Windows 7'nin Türkiye’deki Kullanım Oranı

 1. alpay29

  alpay29 Super Moderator

  Katılım:
  26 Ekim 2010
  Mesaj:
  26,627
  Beğeni:
  4,521
  [​IMG]


  Türkiye’de internet kullanıcılarının neredeyse yarısının artık ömrünün sonuna gelmiş ya da desteklenmeyen işletim sistemlerini tercih ettiği ortaya çıktı. Bu kullanıcılar, yeni yamalar çıkmamasına rağmen Windows XP veya Windows 7 kullanmaya devam ediyor.

  Siber güvenlik kuruluşu Kaspersky, Türkiye’deki işletim sistemi tercihlerine dair açıklama yaptı. Firmanın yaptığı çalışmaya göre ülkemizde her 10 kullanıcıdan neredeyse 4’ü, artık yeni yaması ya da güncel versiyonu olmayan, ömrünü tamamlamış veya tamamlamak üzere olan işletim sistemlerinden vazgeçmiyor.

  Ayrıca ülkemizdeki çok küçük işletmelerin %35,5’i, KOBİ ve kurumsal şirketlerin ise %35’i hala bu işletim sistemlerini kullanıyor. Bu durum, şirketlerin güvenlik açısından da sorunlarla karşılaşmasına neden oluyor.

  Eski işletim sistemleri neden risklidir?

  [​IMG]

  Bir işletim sisteminin ömrünü tamamladığı durumlarda ya aldığı güncelleme sayısı çok az oluyor ya da hiç yeni güncelleme almıyor. Haliyle siber suçlular bu sistemlerde bir açık bulduğu zaman bu açığı kimse kapatmıyor ve firmalar da bu eksiklere karşı korumasız kalıyor.

  Türkiye’deki işletme ve tüketicilerin çok küçük bir kısmı Windows XP kullanırken yaklaşık %1’lik bir kesim ise Windows 8 kullanıyor.  Windows 7’den vazgeçilemiyor

  [​IMG]

  Esas dikkat çekici istatistik ise Windows 7 konusunda göze çarpıyor. Önümüzdeki Ocak ayında desteği sona erecek olan işletim sisteminin ülkemizdeki popülaritesi azalacak gibi durmuyor. Bireysel ve kurumsal tüketicilerin yaklaşık %35’i hala bu işletim sisteminde ısrarcı. %7’lik bir kısım ise henüz desteğini kaybetmemiş olan Windows 8.1 kullanmaya devam ediyor.


  İşletmelere Windows 7 Müjdesi: 1 Yıl Daha Ücretsiz Güncelleme Desteği Sunulacak


  Kaspersky Kurumsal Çözümler Müdürü Alexey Pankratov, Windows 7 kullanım oranlarının endişe verici olduğunu söylerken, "Bu işletim sistemlerinin kullanılmasının ardında, yeni sürümlerde çalışmayabilecek programlar, ekonomik nedenler ve hatta alışkanlıklar bile yatabiliyor. Her ne olursa olsun, eski işletim sistemleri siber güvenlik riski oluşturuyor. Yaşanabilecek vakaların maliyeti, yeni sürüme geçmenin maliyetinden çok daha yüksek olabilir. Tüketicilere desteklenen sürümlere geçmelerini ve geçiş döneminde de ek güvenlik araçları kullanmalarını tavsiye ediyoruz."ifadelerini kullandı.

  kaynak
   
  #1
 2. KayaSecurity

  KayaSecurity Cool Üye

  Katılım:
  15 Mart 2018
  Mesaj:
  159
  Beğeni:
  39
  Güncel olsa ne olacak ki... Bütün mevzu bir exploit’ten ibaret değil mi ? :D Yenileri eskilerini aratıyor. :p
   
  #2
 3. numan1234

  numan1234 Forum Kalfası

  Katılım:
  2 Temmuz 2009
  Mesaj:
  1,017
  Beğeni:
  126
  Gittikçe azalacak.
   
  #3
 4. sefat

  sefat Çırak

  Katılım:
  5 Eylül 2019
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  1
  Windows 7 bence çok daha hızlı ve stabil çalışıyordu. Windows 10 son zamanlarda aldığı güncellemeler ile bir çok bilgisayarı performans kaybına uğrattı. Şuan için yeni çalışmalar sürüyormuş 1903 versiyonuna 10 kere güncelleme geldi nasıl çalışıyorlar acaba bilgisayarı güncellemeden kullanamaz olduk.
   
  #4
Yükleniyor...