WD My Passport Essential USB 30 500 GB Disk | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

WD My Passport Essential USB 30 500 GB Disk

Elvis

Forum Ustası
USB 3.0 diskleri incelemeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kısa bir süre önce WD'nin Elements isimli 500 GB'lık modelini konuk etmiştik. Şimdi de sıra My Passport Essential'a geldi. Firma bu serideki diskler için "Ultra hızlı yedekleme ve depolama" ibaresini kullanıyor. Ürünün fiziksel detayları haricinde yazılımsal tarafta da değineceğimiz bazı detaylar var.
WD My Passport Essential


Öncelikle doğrudan teknik özellikleri paylaşalım.
Teknik özellikler

WD My Passport Essential USB 3.0 500 GB
 • Yapı:2.5 inç
  Model kodu: WDBACY5000ASL (5400 rpm) disk
  En yüksek okuma hızı: 73 MB / sn
  En yüksek yazma hızı: 72 MB / sn
  Kapasite:
  500 GB
  Kullanılabilir alan: 466 GB
  Arabirim: USB 3.0 / USB 2.0'a geri uyumluluk
  Kasa: Plastik
  Renk seçenekleri: Kırmızı, mavi, beyaz, siyah, gümüş
  İşletim sistemi: Windows XP, Vista, 7 ve tak kullan, Mac OS X Leopard, Snow Leopard için biçimlendirme
  Apple Time Machine uyumu: Yok
  Diğer: SmartWare uygulaması, Otomatik yedekleme ve şifreleme
  Boyutlar: 110 x 83 x 15 mm
  Ağırlık: 140 gram


Taşınabilir diskin kutu içeriğinde klasik detaylar yer alıyor. Kullanım kılavuzu, garanti belgesi gibi ayrıntıların yanı sıra ürünün gümüş rengine uygun olan beyaz kablo bulunuyor. Kablonun uzunluğu (35 cm kadar) yeterli seviyede. Kutuda herhangi bir taşıma kılıfı vs gibi detay ise sunulmamış.

Evet; diskimiz bu. Taşınabilirlik anlamında diğer bazı 2.5 inç'lik disklere oranla boyutları sebebiyle daha avantajlı. Çünkü piyasadaki bazı 2.5 inç yapısındaki diskler çok kalın olabiliyorlar. Doğal olarak bu da taşınabilirliğe önemli bir oranda etki ediyor. Ancak 1.5 cm'lik kalınlığıyla WD My Passport Essential'ın bir sıkıntısı yok.

Bize gönderilen model gümüş renkteydi. Fakat tercihinize bağlı olarak ürünü satın alırken sunulan mavi, beyaz, siyah ve kırmızı gibi dört farklı renk arasından seçim yapabilirsiniz. Yani toplamda beş renk seçeneği sunuluyor.

Diski kasası plastik. Yani darbelere dayanıklılık gibi bir durum söz konusu değil. Kasanın dışında herhangi bir vida ya da diske ulaşabileceğiniz bir kısım yer almıyor. Bu sebepten disk kutudan çıkartılmadığı gibi zorlarsanız kutuyu kırıp diske ulaşabilirsiniz. :) Eğer illa diskinizin bir şekilde fiziksel darbelerden korunmasını istiyorsanız WD'nin My Passport serisi için hazırladığı Nomad'ı satın alabilirsiniz.
USB 3.0 arabirimi diskin alt kısmına yerleştirilmiş. Dış kutu tasarımı gördüğünüz gibi gayet sade ve zarif. Cafcaflı detaylardan kaçınıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Ayrıca kutuda kullanılan malzeme geri dönüştürülebiliyor(muş.)

Firmanın My Passport serisinde yer alan diskleri şu an en fazla satılan 2.5 inç'lik diskler. Yani 2.5 inç'lik disk seçenekleri arasında en fazla satılan model bu seri. Elbette USB 3.0 desteği sayesinde de ailedeki diskler daha performanslı bir hale geliyor. Bize gönderilen diskin kapasitesi başlıkta ve girişteki tabloda da belirttiğimiz gibi 500 GB. Depolama anlamında 500 GB ile 1 TB arasında seçenekler sunuluyor. Ancak daha yüksek depolama alanı isteyen kullanıcılar Essential yerine My Passport serisine bakabilirler.
Diskin arka kısımda etiket üzerinde bazı ayrıntılar belirtiliyor ve ortada da bulunduğu seri yazılmış. Dört bir tarafa konumlandırılan silikon ayaklar da fotoğraf sayesinde görülebiliyor.

