Wardom bilirkişi heyeti | Page 8 | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Wardom bilirkişi heyeti

pentimento

Forum Ustası
Bu arada Bilir kişi olamayabilirim ama fotoğrafcılık bilgim fena sayılmaz,

Geçen seneye kadar birçok fotoğraf paylaşım platformunda aktif paylaşımcıydım, ama son bir seneden beri pek fotoğraf çekmiyor ve paylaşmıyorum ne yazıkki,

Çok detaylı cevap veremeye bilirim, ama forum genelindeki birçok kullanıcıyı tatmin edecek cevaplar verebilrim, elbette bilgi edinmek isteyen olursa ve müsade edilirse :)

Fotoğrafcılık ile ilgili birikimlerimi paylaşabilirim, eğer soran olan olursa,

TheVikinGs
alibaba.com dışında tavsiye edebilecegin bir site varmı ?

ben kendi imalatımız olan ürünleri orda satmaya çalışıyorum bir zamandan beri ama pekde başarılı olamadım,

bizim ürünlerin genelde satıldıgı ülkeler slav ülkeleri ve azerbaycan taraflarında iy ialıcı buluyor, ( perde aksesuarları )

Tavsiye edebilecegin bir site veya yöntem varmı ? bizim site adresini PM'den yolluyorum şimdi :=)

- Yönetici düzenlemesi: :

Zafer

Forum Ustası
Pikan cevizi, Manisa-Kırkağaç ilçesi civarlarında yetişebilir mi?

İnternette detay açıklamalar var fakat bunu bilmek için sıcaklık ortalamaları vs.vs. bilgilerine sahip olmak gerekiyor oda bizde yok.

Bu cevizi fidan olarak alsak tane başı kaça patlar.

Pikan yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli ekolojik etmen ilkbahar geç donları ile sonbaharın erken donları arasında kalan ve vejetasyon süresi olarak isimlendirilen dönemin uzunluğudur. Güvenceli bir pikan yetiştiriciliği için ise bu sürenin en az 210 gün olması istenir.

Pikanlarda minimum gelişme köklerde +4,4 oC’de başlamakta ve +40 oC’ye ulaşmasıyla da pratik olarak durmaktadır.

Pikan yetiştiriciliği yapılacak yerlerde gece-gündüz sıcaklık farkının çok fazla olmaması gerekir.

Cevizlerin büyüme ve olgunlaşma döneminde en uygun gündüz sıcaklığı ortalama +32 oC, gece sıcaklığı ise +21 oC olmalıdır.

Diğer taraftan, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarının sıcaklık ortalamasının +27 oC olması istenir.

Bahar aylarında (Nisan-Mayıs) ise ortalama sıcaklık +16 oC olmalıdır.

Pikan yetiştiriciliği yapılan bir bölgede +10 oC’nin üzerindeki sıcaklık toplamının 5000 saatin altına düşmemesi istenir.

Pikan kışın yaprağını döken bir meyve türüdür.

Ekonomik anlamda meyve verebilmesi için kısa sayılabilecek soğuk etkisine gereksinimi vardır.

Soğuklama süresi çeşitlere göre değişmekle birlikte genel olarak bu değer +7,2 oC’nin altında hesaplanan 400-750 saat arasındadır.

En iyi köklenme 21 oC’de olmakta ve 27 oC’de kök gelişimi artmaktadır.

38 oC’nin üzerinde de giderek azalma gösterir.

Çimlenme sıcaklığında en iyi 23-29 oC’ler arasındadır

En soğuk üç ayın (Aralık-Ocak-Şubat) ortalamasının 10 oC olması gereklidir.

Kültür çeşitleri -6 oC’de’den soğuk yerlerde yetiştirilmemelidir.

Pikan ağacının odunu gevrek bir yapıya sahip olduğu için çok kuvvetli rüzgar olan bahçelerde mutlaka rüzgarlardan korunmalıdır.

Pikan cevizi bütün bu sıcaklık istekleri nedeniyle Anadolu cevizinin yetiştirilemediği bölgelere alternatif olması nedeniyle de önemli bir meyve türüdür.

Pikan 7-10 m derinliğe kadar inebilen güçlü bir kök sistemi oluşturabilir.

