Visual Basic kuralım

Suk1y3n
Forum Ustası
Visual Basic Microsoft’un Visual Studio 6.0 program paketini içinde gelir ve buradan kurulur. İlk önce Visual Studio 6.0 Cd ‘sini CD-Rom ‘a takalım. CD’yi taktıktan sonra kurulum programı otomatik olarak başlayacaktır. Karşımıza ilk önce bir hoş geldin penceresi çikacaktır.Next’i tıklayarak bir sonraki aşamaya geçelim. Burada bize her Microsoft ürününde olduğu gibi bir anlaşma metni sunulacak bunu ‘I accept the agreement’ seçeneğini işaretleyerek Next düğmesine basarak ilerliyoruz.Daha sonra bizden kurulumun devam etmesi için gerekli olan kurulum şifresini istiyor.Gerekli kısımları doldurup Next ‘ e tıklayalım. Karşımıza kurulum tipini seçmemizi isteyen bir ekran çıkar .Burada bize uygun olan kurulum tipini seçtikten sonra Next ‘e tıklayalım.Sonraki ekranda bize programın yükleneceği yolu belirtmemizi istiyor. Uygun olan bir yol belirtip Next’i tıklayalım.Nihayet kuruluma başlayabildik. Karşımıza çıkan ekrandan Continue düğmesini tiklayarak ilerliyoruz..Ardından bize Microdofttan destek alabilmemiz için gerekli olan bir numara (Product ID) verecek bunu bir tarafa kaydedebilirsiniz. Tamam düğmesine basıp ilerleyelim. Daha sonra gelecek ekranda ise bize yüklenecek bileşenleri seçmemizi sağlayacak bir ekran gelecek .Custom düğmesini tıklayarak seçimimizi yapalım.Karşımıza çıkacak ekrandan gerekli bileşenleri seçelim.Bu ekranda Microsft ‘un diğer yazılım geliştirme araçlarını da görebilirsiniz..Tabii ki biz şu anda Visual Basic ile ilgilendiğimiz için sadece Visual Basic ile alakalı olan şeyleri seçeceğiz.Continue düğmesini tıklayara kuruluma devam edelim. Kurulum programı gerekli alan için sabit diskimizi tarayacak ve gerekli alan varsa kurulum başlayacaktır.Bu aşama da bittikten sonra program bizden Windows’u restart etmemizi isteyecek. Programın bir sonraki açılışında düzgün çalışması için Windows’u yeniden başlatalım.

İşte hepsi bu. Şimdi ilk programımızı yazmaya başlayabiliriz. Windows’u yeniden başlattıktan sonra karşımıza MSDN(Microsoft Developer Network Library)’ i yüklemek isteyip istemediğimizi soracak.

Eğer elinizde MSDN CD’leri varsa ‘Install MSDN’ seçeneğini işaretleyerek yükleyebilirsiniz. Eğer bu CD’ler elinizde mevcut değilse Exit deyip MSDN kurulumundan çıkabirsiniz. Sıra geldi Visual Basic’i çalıştırmaya.

Start>Programs>Microsoft Visual Studio 6.0>Microsoft Visual Basic 6.0 yolunu izleyerek Visual Basic’i başlatabiliriz.Program başlar başlamaz ‘New Project’ başlıklı bir pencere karşımıza çıkarBurada yeri gelmişken hatırlatalım. Visual Basic’te programlar Proje olarak saklanırlar ve her program için bir proje adı vermemiz gerekir. Varsayılan proje adı ‘Project 1’dir.Karşımıza çıkan bu ekrandan bize uygun olan proje türünü seçebiliriz. Biz şimdilik standart exe türü projeyi seçeceğiz. Daha sonra yeri geldiğinden diğer proje türlerini de inceleyip hepsinden birer proje yapmaya çalışacağız.

Bu pencerede üç tane sekme mevcut. New, Existing ve Recent. Bir projeye ilk defa başlayacaksak New sekmesi bize uygun bir proje türünü seçerek devam edebiliriz. Eğer mevcut bir projeyi açmak istiyorsak Existing sekmesini tıklayarak mevcut projenin bulunduğu yeri belirtip projeyi açabiliriz. En son sekme olan Recent ise en son üzerinde çalışılan proje en üstte olacak şekilde son çalıştırılan projelerin bir listesini tutar. ‘Standart exe ‘ seçili iken ‘Open ‘ düğmesine basarak yeni bir proje açalım. Yeni açılan bir projede bir tane form bulunur.

Yeri gelmişken bunu da açıklayalım; Visual Basic’teki projeler en az bir tane form içermelidir. Formlar bizim yazdığımız programların kullanıcıya gözüken tarafını oluştururlar. Yani Textbox ,Command Button gibi elemanların yerleştirildiği yerdir formlar. Yeni aaılan ilk projedeki ilk formun adı Form1 olur. Daha sonra kendimiz bu formlara kolayca hatırlayabileceğimiz isimler verebiliriz. Ama isim verirken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar var. Mesela bir proje içinde aynı isme sahip iki form olamaz. Ayrıca okunabilirliği artırması hasebiyle formları isimlendirirken form ön ekini getirmek hem iyi bir alışkanlıktır hem de okunabilirliği arttırır. Böylece başka biri tarafından okunabilirlik kurallarına uyularak yazılmış bir kod elinize geçtiğinde kodun hangi elemana ait olduğunu çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Yeri geldiğinde bizde programlarımızda bu kurallara azami şekilde uymaya gayret edeceğiz.