Diskin aktivasyonunu gösteren LED kutusunun hemen sol yanında alt kısma konumlandırılmış. LED beyaz olarak aydınlanarak görsel olarak kullanıcıyı bilgilendiriyor.

Diskin ele avuca geldiğini göstermek için çektiğimiz bir fotoğraf. :) Gördüğünüz gibi aslında renk de çok güzel. Ama bu bir kişisel seçim, o yüzden diğer renk alternatifleri de gözden geçirilebilir. WD en sağ altta kendi logosuna yer vermiş.

Kalınlığı 1.5 cm olarak belirtmiştik ama yine de konuya dair birkaç fotoğraf çektik. Disk kutusunun arabirim ve yanda yer alan LED'i haricinde dış kısımda herhangi bir detayı (giriş / çıkış vs gibi) yer almıyor.

Kutunun sağ yan kısmı beyaz renkte. Ancak tam tersi, yani sol yanı ise gümüş renkte tasarlanmış.
Taşınabilir disklerde dış kasa vs haricindeki en önemli ayrıntılar aslında yazılım tarafında ortaya çıkıyor. İşte My Passport Essential'da da durum böyle. Ürünün beraberinde disk içerisinde gelen

Bu şekilde gösterirsek ürünün inceliğini kavramak daha kolay olacak. En tepede WD Elements bulunuyor. Ortada Seagate Backup Plus, en altta ise My Passport Essential var. Kalınlıkları da listeleyelim;
 • WD Elements 2.0: 19 mm
 • Seagate Backup Plus 3.0: 14 mm
 • WD My Passport Essential 3.0: 15 mm

Şimdi bu dört diski yanyana dizmemizin sebebini hemen belirtelim. Bu dört diskin üçü USB 3.0 desteğine sahip. Geriye kalan bir tane ise USB 2.0'lı. Onun bu karede yer almasının sebebi tamamen boyut odaklı. Bir sonraki sayfada yer vereceğimiz testlerin tamamını bu diskler ile gerçekleştirdik. Testleri hem USB 2.0 hem de USB 3.0'lı şekilde gerçekleştirdik.
Testteki diskler; WD Elements 3.0, Seagate Backup Plus ve WD My Passport Essential.
Ancak testlere geçmeden önce yazılım hakkında da birkaç detay vermek istiyoruz. Uygulamanın adı Smartware.

Smartware'da dört farklı ekran yer alıyor. Ana ekran üzerinde bilgisayarınızdaki diskler ve taktığınız WD diskler görüntüleniyor. Ayrıca içeriğe dair küçük bilgiler veriliyor. Sağ kısımda destek ve yazılım güncelleştirmelerine dair bölümler var.

İkinci ekran Backup. Yedekleme kısmında ise sistem yine ana ekrandaki gibi çalışıyor. Sistemde takılı olan herhangi bir diski buradan doğrudan takmış olduğunuz WD diske alt kısımda yer alan "Start Backup" sayesinde yedekleyebilirsiniz. Otomatik yedekleme desteği sayesinde sistemde belirlediğiniz herhangi bir klasöre yeni bir dosya eklediğinizde doğrudan yedek almış olduğunuz diske de aynen aktarılıyor.

Retrieve kısmında yedeklenen dosyaların sisteme geri yüklenme işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Yazılımdaki son ekran "Settings". Burada diskin adını değiştirebilir, 256 bit şifreleme yapabilir ve uygulama içerisinden diskin çeşitli performans değerlerini görüntüleyebilirsiniz. Ancak biz bu kısımda kendi klasik test uygulamalarımızı kullanacağız. Uygulamanın incelemesini daha önce de yayımlamıştık.

Kaynak
 
Üst