Wardom - Dünyanın En Güzel , İlginç Stadyumları Arşivi

ataca_n

Forum Kalfası
tüm bu güsellikleri paylaşan arkadaşlara tanks:)
gerçekten harika olmuş ama ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU'DA olsa daha ii olurdu dimi arkadaşlar yinede başarılı olmuş...
 

ibrahimyildiz

Forum Ustası
Atatürk Olimpiyat Stadı
Atatürk Olimpiyat Stadı Olimpiyatlara hazırlık amacı ile yaptırılmıştır. 1999 yılında İstanbul'un İkitelli bölgesinde 584 hektarlık alana Olimpiyat Parkı'nın en büyük projesi olan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yapımına başlandı. 2002 yılında tamamlanan stad 80.567 kişi kapasiteli olup bünyesinde her türlü organizasyon için evsahipliği yapabilecek alt yapı mevcuttur. Dünyanın sayılı stadlarıdan Atatürk Olimpiyat Stadı büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. İtalya'da "Cribaudo Yayınevi" tarafından 2004 yılında yayınlanan "Stadi Del Mondo" (Dünya Stadları) adlı kitapta dünyanın en büyük ve en önemli stadları arasında gösterilen Atatürk Olimpiyat Stadyumu UEFA nın 5 yıldızlı stadları listesinde yer almaktadır. Her türlü spor, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılabildiği stadda, sporcu, antrenör ve eğitimci yetiştirilebilecek alt yapı bulunmaktadır. Ayrıca 9 kulvarlı ana atletizm pistinin haricinde 2 adet ışıklandırılmış antrenman ve atletizm sahası bulunmaktadır.
31 Temmuz 2002'de Galatasaray-Olympiakos dostluk maçı ile açılmıştır. 2003-2004 ve 2006-2007 sezonlarında Galatasaray İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi maçlarını burada oynadı. 2004 ve 2005 yıllarındaki Türkiye Kupası final maçları ile 25 Mayıs 2005'de oynanan Liverpool-Milan Şampiyonlar Ligi final maçı da bu statda oynanmıştır.
Maliyeti 140Milyon avro civarlarındadır

Liverpool-AC Milan maçından bir görüntü.

Ben buranın yapımına başladıklarında ufacıcık bişiydim :)

Vede burası bizim oradabendende biraz foto :)
 

vantura

Super Moderator
Site Yetkilisi
en güzel stadyumlar ülkemizde olmadıktan sonra faydası yok.neden biz dünya çapında atılımlar yapmıyoruz.paraysa para da var devlette.
 

NyXmeLL

Daimi Üye
Old Trafford Stadı
Old Trafford Stadı; İngiltere'nin Manchester şehrinde bulunan ve Manchester United'ın iç saha maçlarını oynadığı 76.000 kişilik futbol stadıdır. Trafford kentinin Greater Manchester semtinde bulunmaktadır. Sir Bobby Charlton tarafından bu stada Rüyaların Tiyatrosu lakabı verilmiştir. 1910 yılından beri; Manchester United'ın stadıdır. Ama II. Dünya Savaşı sırasında stadın bombalanması nedeniyle 1941'den 1949'a kadar Manchester United, maçlarını Manchester City ile Maine Road'da oynamak zorunda kalmıştır. Yanında aynı adlı bir kriket sahası bulunmaktadır.

Yeni Wembley Stadyumu tamamlanana kadar Old Trafford stadyumu 76.000 kapasitesiyle Yeni Wembley stadyumunun ardından İngiltere'nin en büyük 1. futbol stadyumudur. Ayrıca UEFA'nın 5 yıldız verdiği ilk İngiliz stadyumudur.Ayrıca Old Trafford Stadyumu 2008 yılının yazında North Stand tribünü'nün köşeleri büyütülmüştür.

 

NyXmeLL

Daimi Üye
Amsterdam ArenaAmsterdam ArenA, Hollanda'nın Amsterdam şehrinde bulunan bir stadyumdur. Ajax takımı ile Avrupa Amerikan Futbolu Ligi (NFL) takımlarından Amsterdam Admirals bu stadı kullanmaktadır.

