Uyku modundan uyanmıyor? | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Uyku modundan uyanmıyor?

bhdr__

Cool Üye
Merhaba sevgili Wardom ekibi ve üyeleri, bir süredir bu sıkıntıyı çekmekteyim ilk başlarda aldırmamıştım ama artık sinirimi bozmaya başladı bu sorun ben de sizlerle paylaşmak ve yardımlarınızı almak istedim.

Yaklaşık 7-8 ay önce HP laptop aldım 15 gün önceye kadar bir sorun yoktu her gece bilgisayarım ben film izlerken uykuya daldığımda o da uyuyordu :p başlıktanda anlaşılabileceği üzere artık uyanmıyor klavye/fare falan tıklamalarıma cevap vermiyor ama power ışığı yanıyor ve faremin ışıklarıda yanıyor. Power tuşuna basılı tutarak kapatıyorum tekrar açıyorum zorunlu olarak. Varmıdır bilgisi olan yardımlarınıza ihtiyacım var değerli abilerim varsa ablalarım ve kardeşlerim.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim ilgilerinizden ötürü.

Pc model: HP Pavilion 15-p009st (ENERGY STAR)

B

By ToNiK

Misafir Üye
Bilgisayarında ekran koruyucu ayarlarında "Uyku Modu" seçeneği olmalı monitör için.

Windows 7 ve 8 için "Masaüstü sağ tık > Kişiselleştir > Ekran Koruyucu > Güç Ayarlarını Değiştir"

İstersen "Hiçbir zaman" ı işaretle. Bilgisayarın kullanım dışında da açık kalır ve uyku moduna manuel olarak geçirirsen bir sorun olmaz.

Eğer otomatikte kalsın istiyorsan stand by modundayken power tuşuna bir kere bas açılması gereken uyku modundan.

bhdr__

Cool Üye
Bilgisayarında ekran koruyucu ayarlarında "Uyku Modu" seçeneği olmalı monitör için.

Windows 7 ve 8 için "Masaüstü sağ tık > Kişiselleştir > Ekran Koruyucu > Güç Ayarlarını Değiştir"

İstersen "Hiçbir zaman" ı işaretle. Bilgisayarın kullanım dışında da açık kalır ve uyku moduna manuel olarak geçirirsen bir sorun olmaz.

Eğer otomatikte kalsın istiyorsan stand by modundayken power tuşuna bir kere bas açılması gereken uyku modundan.
Dediğiniz gibi olmuyor ne yazık ki sorun var yani normal şekilde uykuya geçiyor ama hiçbir tuş power dahil açmıyor kalıyor öylece uykuda. Uykuya geçmesini istiyorum çünkü Gece yatarken dizi falan açıyorum dizi bittiğinde 15 dakika sonra uykuya geçiyor uğraşmamış oluyorum kapatmakla.

BIOS ayarlarınada giremiyorum nedeni ise BIOS giriş ekranı gelmiyor pc açılırken normalde örnek olarak aşağıda DEL tuşuna F10 tuşuna falan basın der bende o bölüm yok nasıl girebilriim BIOS'a? Pc açtığımda direk siyah bir ekran geliyor sonra HP yazısı geliyor sonrasında lüfen bekleyiniz yazıp oturum açılıyor.

Penqueen

Banned
Dediğiniz gibi olmuyor ne yazık ki sorun var yani normal şekilde uykuya geçiyor ama hiçbir tuş power dahil açmıyor kalıyor öylece uykuda. Uykuya geçmesini istiyorum çünkü Gece yatarken dizi falan açıyorum dizi bittiğinde 15 dakika sonra uykuya geçiyor uğraşmamış oluyorum kapatmakla.