Bu nedenle, toprak derinliğinin az olduğu yerlerde yetiştirilmemeli ve yetiştiriciliği yapılan yerlerde etkili kök derinliği genelde 80-100 cm’de olduğu için toprağın en az 2 m’ye kadar olması ve geçirimsiz katman içermemesi istenir. Toprak pH’sı 6.5-7 arasında olmalıdır.

Toprakta özellikle alkalilik ve tuzluluk sorunu bulunmamalıdır.

Toprağın drenajı iyi, organik madde içeriği ve su tutma kapasitesi yüksek olmalıdır.

Ancak, fakir, hafif ağır ve diğer meyve türleri için elverişli olmayan toprakların en iyi değerlendirilebileceği bir türdür.

Manisa Kırkağaç'ın iklim şartlarını yada genel hava durumu hakkında bilgi verebilirsen Pikan dikip dikemeyeceğini söylerim.

Fidan olarak almak istersen 1 ila 2 yaş arasındakiler 15-20 TL arasında değişir.

Tohum olarak nalmak istersen Kilo fiyatı 25-30 TL arasındadır.

Gila

Moruk Moderator
Site Yetkilisi
Viking..

yakında yapışacağım yakana

İLLALLAH diyeceksin benden..

az kaldı ;)

Zafer

Forum Ustası
aynı soruyu ben soruyorum.. soğuk bir iklimde toprağı verimli biyerde yetişebilirmi?
Pikan Cevizi, özellikle soğuklama ihtiyacı sağlanamayan ve dolayısıyla ceviz yetiştiriciliği yapılamayan sıcak bölgeler için en elverişli ceviz türü olması rol oynamıştır.

Nitekim, ceviz ve pikan kuzey Afrika ülkelerinde en çok aranan ve en pahalı kabuklu meyvedir.

Türkiyemizde ise Özellikle Akdeniz Bölgesi kıyı şeridinde Antalya, Mersin gibi yörelerde yetiştirilmeye çok uygundur.

Fakat bu soğuk iklimlere sahip yörelerde ceviz yetiştiriciliği yapılamayacağı anlamını taşımaz.

Mesela; Aksaray, Kırşehir, Kayseri gibi yerlerde de havaların soğuk yada karlı olması ekimi engellemez ama yeterli verim alınamayabilir.

türkiye20

Forum Kalfası
Pikan Cevizi, özellikle soğuklama ihtiyacı sağlanamayan ve dolayısıyla ceviz yetiştiriciliği yapılamayan sıcak bölgeler için en elverişli ceviz türü olması rol oynamıştır.

Nitekim, ceviz ve pikan kuzey Afrika ülkelerinde en çok aranan ve en pahalı kabuklu meyvedir.

Türkiyemizde ise Özellikle Akdeniz Bölgesi kıyı şeridinde Antalya, Mersin gibi yörelerde yetiştirilmeye çok uygundur.

Fakat bu soğuk iklimlere sahip yörelerde ceviz yetiştiriciliği yapılamayacağı anlamını taşımaz.

Mesela; Aksaray, Kırşehir, Kayseri gibi yerlerde de havaların soğuk yada karlı olması ekimi engellemez ama yeterli verim alınamayabilir.
sağolasın çok teşekürler;)

TheVikinGs

Banned

TheVikinGs
alibaba.com dışında tavsiye edebilecegin bir site varmı ?

ben kendi imalatımız olan ürünleri orda satmaya çalışıyorum bir zamandan beri ama pekde başarılı olamadım,

bizim ürünlerin genelde satıldıgı ülkeler slav ülkeleri ve azerbaycan taraflarında iy ialıcı buluyor, ( perde aksesuarları )

