Üniversite Sınavı Başvuru Ne Zaman

heanavsiorçopi5
Cool Üye
Arkadaşlar merhaba


Üniversite sınavı başvuru ne zaman?


Bu sıralar çok yoğunum, acaba benim mi gözümden kaçtı? Nisan oldu hâlâ sınav başvuru haberine rastlamadım.
 
fearof
Forum Ustası
Arkadaşlar merhaba


Üniversite sınavı başvuru ne zaman?


Bu sıralar çok yoğunum, acaba benim mi gözümden kaçtı? Nisan oldu hâlâ sınav başvuru haberine rastlamadım.
@Penqueen

Arkadaşım cevabı vermiş .Ben de açık olarak alıntıladım ki bundan sonrası Sana kalmış

YKS’ye geç başvuru yapacaklar dikkat! YKS ne zaman yapılacak?

Yaklaşık 2 milyon öğrenci YKS'ye girecek. Sınav hazırlıklarına devam eden öğrencilerden, Yükeköğretim Kurumları Sınavı başvurularını kaçıranlar geç başvuru tarihini bekliyor. YKS geç başvuruları sadece bir gün sürecek. YKS geç başvuruları 4 Nisan'da yapılacak? Peki ücreti ne kadar?
Değişen sınav sistemi ile üniversite adaylarının heyecanı dorukta. YKS ilk defa uygulanacak ve adaylar merak içinde. YGS ve LYS sınavlarının yerine gelen ve ilk defa yapılacak YKS’de başvuru süreci kısa bir süre önce son buldu. Fakat kaçıran adaylar YKS'ye geç başvuruda bulanabilecek. Peki YKS geç başvuru tarihi ne zaman, başvurular nasıl yapılacak? İşte Yükseköğretim Kurumları Sınavı detayları…

YKS GEÇ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKS başvurularını kaçıranlar için geç başvuru tarihi 4 Nisan. Fakat bu adaylar her oturum için 50 yerine 75'er lira ödeyecek. Adayların önce başvuru işlemlerini tamamlaması ardından da sınav ücretini bankalara veya ÖSYM'nin internet sayfasındaki e-İŞLEMLER'de yer alan ‘ÖDEMELER' alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatırması gerekiyor. Başvuru tarihini kaçıranlar için geç başvuru günü 4 Nisan. Sınav ücretinin de aynı gün ödenmesi gerekiyor. Ancak geç başvurularda sınav ücreti farklı olacak. TYT, AYT, YDT sınav ücretleri 75'er TL olacak.


YKS BAŞVURULARI NEREDEN VE NASIL YAPILACAK?

YKS'ye başvuru yapacak olan öğrenciler, başvuruların nasıl yapılacağını sorguluyor. Üniversiteye geçiş için gerçekleştirilecek olan YKS'ye başvurular ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek. Ayrıca adaylar, başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapabilecekler.

Sınava başvurmak isteyen adayların yapacakları işlemler aşağıda sıralanmaktadır:
a) 2018-YKS Kılavuzuna Erişim: Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı
yapılmayacaktır.
b) Başvuruların Nereye Yapılacağının Belirlenmesi: Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM
Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklardır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi (**) bulunan adaylar, başvurularını
bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru
merkezlerinin birinden yapacaklardır.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından
reddedilmemiş fotoğraf, geçerli fotoğraftır.

* * Geçerli Eğitim Bilgisi: Eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar.
Detaylı bilgiye ÖSYM YKS kılavuzundan ulaşabilirsiniz.
 
fearof
Forum Ustası

YKS'ye başvuru yapamayanlara ikinci şans

Üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) süresi içinde başvuru yapmayan adaylar 'geç başvuru günü' olarak belirlenen yarın müracaat edebilecek.

ÖSYM, üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak YKS başvurularını, 1-21 Mart'ta almıştı. 2018-YKS'ye başvurusunu süresi içinde yapamayan adaylar, "geç başvuru günü" olarak belirlenen yarın müracaatta bulunabilecek.

YKS, üç oturumlu düzenlenecek. Sınavın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT), tüm adaylar için zorunlu olacak. Adaylar, isterlerse YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) ve YKS'nin üçüncü oturumu olan Yabancı Dil Testi'ne (YDT) girmek için de başvuru yapabilecek.
TYT 23 Haziran 2018 Cumartesi, AYT ve YDT 24 Haziran 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra, öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.
 
Üst