yatirimmi yapiyor ya bu filistine yaranma muhabbeti bizi su günlere getirdi ama horozda öter her horoz kavga etmez orasi var işte
   
  #2
 3. 3qU!Noc

  3qU!Noc Forum Ustası

  Katılım:
  6 Ocak 2006
  Mesaj:
  5,142
  Beğeni:
  0
  Ah keske nerdeer asyada birlik kursak

  Bati bati diye millet bir yerlerini yirtti

  Noldu avrupa suan bizden daha kotu durumda

  asyada iyi isler cikartirsak varya kimse tutamaz bizi Allahin izni Ile
   
  #3
 4. n3d3n

  n3d3n Forum Ustası

  Katılım:
  20 Şubat 2010
  Mesaj:
  5,204
  Beğeni:
  0
  türkler kendi kendilerine sırt çevirmesin yeter de artar.
   
  #4
 5. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  aslında mantıksal olarak düşündüğümüzde Türkiye batıya sırtını dönmedi eğer devlet dönmek isterse hükümet tarafından ve bazı kurum ve kuruluşlar engellenecektir.aslındadüşündüğümüz zaman türkiye yüzünü batıdan çevirip asya değil doğuya dönmelidir.çünki müslüman ın müslümandan başka dostu olmadığı gibi yalnız kalan bir türkiye güçsüz olmakla beraber kimseye ağırlığını koyamaz eğer bugun ağırlığını koyabiliyorsa arkasında doğu devletleri olduğundandır.çünki batılı güçler türkiye nin doğuyla birleşmesinden öyle korkiyorki bunun olmaması için elinden geleni yapacaklardır.yoksa amerika nasıl ırak ı işgal edecek iranı suriyeyi lübnanı bunları hep türkiye üzerinden gerçekleştirmek için dost olduklarını söylüyorlar amerikanın ırak a özgürlük değil ordki islami harekatı durdurmak için gitti. yoksa orda 1.5milyon sivil halk ölürmüydü?
   
  #5
 6. dockhanger

  dockhanger Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  25,360
  Beğeni:
  10
  iraktan gelen teröristler ne dinine bahli bir ülkeden geliyor musluman olan iraktan musluman dost bunlar yalan en iyisi türkün türkten baska dostu yoktur diyelim
   
  #6
 7. efkanabi

  efkanabi Cool Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesaj:
  237
  Beğeni:
  0
  Kıbrıs'ı kimler tanıyor bir sayın.
  Ondan sonra nereye sırtımızı döneceğimize karar verin
   
  #7
 8. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  ne yani türkiyedede terörist çıkmadığını söyleyemezsin herhalde çünki başbakan erdoğan bile türkiyedeki teröristlerin üzerinden türkiye pasaportu çıkıyor dedi.
  demek istediğim asıl sorun terörist değil asıl sorun onları kimin beslediğidir. eğer beslediği kişileri öldürürsen terörist diye bişey kalmaz haberlerde israil ajanlarının dağlara giderek ordaki teröristleri eğittiklerine dair belge ve resimleri vardır elimizde bunu bildiğimiz halde neden Irak a yadan başka bir müslüman ülkeye sırtımızı dönelim dediğim gibi terörist önemli değil onları besleyen önemlidir.:mad: ayrıca ırkçılık çok kötü birşeydir.
   
  #8
 9. aquarius63

  aquarius63 Daimi Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2010
  Mesaj:
  665
  Beğeni:
  0
  itaat etmeyip, kendi politikamızı güttüğümüz için sorun yaratıcı olduk. her dediklerini yapsak melek olurduk gözlerinde. Ama yinede almazlar içlerine. neden?? çünkü müslümanız, çünkü Osmanlı zamanında iyi koymuş, çünkü M.Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti tekmeyi sağlam koymuş.


  burada da açıklamış zaten.


  netice olarak, Türkiye artık düya üzerinde daha güçlü bir izlenim bırakmış durumda. bizim rotayı doğuya kırdığımızı gören AB, bakın görün nasıl müzakereleri birer birer başlatacak... Hali hazırda AB ülkeleri birer birer ekonomilerini batırıyor. yükselen ülkelerin hepsi AB dışındakiler. Türkiyenin eskisi kadar ihtiyacı yok AB ye girmeye yada onlara yaranmak için halkına zulmetmeye...
   