BIOS ayarlarınada giremiyorum nedeni ise BIOS giriş ekranı gelmiyor pc açılırken normalde örnek olarak aşağıda DEL tuşuna F10 tuşuna falan basın der bende o bölüm yok nasıl girebilriim BIOS'a? Pc açtığımda direk siyah bir ekran geliyor sonra HP yazısı geliyor sonrasında lüfen bekleyiniz yazıp oturum açılıyor.
esc tuşunu denedin mi?
o da olmazsa f9

djduke

Daimi Üye
uykudan uyanmama sorunu windows tabanlı olabiliyor yada farklı bi yazılım uykuya geçtikten sonra pc ni kitliyor olabilir.... disk te de problem olabilir hd tune ile diskine bi göz at derim.

bhdr__

Cool Üye
Bios update ve windows update yap düzelir
yine düzelmedi win 8.1 şuan win 10 revize edilmiş şekilde sistemim bekleyen update yok driverlar güncel bios update yaptım ancak hala aynı problem devam ediyor uyku moduna geçince açılmıyor pc kapat dediğimde kapanmıyor güç ışığı yanıyor mouse ışıkları yanıyor usb çıkışından falan güç geliyor yani anlayamadım gitti yok mu hiç başına gelen :confused:

@kay hocam siz biliyorsanız bir çözüm söyleyebilir misiniz :?

mbk.

Forum Kalfası
bu problem ile karşılaşmıştım. ekran kendine gelmiyordu. biraz uğraştım ama çözemedim. işin kötü yanı açık dosya kaldığı zaman kapatmak gerekiyor ve kaydedilmeden kapanıyordu. çözüm olarak @By ToNiK 'in dediği şekilde hiçbir zaman işaretledim :)

ama ekran kartı driver ını güncellemeyi deneyebilirsiniz. çünkü ekran karardıktan sonra tuşa bastığınızda kendine gelmiyor. bu da ekran kartı problemi gibi.
kısa yoldan çözüme gittiğim için denememiştim.

- Yönetici düzenlemesi: :

akay

Super Moderator
Site Yetkilisi
yine düzelmedi win 8.1 şuan win 10 revize edilmiş şekilde sistemim bekleyen update yok driverlar güncel bios update yaptım ancak hala aynı problem devam ediyor uyku moduna geçince açılmıyor pc kapat dediğimde kapanmıyor güç ışığı yanıyor mouse ışıkları yanıyor usb çıkışından falan güç geliyor yani anlayamadım gitti yok mu hiç başına gelen :confused:

@kay hocam siz biliyorsanız bir çözüm söyleyebilir misiniz :?
win 10 hakkında bir fikrim olmasada sırasıyla güç seçenekleri..plan ayarlarını değiştir...gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneklerinde uyku modu var bunlara bakmadınızmı hiç

fearof

Forum Ustası
Merhaba sevgili Wardom ekibi ve üyeleri, bir süredir bu sıkıntıyı çekmekteyim ilk başlarda aldırmamıştım ama artık sinirimi bozmaya başladı bu sorun ben de sizlerle paylaşmak ve yardımlarınızı almak istedim.

Yaklaşık 7-8 ay önce HP laptop aldım 15 gün önceye kadar bir sorun yoktu her gece bilgisayarım ben film izlerken uykuya daldığımda o da uyuyordu :p başlıktanda anlaşılabileceği üzere artık uyanmıyor klavye/fare falan tıklamalarıma cevap vermiyor ama power ışığı yanıyor ve faremin ışıklarıda yanıyor. Power tuşuna basılı tutarak kapatıyorum tekrar açıyorum zorunlu olarak. Varmıdır bilgisi olan yardımlarınıza ihtiyacım var değerli abilerim varsa ablalarım ve kardeşlerim.

Şimdiden hepinize teşekkür ederim ilgilerinizden ötürü.

Pc model: HP Pavilion 15-p009st (ENERGY STAR)

Bu problem genel olarak Win 8.1'e gelen güncellemelerden kaynaklanmakta.

Bilgisayar ya kapanmıyor,ya uyku moduna geçmiyor,veya uyanmıyor.

bununla ilgili olarak genel kanı kurulu driverların güncellenmesi ile giderileceği yönünde.

HP 9-temmuz 2015 tarihli bir güncelleme listesi yayınlamış.aşağıdaki linkten bir bakın ayrıca diğer kaynaklardaki farklı çözümleride okuyabilirsiniz.

Kaynak 4 ve kaynak 5 Dell bilgisayarlarla ile ilgili olmasına rağmen bilgi açısından eklenmiştir,İngilizcedir.

HP LİNK

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

Kaynak 4

Kaynak 5