Windows 7-8 ile Ubuntuyu Adim Adim Diske kurma

k64
Çırak
DUAL BOOT Windows 7-8 ile Ubuntuyu Adim Adim Diske kurma

Herkese Selamlar,

Windows 7-8'de oturum açın ve diskinizde Ubuntu'yu kuracağınız bir boş bölüntü oluşturun. Eğer Ubuntu'yu aktif olarak kullanacaksanız tavsiyem minimum 40-50 GB büyüklüğünde olsun.
1.png


İndirdiğiniz Ubuntu ISO kalıbını önyüklenebilir olarak bir DVD'ye yazdırın ya da USB flash sürücü oluşturun.

Nonpasaran-6.png


1- Oluşturduğunuz DVD'yi ya da USB flash sürücüyü bilgisayara iliştirin.

pc yi calistirin cogu anakart degisik olacagindan ornek olarak gigabyte motherboard ta giris F12 veya delete [ sil ] den de biosa girip yapabilirsiniz

boot girisini ayarlayin eger dvd ile kurulum yapiyordsaniz cd-dvd den boot u isaretleyin eger usb ise usb-hdd yi isaretleyin ve enter
birazdan karsiniza Ubuntu ekrani gelecek

Nonpasaran-1.png


Sol taraftan Türkçe (Ya da dilediğiniz dil) seçeneğini seçtikten sonra Ubuntu Kur seçeneğine tıklatın

Nonpasaran-3.png


Bu adım kurulumun püf noktalarından biri. İlk seçeneği seçerseniz Windows 8 ve Ubuntu dual boot kurulur ama Windows 8 önyükleme yöneticisinin yerini Linux'un önyükleme yöneticisi olan GRUB alır.
Nonpasaran-5.png

Resimdeki benim vurguladığım seçeneği işaretleyin ve Devam Et butonuna tıklatın.

Nonpasaran-4.png


Ubuntu'da aynı Windows 8 gibi düzgün çalışabilmek için sistem bölüntüsünden başka ekstra bölüntülere ihtiyaç duyar. Bunlar normalde tıpkı Windows kurulumlarında olduğu gibi kurulum esnasında otomatik olarak oluşturulurlar. Ancak biz "Başka bir şey" seçeneğini seçtiğimiz için bu bölüntüleri bizim oluşturmamız gerekiyor. İlk olarak Windows'daki Sistem ayrıldı bölüntüsünün bir benzeri olan ve önyükleme için kullanılacak bölüntüyü oluşturmamız gerekiyor. Bunun için boş alanı seçin ve sonra Artı (+) işareti şeklindeki butona tıklatın. Küçük bir pencere açılacak. Bu bölüntü için 1024 MB yeterli. Bölüm türü bölümünde Birincil'i Nasıl kullanılacağı bölümünde de Ext4 Dosya sistemi'ni seçin. Bağlama noktası ise /Boot olacak. Ayarlar tamamlandıktan sonra OK butonuna tıklatın.

!!!!!!!!!burasi onemli olan bolum !!!!!!!!!!!!

Once swap area [

sshot-4.png


swap area bölümünün oluştuğunu göreceksiniz.bu bolum grub boot loader bolumu yani hem ubuntuyu hem windows 8 i ilk acilista goreceksiniz boylece pc ilk acildiginda istediginizi secme olanagi olacak

sshot-5.png


Şimdi kök dizini oluşturmamız gerek. Kalan boş alanı seçin ve tekrar Artı (+) işareti şeklindeki butona tıklatın.


sshot-6.png


Kök dizini eğer disk alanınız kısıtlıdegilse 100 GB olarak belirleyebilirsiniz veya ne kadar yeriniz varsa yapmanız yeterli. Bağlama noktasını ise / olarak ayarlayın. Ayarlar tamamlandıktan sonra OK butonuna tıklatın.

sshot-7.png


Kök dizinimiz de oluştu...

sshot-8.png
simdi yukle ye basiyoruz

Artık kurulum başlayacak, Saat dilimi seçimini yapın...

Nonpasaran-24.png


Klavye düzenini seçin...

Nonpasaran-25.png


Kullanıcı ve Bilgisayar adı, Parola oluşturun.

Nonpasaran-26.png


Kurulum esnasında bazı indirmeler ve kurulumlar yapılacak. Bu aşamanın süresi internet bağlantınızın hızına ve sisteminizin performansına göre değişecektir.
Nonpasaran-27.png

Kurulum bittiğinde yeniden başlatın...

Nonpasaran-34.png
 
- Yönetici düzenlemesi: :
Üst