  #9
  - Yönetici düzenlemesi: : 7 Haziran 2010
 10. dockhanger

  dockhanger Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  25,360
  Beğeni:
  10
  davulla zurnayla karsiladiklari pkk lilarada arkani dönme meydanlarda arapca bayraklarlar laik cumhuriyetin tehlikesi olan guruplarada arkani dönme tek bayrak tek vatan ne mutlu türkum diyene
   
  #10
 11. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  aslında bu konuda söyleyeceğim çok şey var ama ben konuyu uzatmak istemiyorum ve konun kapatılmasını istiyorum diyeeğim tekşey küçük insanlar küçük düşünür Büyük Adamlar Büyük düşünür
  Ne Mutlu Türk'üm Diyene
  onun yerine
  Ne Mutlu Müslüman 'ım Diyene
  denilseydi bugun bir çok iç sorun yaşanmazdı.
  pkk terörist bunların tüm sorumlusu Avrupa devletleridir. başta [abd ve israil dir.]
   
  #11
 12. uzeyir1990

  uzeyir1990 Forum Kalfası

  Katılım:
  22 Kasım 2007
  Mesaj:
  1,264
  Beğeni:
  1
  bu nedir ya türkün türkten başka dostu yokmuş...kusura bakmayın saçma sapan bişey bu...
  çanakkalede, kurtuluş savaşında şehit olanların hepsini türk mü zannediyosunuz siz...
  ne demek ya "filistini savununca araplar yatırım mı yapıyo??"
  kusura bakmayın biz para açısından düşünemedik :(
  biz mazlumların yanında olmak için her şeyi yaparız...Kapitalist bi düşüncemiz yok...
  ıraktan gelen teröristler dinine bağlı bi devletten geliyo diyosunuz da bizim ülkemiz laik ama halkımız da gayet müslüman yani devletin müslüma olması halkın %100 müslüman olması anlamına gelmez zaten imkansı böyle bişey...
   
  #12
 13. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  eline sağlık düşüncelerini gayet iyi yansıttın
   
  #13
 14. wow123

  wow123 Banned

  Katılım:
  4 Haziran 2010
  Mesaj:
  102
  Beğeni:
  0
  Çok süper değerlendirmeler.Keşke olaya herkes bu amerikalılar gibi baksa.Makalede verilen tahliller.Candaş medya tarafından ve kılçdaroğlu tarafından dillendirilen fakir fukara edebiyatına yandık bittik kül olduk edebiyatına cevap niteliğindedir.Amerikalılar ülkenin durumunu görüyor.Bizim Aydın Doğan ve saz arkadaşları neden hala ama olduğunu iddia eder anlamam.
   
  #14
 15. kamil3360

  kamil3360 Cool Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2010
  Mesaj:
  242
  Beğeni:
  0
  amarikanyanın kucağında şimdiye kadar yüzü dönük oturuyormuş da , artık sırtını dönüp oturmaya mı başlamışlar ilginç :rolleyes:
   
  #15
 16. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  Bence Bu Konu Kiltlenmelidir. konu sapmaya Başladı yönetici arkadaşlara duyrulur.
   
  #16
 17. dockhanger

  dockhanger Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ocak 2006
  Mesaj:
  25,360
  Beğeni:
  10
  devletimiz laik dohru ama bu devlet musluman dedihimiz bir ülkeden gelen teröristleri davulla zurnayla karsilanmasina göz yummustur bu 1 2 cissi canakkalede savasanlari demissiniz ATATURKE göre herkes türktur
  bunuda bilirsiniz sen kürt azeri su bu olabilirsin ülkenintek irki var türkdur oda biz filistin icin kicimizi yirtarken hangi ülke kicini kibris için yirtti hicbirisi filistinden önce kibris azerbeycan varken?
   
  #17
 18. NewSoldier

  NewSoldier Banned

  Katılım:
  9 Ekim 2005
  Mesaj:
  200
  Beğeni:
  0
  olaya geniş açıdan bakın ırkçılık açısından yada geçmişte ingiliz ajanlarının arapların bize hain göstermesine inanıp arapları {müslümanları] hain sanmayın bunlar bir takım oyundur.
  ayrıca israil dünyadan silinmelidir diyen iran a kim yardım etti?
  ayrıca israil abd başta olmak üzere tüm avrupada olan nükler silahların olduğunu bildiğin halde neden iranda olmasın diyorsun yada neden sende yok? sen arkandan korkma [iran/ırak/suriye/lübnan...] önünden kork [ Avrupa}
   
  #18
Yükleniyor...