Usta oyuncu Enis Fosforoğlu hayatını kaybetti

fearof

Forum Ustası
Usta oyuncu Enis Fosforoğlu hayatını kaybetti

Tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu , Büyükada'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, 71 yaşında hayatını kaybetti.


 • Fosforoğlu'nun vefatını, yeğeni, oyuncu ve yazar Almula Merter Churm, sosyal medya hesabından, "Amcam, baba yarım, bu nasıl bir şaka, babacığımın yanında yıldız oldu." mesajıyla duyurdu.

  Sanatçı, bir süre önce geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırılmış, tedavisinin ardından taburcu edilmişti.

  Enis Fosforoğlu'nun kızı tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu ise 6 gün önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dün çıktık hastaneden diye sevinirken tekrar geri döndük hastaneye. Kabus yaşadık ailecek tekrar. Doktorlar iyi diyor, iyi olacak diyor. İyi olacaksın babacığım. Babalar gününü ayrı geçiriyoruz ama çıktığında bana söz ver bu fotoğraftaki gibi atlı karıncaya bineceğiz." ifadelerini kullanmıştı.


  Sanatçı Enis Fosforoğlu'nun kardeşi başarılı oyuncu Ferdi Merter Fosforoğlu da dokuz ay önce yaşamını yitirmişti.

  Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur'un oğlu olan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmektedir. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeştirler.Kızı da tiyatro sanatçısı Seren Fosforoğlu.1970 - 1976 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nde görev yaptı. Değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı, kendi adına tiyatro kurarak uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Sinema filmleri çeviren sanatçı, senaryo ve yönetmenlik denemesinde de bulundu. TRT Fm ve Halk TV Radyo'da radyo programları yapmakta ve tiyatro üzerine dersler vermektedir.

  Ödülleri

  1981 “En yi yönetmen ödülü”
  1989 “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” Jüri özel ödülü
  1999 "Lions" İletişim Ödülü

  Filmografisi

  Pek Yakında - 2014
  Mavi Kolye - 2004
  Keloğlan - 2003
  Mutluyüz Ailesi - 2001
  Şükran Büfe - 1999
  Seven Unutmaz - 1978
  Zor Oyunu Bozar - 1978
  Derbeder - 1977
  Herkesin Sevgilisi - 1970
  Zeyno - 1970


KAYNAK:

Yüce Allah'tan kendisine rahmet ,sevenlerine ,sayanlarına başsağlığı dilerim.