Tavsiye edebilecegin bir site veya yöntem varmı ? bizim site adresini PM'den yolluyorum şimdi :=)
Ilk defa karsilasiyorum boyle bir urun ile. Talep ne derecede muvaffak olur ihrac
icin bilemiyorum. Ama soyle baktim, bu urun cok fazla teferruat gerektiren ve
pazarlarda cok fazla satilan bir urun degil gibi... Yani alibaba'da neden basarili
olamadigin belki bu yonde aciklanabilir. Yani benim calisma seklim ve
tavsiyelerimde urunun pazardaki talepleri herzaman on plandadir. Lakin bu sizin
mesleginiz sanirim. Hatta imalatini yapiyorsunuz. Aslinda imalat olsun ne olursa
olsun her urun satilir. Demir masa, sandalye ayakligi uretin, yine satilir.
Tabiki urunun pazar talebi onemli ve ben bu seciciligi tavsiye etmek
durumundayim. Cunki bu ise baslayanlarin sevki kirilmamasi lazim.
Fazla talep edilmeyen urunlerin profesyonel kisiler tarafindan satilmasi gerekir.
Alibaba'da her konulan urun satilcak diye bir kaide'de yok ama dedigim gibi
profesyonel eli degmesi gerekiyor.
Sana soyle bir ornek vereyim.
Ben bir bebek bezi isine girdim, cikamiyorum.
Ilk baslarda bebek bezi yaninda, yillarimi verdigim bir firmanin urunlerini, yani
cikolata,dragee seker ve sakiz urunlerinide satayim, birde yaninda sabun ve
temizlik malzemeleride satayim, bos zamanlarda'da farkli bir urun bulayim, diye
dusunuyordum. Ama malesef bu is oyle zannettiginiz gibi olmuyor.
Dedigim gibi bir bebek bezine girdim, cikamadim :)
Alibaba.com mail kutumda herzaman en az 20-25 mail bekler benim.
Birkac tanesine bakarsin, ertesi gun 30 lara cikar.
Yetismekte gucluk cekiyorum.
8 aydir kendi isimi yapiyorum.
Ofisimi evime kurdum.
Bu 8 ayda misira 4 marka, pakistan'a 1 marka ve afganistana'da 1 marka
verebildim.
Suan suriye'ye vermek uzereyim.
Aslinda vermek uzere oldugum cok ulke vardi.
Ama bu oyle bir pazarki, o musteriyi o an kapmazsaniz, baska zaman
kazanamiyorsunuz.
Suan 250 'ye yakin musterim var.
Hepsiyle gorusemiyorum her an, tabiki.
Ama her an gorusebilecegim bir durumdayim.
Burda isim yaptim 8-9 aydir.
Firmamiz adina yazismalar yaptigim icin haliyle istemesenizde taniniyorsunuz.
Tabi aralarda defolu mallar yakaliyoruz, getirisi cok yuksek, bu 8-9 aylik is
hayatima bunlarida ekleyelim.
8-9 aylik bu sadece evimde calistigim bir donem.
Bundan oncekileri soylemeye gerek yok, cunki bu konularda bir anlam teskil etmez.
Yani yine dis ticaretle ugrastim, ama bunu sadece dis ticaret tecrubesi olarak
vermem gerekir.
Gelelim sizin sorunuzun cevabina..
Alibaba bana gore yeter'de artarda..
Simdi yukarida'da belirttigim gibi bu isi satis konusunda profesyonellesmis ve
tecrubeli satis takimlarinin yapmasi gerekir.
Bunlar sadece alibaba'ya koymuyor.
Bunlar, musteri portfoyunde'de arastirma yapiyor.
Ben kendi isimi yaparak, ortaklarimizdan birinin boyle bir imalathane kurdugunu
anlatiyorum.
Her konustugum ve arkadas oldugum, buyuk is adamlarina buyuk firmalarin
satinalma birimlerine, ithalat memurlarina kendi isimi yaparak bunuda
anlatiyorum.
Bu tek tasla iki kus vurmaktir.
Cunki biz mallari, buyuk toptancilara satariz.
Yani bu is boyledir.
Ithalat yapan firmalar kucuk firmalar olamaz.
En kucuk siparis bu gun distributorluk bazinda, 2x40hc ile baslar.
Bu ilk yillar 24, lakin sonraki yillar ikiye katlar. yani 48 gibi gider.
Dolayisiyla musterilerimiz bakka degil yani..
Boylece ortagimizin perde aksesuari imalathanesi actigini anlattigimiz kisiler,
o ulke capinda belki yuzlerce toptanci veya 3. alicilari tanimak zorundadirlar.
Ben taninmis ,profesyonel bir satici olarak, reklam emin agizdan yapildigi icin ve
bu reklami o ulkede buyuk ve yuzlerce toptanciyi taniyan ithalatci musterilerime
yaptigim icin, bu mali satarim.
Yani burda "ben" 'deki kastim ornektir.
Benim boyle bir ise suan vaktim yok ama yardimci olmaya calisirim tabiki.

