VHEMT: İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,079
  Beğeni:
  4,129
  İnsanlığın Kökünü Kazıyarak Dünyayı Kurtarmak İsteyen Ürkütücü Oluşum: VHEMT


  'Bu dünyaya neler ettik neler, artık bizim bu dünyada yerimiz yok!' diyenler toplanın, bu eleştiriyi bir proje halinde tanıtan VHEMT(İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi) ile tanışın. Şaşıracağız.

  VHEMT, Voluntary Human Extinction Movement yani Türkçe çevirisiyle İnsanoğlunun Nesli Tükensin Hareketi 1991'de başladı.
  [​IMG]
  Temelde insanlara ürememe çağrısı yapan bu hareket insanlığın üremesinin doğaya verdiği zararın artık son raddeye dayandığını, bu noktadan sonra çözümün insanlığın azalarak bitmesiyle geleceğini savunuyor.

  Hareketin kurucusu olan Les U. Knight bu harekete sadece isim verdiğini söylüyor. Çünkü hepimiz bu hareketin birer lideriyiz ona göre.
  [​IMG]
  Hareketin manifestosunun yer aldığı bu web sitesinde bu hareketin asla bir organizasyon olarak tanımlanmaması gerektiği belirtiliyor. Hareket onlara göre Dünya üzerinde yaşayan ve bu yaşama önem veren insanlar tarafından başlatıldı.

  Hareketi tetikleyen olgular aslında hepimizin kafasını kurcalayan, rahatsız eden olgular.
  [​IMG]
  Dünyadaki dehşetin sebebinin insanlık olduğu ortada ve hareketin gönünllüleri ortaya ciddi bir tez atıyor: Milyonlarca hayvan ve bitki türünün insanlık yüzünden yok olmasındansa tek bir türün, insanlığın gönüllü olarak yok olması her zaman yeğdir.

  İnsanlık yok olduğunda her şey daha iyiye gitmeyebilir, hareketin önemsediği şey bu değil.
  [​IMG]
  İnsanlık çoğalmaktan vazgeçtiğinde insanlık ortaya çıkmadan önce evrenin işleyişi her nasıl ilerliyorsa yine eski haline öyle ya da böyle gelecek. Bu işleyiş onu farklı bir felakete götürürse, hareketin savunucularına göre bu doğanın kendi tercihi olacak, insanın bencilliği değil.

  Bu fikirlerinde bir mecaz ya da iğneleme olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.
  [​IMG]
  Hareket hayli ciddi olduğunu altını çiziyor. Ciddiyetlerinin yanındaki mizahi duruşu yok saymıyorlar fakat bu hareketi gerçekleştirirken acıları en aza indirdiklerini düşündükleri için biraz 'eğlenceye' de hayır demiyorlar. Tek istedikleri kimsenin ürememesi, bunu mutlulukla yapmanın zararı olmaz, değil mi?

  Başarılı olacakları konusunda gerçekçi olduklarını ve gerçeğin onların başarısıyla süsleneceğini savlıyorlar.
  [​IMG]
  İnanç sistemlerinde dahi insanlığın sonunun bir gün geleceği varsayımına dayanarak bastığımız toprağın üzerinde hiçbir insanın kalmadığı o günün geleceğine dair öyle ya da böyle bir kabul sahibiyiz. Onlar bu süreci bilinçli bir şekilde yönetmek istiyorlar ve iki seçenek sunuyorlar destekçilerine, yani hepimize.

  Kısıtlı seçeneklerimiz şöyle: Daha az çocuk sahibi olmak ya da hiç çocuk sahibi olmamak.
  [​IMG]
  "Elbette inanıyoruz ki, insanlar tarafından yaratılacak olan ağır bir felaket ile oluşacak ölümleri önleyememe ihtimalimiz; aramıza, dünyaya bir kişi daha getirmemek için oldukça iyi bir nedendir."

  Hareketin felsefesinde siyasi tortulara, düşman yapılara yer yok.
  [​IMG]
  İnsanlığı değil, insanlığın güce sahip azınlığının yaptıklarına tepkililer. Bu yüzden de çözümlerini barışçıl yollarla, konuşarak halletme çabasındalar. Hiçbir toplu katliamın destekçisi değiller, bu tip hareket ve fikirlerin de karşısındalar. Eylemleri olan konuşmayı bilinç, özgürlük ve cömertlik aşılamak için kullanmayı benimsiyorlar. Onları dinlerken "İnsanlık ölmemiş!" diyoruz ama onlar insanlığın ölmesini istiyor...

  Bu harekete katılmanın temel şartını 'değişimi kafada başlatmak' olarak belirtiyorlar.
  [​IMG]
  Aralarına katılmak isteyen, yaşadıkları doğayı insanlık olmadan kurtarmak için yapması gereken şey çocuk sahibi olmamak. Kolay bir karar olduğunu düşünmüyorlar fakat kişisel fedakarlık olmadan da değişimin gelmeyeceğinde ısrarlılar. Peki, siz bu hareket hakkında ne düşünüyorsunuz?
   
  #1
 2. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,575
  Beğeni:
  1,229
  Mantıklı bu poktan dünyaya yeni bir çocuk daha getirmemeli :) şapkayı tak yola devam :D
   
  • Beğen Beğen x 1
  #2
 3. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,079
  Beğeni:
  4,129
  Bana da mantıklı geldiği için paylaştım zaten.

  Ne kadar kaput okadar sükunet.
   
  #3
 4. maekşi

  maekşi Forum Ustası

  Katılım:
  5 Ekim 2006
  Mesaj:
  3,932
  Beğeni:
  120
  Kendilerinden başlasalar olmaz mı? Bunsayede ciddiyetlerini öğrenmiş oluruz
   
  #4
 5. Gila

  Gila Moruk Moderator

  Katılım:
  23 Şubat 2008
  Mesaj:
  60,519
  Beğeni:
  4,642
  Faydalı bir girişim
   
  • Beğen Beğen x 1
  #5
 6. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  25,939
  Beğeni:
  4,098
  öncelik tög kıllarından başlasın..
   
  • Beğen Beğen x 1
  #6
Yükleniyor...