Visual Basic editörünün menülerini ve ne işe yaradıklarını geçen sayımızda anlatmıştık. Bu editörün sol tarafında projemizde kullanacağımız kontrollerin bulunduğu bir toolbox mevcut.sağ tarafında ise üç ayrı pencere mevcut. Bunların en üste olan project penceresi projemizde buluna formlar modüller gibi nesnelere ulaşmamızı sağlar. Bu pencerenin altındaki pencere ise aktif kompanentin özelliklerinin bulunduğu ve bu özellikler üzerinde gerekli değişikliklerin yapılabildiği bir pencere olan Properties penceresi. Bu pencerenin altında se formumuzun çalıştığında ekranın neresinde yer alacığı gösteren bir pencere olan ‘Form Layout’ penceresi var.

Şimdi ilk kodumuzu yazmak için formun üzerine iki kez tıklıyoruz. Karşımıza program kodlarınızyazabileceğimiz bir ortam geliyor.Burada formun üzerine çift tıkladığımız için forma ait bir yordam olan Form_load yordamı karşımıza çıktı. Bu arada yine yeri gelmişken yordam ‘ın ne anlama geldiğini anlatalım. Daha önce Visual Basic de değişik kontrollerin bulunduğundan bahsetmiştik ve Visual Basic’in olay temelli bir programlama aracı olduğunu söylemiştik. Yani yazacağımız bir kod yazıldığı olay yordamı meydana geldiğinde çalışacaktır. Mesela bir formun üzerine mous ‘la tıklandığında ne yapmak istiyorsak bu kodu formun ilgili olayının yordamına yazmalıyız.(Bu örnek için formun click olayı.)Hazır bu örneği vermişken bunu yazmaya başlayalım. Formu çift tıkladığımızda karşımıza çıkan kod penceresinde iki tane combobox (aşağı açılan seçim kutusu , bu kontrolü de ilerde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.) göreceksiniz. Sol taraftaki combobox ‘da o anki aktif formda mevcut bulunan nesnelerin, ismini sağ tarafta ise seçilen bu nesneye uygulanabilecek olayları görebiliriz. Şimdi formun üzerine tek tıklama durumunda bize bir mesaj veren bir program yazalım. Formun kod yazma penceresinde sağ tarafta listelenen olaylardan Click olayını seçelim.Ardından bize mesaj verecek fonksiyonu bu yordamın içine yazalım. Bu kodu yazarken Visual Basic ‘in çok güzel bir özelliğiyle daha tanışmış olacaksınız. Ekrana mesaj yazmamızı sağlayan Msgbox fonksiyonunu yazdıktan sonra bu fonksiyona hangi parametrelerin girilmesi gerektiğini Visual Basic anlayarak bize gösteriyor. Böylece bizim kodu yanlış yazmamızı önlüyor.Neyse kaldığımız yerden devam edelim. Aşağıdaki kodu formun Click yordamina yazılım;

Kod:
Private Sub Form_Click() 
MsgBox "Tebrikler... Ilk Programınız Basariyla Çalisiyor ", vbOKOnly, "<<<<>>>>" 
End Sub
Bu kodu yazdıktan sonra ya klavyedeki F5 tuşuna yada Visual Basic editöründeki Run menüsünden Start komutunu vererek ilk projemizi çalıştıralım. Her şey yolunda gidiyorsa karşımıza şöyle bir şekil çıkmalı.Tebrikler ilk programımızı böylece yazmış olduk. Sıra geldi çalışan bir programı sonlandırmaya .Bunun için de yine Run menüsünden End komutunu vererek yada toolbar ‘daki end düğmesine tıklayarak sonlandırabiliriz.

Bir sonraki sayıda projelerimizin olmazsa olmazı olan formların bütün özelliklerini inceleyerek bu özellikleri örnekler üzerinde deneyeceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle..
 
batuhanayyuzlum1
Cool Üye
bu 74 mb değilki 74.9 mb diyor :D tabiki şaka 0.9 mb dan nolacak kki neyse güsel bi program indiriyorum şu anda hiç bir programlaam dili bilmiyorum ve bölmüüm bilgisayar yazılım derslere başlamadan buradan öğrenemek istiyorum yardımcı olacak arkadaşlar varsa msnden özelden buradan konuşabilirimyiz bu konu ahkkında
 
KeyWorks
Cool Çırak
Kardeş emeğin için çok saol visual basic olayınada geçtik boylece Allah yolumuzu Açık etsin ne diyelim :)
 
ZerzavatçI
Forum Kalfası
yaaa olmadııı.....Utanıyorum kendimden bu kadar zamandır wardom kullanıcısıyım ama....Orada vermiş olduğun kodu yazdım hani şu click kodunu ama

Compile Error:

Ambiguous name detected:Form_Click

Hatası verdi:confused:
 
Suk1y3n
Forum Ustası
Resimlerin Aynısnı uygularsan sorun yok. eğer sorun varsa sorunu anlatıp veya screenshotunu koyarsan yardimci olurz.
 
cebim
Daimi Üye
Basic kurarken her halde keyler ne yazarsan yaz farketmiyor galiba ben hep 123 1111111 giriyordum :D neyse. Bişey sormak istiyorum 2006 ile 2008 arasın da fark varmı kodlamada filan kod yazarken değişik kodlama mı yapmak gerekiyor.
 
XroJeN
Çırak
Kardeş

benimkinde ACMBOOT.LST erişilemedi dio neden :S
 
- Yönetici düzenlemesi: :
warosyas
Çırak
alıntı yazısını göremedim :D:D alıntı değil dersen .aynı yazının resimli şekli pdf olarak elimde atayım :D
 
Üst