Burda anlatilmak istenen sey kisaca sudur.
alibaba yeter..
lakin abibaba'da her urun satilacak diye bir kaide yoktur.
Bu, satis takimlarinin gorevidir mali satmak.
Profesyonel saticilarla iletisime gecmelisiniz.
Bu sizin icin herhangi bir kayip olmayacaktir.
Isterseniz mevcut fiyatlardan satsinlar, yuzdelik verin..
Isterseniz mevcut fiyatlarinizi muhafaza edin, onlar eklesinler komisyonlarini.
Ben bir uretici olarak, benden yuzlerce satis takimi malimi satmam icin bu iki
secenegi sunsun, yuzlercesine iki secenekten herhangi biriyle razi olurum.
Bir ulkenin gelecegi muhendislerinin elindedir derler..
Bir ureticininde gelecegi, satis takimlarinin elindedir, diye dusunuyorum;)

Viking..

yakında yapışacağım yakana

İLLALLAH diyeceksin benden..

az kaldı
Herzaman ;)

vodoks®™©

Forum Ustası
Bu aralar araba alsammı diye düşünüyorum,

birkaç kuruş birikmişim var, birazda kredi çekip bir araba alsammı diye düşünüyorum,

sayın bilir kişi heyeti sizce araba almak için iyi bir dönemmi ?

ekonomi ile aram hiç iyi değildir, faiz, repo vs.. vs.. pek anlamam,

bu arada bu alacagım ilk araba olacak, aslında annem ve babam istiyor diye almayı planlıyorum,

bana kalsa, 12-14 metre bir fiber yat alıp gerekli hazırlıkları ve gerekli bütceyi ayarladıkdan sonra 3-4 sene sürecek dünya turuna çıkarım ( en büyük hayalimdirde ),

şimdi gelelim gerçeklere :)

Nedir tavsiyeleriniz ?

Arabayı her zaman alırsın...

"Hayallerinin götürdüğü yere git" derim..

off be offf.....

dünyaya bir kere geliyoruz işte...

madem geldin Dünya'ya ....

Çalışacaksın kimyaya....

Hayallerinin götürdüğü yere git derim..

sen bilirsin yine de... :)

anne baba, araba isteyince, senin plan yatar bence... ;)

pentimento

Forum Ustası
Çok teşekkür ederim açıklamanız için, ben bukadar detaylı bir cevap beklemediğim için pekde detaylı anlatmadım,

biraz detaylardan bahsedeyim ozaman :)
2000 yılından beri bu işi yaprıyoruz,

Istanbul laleli piyasasına bu ürünleri satıyoruz genelde, ve bunlarda yunanistan, arabistan, ukrayna rusya, azerbeycan vs.. vs.. satıyorlarlar,

daha eskiden maxi alışveriş merkezine ürün veriyorduk ve çok ciddi bir ivme kazanmışdı işlerimiz, ama bir anda herşey ters gitmeye başladı, iflas ettik, makinalarımızı haciz ile aldırlar vs.. vs..

ama imalatcılıgın verdiği şans ile yeniden toparlandık, eskisi kadar olmasa, toparladık,

Ürün belki size uzak diye böyle gelmiş olabilir, ama çok iyi bir pazarı var, biz bu işden iyi para kazandık, bizden çok daha iyi kazananlarda var

Profosyonel kişilerlede çalışabilriz, elbetteki şartlar önemli,

Peki bu satıcılara nerden ulaşabilirim ?

veya senin hiç vaktin yokmu bizim durumuz için ?

Arabayı her zaman alırsın...

"Hayallerinin götürdüğü yere git" derim..

off be offf.....

dünyaya bir kere geliyoruz işte...

madem geldin Dünya'ya ....

Çalışacaksın kimyaya....

Hayallerinin götürdüğü yere git derim..

sen bilirsin yine de...

anne baba, araba isteyince, senin plan yatar bence...

valideyle pederin dediklerini yapmak boynumuzun borçu :)

bu gece konuşduk araba işini için söz verdim yeni yıla kadar 2. el birşeyler alıcam artık 124 mü olur bis mi olur bilmem ama sıkıcaz kemeri artıkın :)

hayalime gelince aslında ben 5 yıllık bir gezi düşünüyorum, ve bunu gerçekleştimem için önce ruh ikizimi bulmam lazım ve yola onunla çıkmalıyım,