Bu stad, ilk başta Amsterdam'ın 1992 Yaz Olimpiyatları sırasında gündeme geldi ve bu yapılması planlanan stadın; olimpiyat organizasyonlarının merkezi olması planlanmıştı fakat olimpiyatları düzenleme hakkı Barselona'ya verilince bu proje, geçici olarak rafa kalktı. Proje daha sonra yeniden gündeme geldi ve stadın 1994 yılında temeli atıldı. 51,628 kişilik kapasitesi vardır. Kraliçe Beatrix, stadyumu 14 Ağustos 1996’da resmen hizmete açmıştır. Amerikan futbolu müsabakalarının da yapıldığı bir yer olan Amsterdam Arena; konferans merkezi ve pop konserlerinde sahne olarak da kullanılmaktadır. İçinde ayrıca restoranlar, konferans odaları ve taraftarların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik birimler yer almaktadır. En önemli özelliklerinden biri ise çatısının açılıp kapanabilmesidir. Maliyeti yaklaşık 96 milyon avrodur. Euro 2000'e ev sahipliği yapan statlardan biridir. Stadyumun zemini; fırtına, yağmur, kar gibi doğa olaylarından etkilenmemekte ama tavanının kapalı kalması nedeniyle gün ışığı göremeyen çimlerin, her ay değişmesi gerekmektedir. Ayrıca 8 dakika gibi kısa bir zamanda boşaltılabilme özelliğine sahip olan statta sigara içmek yasaktır. Adresi; Arena Boulevard 29,1100 AM Amsterdam'dır. Ayrıca UEFA tarafından 5 yıldıza layık görülmüştür. Michael Jackson, Tina Turner, David Bowie, Eminem, Robbie Williams, Andre Hazes, The Rolling Stones, Celine Dion, U2 ve Madonna gibi şarkıcılar da burada konser vermiştir. UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 1998 finali bu statta oynanmıştır. 2005 yılında ünlü futbol adamı Rinus Michels'in ölümünden sonra Ajax taraftarları, bu stadın isminin Rinus Michels Stadı olarak değiştirilmesini istedi fakat bu öneri kabul edilmedi.
 

Leewo

Çırak
Signal İduna Park

Signal Iduna Park, Almanya'nın Dortmund şehrinde bulunan ve BV Borussia Dortmund futbol takımının Bundesliga maçlarını yaptığı stadyumdur. Eski ismi Westfalenstadion olan stadyum 2005 yılında sigorta şirketi Signal Iduna ile yapılan sponsorluk anlaşması ile 2011 yılına kadar bu isimle anılacaktır.

Signal Iduna Park, bir adet yarı final mücadelesi de dahil olmak üzere 2006 FIFA Dünya Kupası organizasyonunda kullanılan stadyumdur.

Almanya'nın en büyük stadyumu olan Signal Iduna Park'ta Borussia Dortmund lig maçlarını 81.264 seyirci ile oynamaktadır. Ancak uluslarararı mücadelerde sadece koltuklu seyirci kabul edildiği için kapasite 67.000'e düşmektedir.

Stadyumun ilk planları 1966 yılında Borussia Dortmund'un Kupa Galipleri Kupası'nı alması ile artan popülaritesi ile eski stadyumun yetmemesi ile yapılmıştır. Ancak 1974 FIFA Dünya Kupası'nda Dortmund'un ev sahibi şehirlerden biri kabul edilmesi ile yapımına hız verimiş ve 1974 yılında açılmıştır.

İlk yapıldığı dönemde 54.000 seyirci kapasitesi olan stadyum Borussia Dortmund'un Avrupa Şampiyonluğu ve Bundesliga şampiyonluğu kazandığı 1995 yılında tekrar geliştirilmiştir. Daha sonra Almanya'nın Dünya Kupası'nın organize etme hakkı alması ile tekrar yenilerek kapasitesi arttırılmıştır.
 

xaey

Cool Çırak
paylaşım için saol
 

xcopy20

Daimi Üye
- Ali Sami Yen Spor Kompleksi - Türk Telekom Arena,
- Telekom Arena ya da kısaca TT Arena, Şişli, İstanbul'da yer alan stadyumdur.
- 52 bin 650 kişi kapasiteli tribünler, alt ve üst tribün olarak ikiye ayrılmıştır.
- İki tribün kısmı arasında 157 adet loca , VIP alanları, stadyum yönetimi,
-Galatasaray Müzesi, GS Store satış noktaları, restoran ve food-court gibi,
işlevleri içeren iki kat yerleştirilmiştir.