Üniversite Harç Paraları Hakkında

KARANLIKBASTI
Daimi Üye
Arkadaşlar ortalıkta, alttan dersi olanların harç paralarına ek olarak alttan aldıkları dersin kredisi başına, 60 TL ödeyeceği şeklinde haberler var.(Okulu Uzatanlar için)
Beni kuşkulandıran okulunu uzatmayanlar için bu para tahsil edilmeyecek şeklindeki haberler. Neden derseniz önceki senelerde üst sınıflar yeni kayıt yaptıranlarla aynı zamanda harç parası yatırıyorlardı.(en azından benim okuduğum üniversitede) fakat şuan da yeni başlayanlar harç parasını yatırmasına rağmen üst sınıfların harç yatırma tarihi hala belli değil. Sizcebu normalmi hala harç paraları yatırma tarihinin belli olmaması?

EXGHOST
Daimi Üye
Giresun Üniversitesinde bu hafta belli oldu..

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda yapılan değişiklikler nedeniyle KAYIT YENİLEME süreci, aşağıdaki şekilde gerçekleşecektir.

1. Öğrenciler katkı payı (harç) ödemesi yapmadan önce ders seçimini yapacaklardır.

2. Ders seçimi tamamlandığında ekranda bankaya ödenmesi gereken borç miktarı görülecektir.

3. Danışman kesin kayıt yaptıktan sonra bankaya ödeme yapılabilecek; ödemeden sonra ders kaydı kesinleşecektir.

4. Ekle/çıkar döneminde danışman tarafından ders değişikliği yapılması halinde harç borcu yeniden güncellenerek, oluşan yeni borç öğrenci üzerine atanacaktır. Öğrencinin ödemesi gereken miktar arttı ise bankaya giderek farkı yatırabilecek. Öğrencinin fazla ödemesi var ise bunu öğrenci işleri iade olarak öğrenciye iade edebilecek.

Yukarıda bahsedilen işlemler için tarih aralığı;

Öğrencilerin ders seçimi : 19-23 Eylül 2011
Danışmanların Onay işlemleri : 19-25 Eylül 2011
Bankaya ödeme yapmak için son tarih : 27 Eylül 2011
Ders ekleme çıkarma (Danışman Onayı) : 28-29 Eylül 2011

Ders Seçiminden sonra yapılıyormuş Harç ödemeleri Alttan alınan derslerden de ücret alıcanak gibi görünüyor... :(

fearless19
Forum Kalfası
Yenimi cikti bu yoksa daha oncedende var miydi. :D:D benm yaklasik 10 dersim war smdi hepsinden 60Tl almaya kalkarlarsa yandik demektir. 2 yıllık okyurom 3. senem :D::D

∞WoLfaL1x∞
Forum Ustası
Her kafadan bi ses çıkıyor.
1.sınıftan dersim var 2 tane. 3.sınıftayım şu an.Okulu uzatma gibi dururum yok şu an için. Bizim içinde mi katlanıyor bu öğrenim ücretleri?
Öyleyse pesin pesin bedduamı edeyim.allah belanızı versin.:hammer:

KARANLIKBASTI
Daimi Üye
Her kafadan bi ses çıkıyor.
1.sınıftan dersim var 2 tane. 3.sınıftayım şu an.Okulu uzatma gibi dururum yok şu an için. Bizim içinde mi katlanıyor bu öğrenim ücretleri?
Öyleyse pesin pesin bedduamı edeyim.allah belanızı versin.:hammer:
İlgili madde; MADDE 13- (1) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesinin (c) fıkrasında yer alan öğrenim sürelerinde eğitimini tamamlayamayan öğrencilerden, aynı kanunun 46 ncı maddesinin (ç), (d), (e) ve (f) fıkralarında yer alan hükümlere göre katkı payı veya öğrenim ücreti alınır. (2) Yukarıda belirtilen durumlarda her bir ders için kredi başına ödenecek katkı payı veya öğrenim ücreti tutarları, her bir dersin kredisinin ilgili dönemde alınması gereken toplam ders kredisine oranlanması sonucu bulunacak katsayının ilgili dönem için belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücreti ile çarpılarak, ilgili yükseköğretim kurumunca dönem başlarında hesaplanır.

Bende aynı senin durumundanyım 3. Sınıfım ve 2 sınıftan 2 dersim var 7 Kredi bizi vurmasa iyi olur hani sonuçta 420 TL fazladan vermek var bazı arkadaşlarımın 1 dönemde 22 kredi 1 senede toplam 35 kredi dersi var yani 2100 TL fazladan verebilirler Bu hükümet bu öğrenciyi ...

KARANLIKBASTI
Daimi Üye
fearless19 kardeşim görünüşe göre sen ödeyeceksin çünkü okulunu uzatmışsın umarım derslerinin kredisi fazla değildir :(

EXGHOST
Daimi Üye
2. defa alttan alırken ücret ödeniyormuş sanırsam yani 3. sınıftaysan 1. sınıfın alttan olan dersleri için ücret ödeyeceksin 2. sınıfınkiler için değil ama 2. sınıfı veremezsen bu sene 4. sınıfta 2. sınıfın dersleride ücretli olacak...

Root@localhost
Forum Kalfası
okumam ki . alayına isyan bu ne ya sokak çocuğu olurum,dilenci olurum yine okumam . böle iş mi olur . var da mı vermiyoz ? 300 ü 500 ü iyice suyu çıktı adamı zorla okutmucaklar....

fearless19
Forum Kalfası
Şimdi benim okulum Uzaktan eğitim.

Benm okulun sitesinde yeni kayit olanlar için harc ucretleri soyle
.
HTML:
26.08.2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararlarına (2011/2174) göre 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında uzaktan eğitim yıllık öğrenim ücreti 770,00 TL’dir.

Bu kapsamda uzaktan eğitim gören öğrencilerimizin dönemlik yatırması gereken öğrenim ücretleri;

Güz yarıyılı 385,00 TL

Bahar yarıyılı 385,00 TL’dir.

Öğrencilerimiz öğrenci numaralarıyla güz yarıyılı öğrenim ücretini tüm İş Bankası şubelerine İş Bankası Trakya Üniversitesi Şubesinde bulunan Üniversitemiz hesabına yatırabilirler
Ben 2 yılldan beri Her donem 700kusur TL odedim. Şimdi ucretlerde yari yariya bi duşuş var.
Bu nasil bi adalet ben şimdi tekrar 700TL kadar odeceğim ve yeni baslayanlar yarisini bile odemicekler. :S:S:

Ñïghtwât©H..
Forum Ustası
Aynı dersi 3. defa alanlar ve okulu uzatanlar için kredi başına 60 TL olacak. Devletin harçlara zam yapmadan öğrenciye sokup çıkarma sanatı bunun adı.

∞WoLfaL1x∞
Forum Ustası
Bugün itibariyle okulumun öğrenci sisteminde şu yazıyı gördüm.herhangi bi artış vs yok.

herhalde bu parayı yatırdıktan sonrada para istemeyeceklerdir...
Bankamatiklerden ders seçeriz artık.:p

siriusblack2051
Forum Kalfası
Vallahi benim 600 kusur liraydı 5. senede 4 yıllık fakültede harcım bu sene daha fazla olması gerekirken 232 lira ödedim gerisi okulda hesaplanacak dediler. 1500 2000 gibi rakamları ödeyemem. Allah yardımcımız olsun.