çünkü hayalimde onunla birlikte gitmem lazım, olurda bulamazsan bir iki sene içinde ruh ikizimi, bir slav bulur onunla giderim artık :) :)

ama şimdilik şu valide ile pedere verdiğim bir sözü tutayım ben :)

bakalım bizim ki borazan çalabilecekmi :)

TheVikinGs

Banned
Çok teşekkür ederim açıklamanız için, ben bukadar detaylı bir cevap beklemediğim için pekde detaylı anlatmadım,

biraz detaylardan bahsedeyim ozaman :)
2000 yılından beri bu işi yaprıyoruz,

Istanbul laleli piyasasına bu ürünleri satıyoruz genelde, ve bunlarda yunanistan, arabistan, ukrayna rusya, azerbeycan vs.. vs.. satıyorlarlar,

daha eskiden maxi alışveriş merkezine ürün veriyorduk ve çok ciddi bir ivme kazanmışdı işlerimiz, ama bir anda herşey ters gitmeye başladı, iflas ettik, makinalarımızı haciz ile aldırlar vs.. vs..

ama imalatcılıgın verdiği şans ile yeniden toparlandık, eskisi kadar olmasa, toparladık,

Ürün belki size uzak diye böyle gelmiş olabilir, ama çok iyi bir pazarı var, biz bu işden iyi para kazandık, bizden çok daha iyi kazananlarda var

Profosyonel kişilerlede çalışabilriz, elbetteki şartlar önemli,

Peki bu satıcılara nerden ulaşabilirim ?

veya senin hiç vaktin yokmu bizim durumuz için ?
Ilk kez boyle bir urunle karsilastigim icin pazar taleplerinden bihaber degilim.
Ama tabiki dedigim gibi satilmayacak urun yoktur.
Yeterki, su yukarida yazdigim onemli unsurlar tam olsun.
Birde profesyonellik olursa, o urunu satmak cok kolaydir.
Bu baglamda benim belki ZAMAN ihtiyacimda sorunlar olusabilir.
Ama olsun, her halukarda elimizden geleni yapariz.
Suan sik sik muhabbet ettigim, turkiyede misafir ettigim, surekli iletisimimiz olan
10 tane, bu ise baslamadan once, buyuk firmalarda calisirken tanistigim, oranin
musterileri olan yillar oncesinden beri gorustugum 20 den fazla is adami var.
Ayrica yine ithalat yaptigimiz donemlerde yurt disi gezilerimizde bizleri agirlayan
saygin isadamlari.. Musteri portfoyum cok. Bana urunle ilgili fiyat ve detaylari
mail atarsan, ileriye donum is yapabiliriz. Mail adresimi PM'den atiyorum.

ionpro

Cool Üye
Sayın bilirkişi heyeti,diyelim ki medikal ile ilgili bir ürün geliştirdik.Olmayan bir fikir.Prototip de hazırladık diyelim.Ama beş para kalmadı patent vs. vs. için.Ne yapabiliriz?Aynı zamanda askeri bir proje de oluşturduk ama eksiği var ar-ge bakımından.Zira askeri teknoloji ve imkan gerekiyor.Bu durumda ne yapabiliriz?

denizkilic

Forum Ustası
pentimento fotoğraf makine ayarları ile sorum olacak.

idare eder bir makinem var amatör bişey .. Samsung s760

Makinenin canlı renklerle ve netliği iyi şekilde fotoğraf çekmesini istiyorum.

İlk başta Bununla ilgili ayarlar bölümünde hangi ayarları ne şekilde değiştirmem gerek bunu öğrencektim.

Daha sonra da ufak teknik bilgi verirsen daha güzel fotoğraflar nasıl çekerim öğrenmek isterim ..

Mesela bir önceki yazdığım konuda kız kulesiyle altında yıldırım düşmüş mor reklerde bir fotoğraf vardı,
Bunun gibi fotoğrafları makineyle mi yapıyoruz daha sonra programlar yardımı ile mi şekillendiriyoruz öğrenmek istedim

Bir de pentimento nun bilirkişi heyetine alınmasını istiyorum..Fotoğraf konusunda Bize çok yardımcı olacak bilgili bir arkadaşımız.

saygılar..

pentimento

Forum Ustası
Samsung menüsü hakkında çok fazla bir bilgim yok,

ama canlı renkler için güneş ışıgın aihtiyacın var :) elbette şöyle birşey var,

istediği kadar ışık olsun, istediği kadar iyi bir dijital makina olsun, en iy isonuçlar herzaman Photoshop ile alınır, herhangi birşey ekleme veya çıkarmayı kast etmiyorum, renklerin doygunluğu, parlaklıgı, kesinliği vs.. vs...

NEt fotoğraf çekmek için her zaman tripod şartdır, ama pratikde pek kolay değildir sürekli 3ayak taşımak ve kullanmak onu için minik bir tavsiye veriyim,

mümkün oldugunca makinayı sabit tutmaya çalışmalısın, nefesini hakim olmak ve kollarını vücuduna yapıştırman gerekli :)

orası kız kulesi değil ( keşke olsaydı ama ) silivri taraflarında bir yer

mor dengesini yakalamak için ışık modunu florans'a getirmişdim, ve herhangi bir PS müdahelesi yok o fotoğrafda :)

bu arada net fotoğraf çekme ile ilgili detaylı bilgi akşama verebilirim :) malum measi saati :)

denizkilic

Forum Ustası
Samsung menüsü hakkında çok fazla bir bilgim yok,

ama canlı renkler için güneş ışıgın aihtiyacın var :) elbette şöyle birşey var,

istediği kadar ışık olsun, istediği kadar iyi bir dijital makina olsun, en iy isonuçlar herzaman Photoshop ile alınır, herhangi birşey ekleme veya çıkarmayı kast etmiyorum, renklerin doygunluğu, parlaklıgı, kesinliği vs.. vs...

NEt fotoğraf çekmek için her zaman tripod şartdır, ama pratikde pek kolay değildir sürekli 3ayak taşımak ve kullanmak onu için minik bir tavsiye veriyim,

mümkün oldugunca makinayı sabit tutmaya çalışmalısın, nefesini hakim olmak ve kollarını vücuduna yapıştırman gerekli :)

orası kız kulesi değil ( keşke olsaydı ama ) silivri taraflarında bir yer

mor dengesini yakalamak için ışık modunu florans'a getirmişdim, ve herhangi bir PS müdahelesi yok o fotoğrafda :)

bu arada net fotoğraf çekme ile ilgili detaylı bilgi akşama verebilirim :) malum measi saati :)
Çok sağol kardeşim.

Netlik konusunda vereceğin bilgileri bekleyeceğim.

Kullandığın photoshop programı konusunda da bilgi alırım akşam uygun olduğunda..

vodoks®™©

Forum Ustası
Forumdaki çizim ustaları,

http://www.wardom.org/showpost.php?p=2538871&postcount=1

1-buna benzer grafik tabletler içerisinden hangi marka ve modeli tavsiye eder ?

2-bir de bu tabletler içinde farklı boyutta olanları gördüm... (nette araştırma)

Ebat büyüklüğü ne açıdan önem taşır... ?

ya da ebadın daha büyük olması çizim açısından olumsuzluk yaratır mı ?

bir de aşağıdaki ürünle karşılaştırmanız mümkün mü ?

http://www.wardom.org/link.php?url=http://www.vatanbilgisayar.com/uc-logic-wp8060-tab08-uc-logic-a5-wp8060-grafik-tablet/productdetails.aspx?I_ID=30999
_____________________________________________________________-

kullanım amacı:

fare kullanarak eziyet çekmek yerine direk,karakalem ve karikatür çizimi...

gerçi internetteki kullanıcı yorumları pek iç açıcı ve yeterli değildi... :)

sizlere danışmak şart oldu :)

LOadinG_53

Banned
ÖnceLikLe emeğiniz İçn hepinizi tebrik ediyorm kardeşLerm saoLsun bu konu içn...

TheVikinGs Kardeşm Ben Evimden Yani NEtten Para Kazanmak İstyorum...
Ben 20 Yaşındayım 23 Yaşına kadar askerLik teciLLi
Bilge Adam'Da Web ve Grafik Tasarım Mezunuyum üstün başarı sertifikam var ama geL gör ki iş yok bi şirkete atamadık kndimizi anLİcan ve pederdende para istemeye utanıyorm artık geçmişsindr bu yoLLardan snde sanırsam.... Hiç yoktan kndi harçLığımı kndim çkarıcak bişeyLer ypmak istyrm ve o kadar zor oLmasın istyrm çokmu istyrm biLmiyrm :D