Windows ve Linux u Aynı Bilgisayara KurmakResimli

mccabe
Çırak
Linux kurmak isteyip, Windows'u çok ararım ben diye korkanların en büyük sorunu "aynı bilgisayara Windows ve Linux kurulur mu" olmuştur. İşte cevap, EVET KURULUR, hemde sorunsuz çalışır. Hatta açık kaynaklı muhteşem boot yükleyici yazılım "GRUB" sayesinde bilinen tüm linux dağıtımlarını ve windows'u aynı bilgisayara yükleyebilirsiniz. Yeterli alanınız varsa bu mümkün. Tabi biz şimdilik abartmadan, bir adet Windows ve bir adet Linux dağıtımını aynı bilgisayara nasıl yüklüyoruz ona bakalım. Linux dağıtımı olarak Ubuntu ve Suse'yi seçtim. İlerde başka bir dağıtım da popülerleşirse onu da anlatırım ancak unutmayın temelde yapacaklarımızın birbirinden farkı yok.
Temel olarak Windows kurulu bir bilgisayara, ikinci bir işletim sistemi kurabilmek için, windows'un kurulu olduğu bölüm dışında farklı bir bölüme ihtiyacımız var. Windows'un C:'ye kurulu olduğunu varsayarak, C: dışında bir bölümü Linux için seçmeliyiz. Burdaki bilgilerin yok olacağını unutmayın.
Burada F: Sürüsücüsüne kuracağız.Windows içerisinden,
start>mycomputer[sağtuş]>manage
başlat>bilgisayarım[sağtuş]>yönet
diyoruzKarşımıza Bilgisayar Yönetimi "computer management" çıkıyor.Burada, soldaki menüden Disk Yönetimi "Disk Management" ın üzerine bir kez tıklıyoruz ve sağ tarafta mecvcut disklerim görüntüleniyor. Bakın burada C: F: ve D: (CD ROM) görünüyor. Biz F:'ye linux kuracaktık.Bu yüzden F: diskinin üzerine sağ tıklıyoruz ve "delete partition" bölümü sil diyoruz. Dikkat: Bu diskteki bütün veriler kaybolurNetekim Windows'da soruyor, Bu diskteki veriler silinecektir, devam etmek istiyor musunuz? Evet diyoruz. Çünkü bu bölümdeki verileri yedekledik ve ya zaten hiçbir veri yoktu. Linux kuracağız o bölüme.


Şimdi karşımıza şu görüntü çıkıyor. Türkçesi, eskiden F: olan bölümüüz şu an "boş alan" olarak görünüyor.Windows üzerinde yapacaklarımız bu kadar.


elelim Ubuntu'yu Windows'un yanına, Windows'a zarar vermeden nasıl kuracağımıza. Aslında çok basit. Ubuntu CD mizi Cd Rom'a takarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve normal kuruluma başlayın.
Ancak, kurulum esnasında"Diskleri Bölümleme" adımına geldiğimizde, biz daha önce windows'dan bir bölümü sildiğimiz için, artı bir seçenek çıkıyor karşımıza. "use the largest continuous free space" Yani en büyük boş alanı kullan, bizim daha önce Windows üzerinden sildiğimiz bölümden bahsediyor. Onu silmemizle "free space/un allocated space" yani boş alan/bölümlenmemiş alan olmuştu.Tabii ki bu seçeneği seçip, kurulumu Ubuntu Kurulumuna devam ediyoruz...
Kurulum tamamlandığında bilgisayarımız şu şekilde açılmaya başlayacak: Aşağı yukarı ok tuşları ile hangi işletim sistemini seçersek o açılacak.Windows'un Yanına Suse kuralım şimdi de. Aynen Ubuntu'da olduğu gibi Suse CD/DVD mizi takıp yeniden başlatıyoruz. Suse kurulum ekranı karşımıza çıkıyor. İkinci seçenek olan "installation" diyerek devam ediyoruzBir takım işlemler yapıyor kendi kendine...Dil seçimine geliyoruz. Türkçe ve ya istediğimiz başka bir dili seçiyoruz, ve ileri diyoruz.Gene bir müddet bir takım işlemler yapıyor kendi kendine ve "kurulum ayarları" bölümüne geldiğinde duruyor. Bu bölümde kurulum sonrası kullanacağımız Suse için, paket seçiminden donanım ayarlamalarına kadar her türlü ayarı yapmamız mümkün. Biz şimdilik sadece bölümlendirmeye bakacağız ve Windows'un yanına Windows'a zarar vermeden kurulmasını sağlayacağız. Fare ile "bölümlendirme" yazısının üzerine tıklıyoruz.Önerilen bölümlendirme ayarları çıkıyor. Suse'nin önerilen bölümlendirmesi Windows'u silmeye yöneliktir. Suse'de suç aramayın, bütün işletim sistemlerini varsayılan kurulum ayarları böyledir. Aşağıdaki seçeneklerde varsayılan olarak "accept proposal" işaretlidir. Biz son seçenek olan, "create custom partition setup" yani bırak da biz ayarlayalım nasıl kurulacağını seçeneğini işaretliyoruz ve ileri diyoruz.
Bu bölümde karşımıza hard disk durumuz çıkıyor. Unutmayın burda karşımıza sadece fiziksel hard disklerimiz çıkar. Yani bilgisayarınızda kaç bölüm olduğu değil, kaç adet fiziksel harddisk varsa onlar çıkar. Biz sildiğimiz bölüm hangi harddsikde ise onu seçiyoruz. Burdaki makinada zaten bir adet harddisk olduğu için, onu seçiyoruz. ve İleri diyoruzKilit soru burada karşımıza çıkıyor. Akıllı Suse bu harddisk üzerinde boş alan olduğunu (En başta Windows üzerinde sildiğimiz bölüm) anladı ve oraya kurulayımmı diye soruyor. Evet diyoruz.Kurulumun geri kalanı, kendi kendine sonlanıyor. Sadece arada ileri tuşuna basmak ve bazı basit ayarları yapmak kalıyor. Ve bilgisayarımız gene Grub adı verilen açılış yöneticisi ile başlıyor. İstediğimiz işletim sistemini seçerek açıyoruz.DİKKAT: Eğer bir sebeple Windows'un yanına kurduğunuz Linux'u kaldırmak isterseniz, en başta anlattığımız Windows Disk yönetiminden linux kurulu bölümleri silebilirsiniz. Ancak açılış yöneticisi "grub" da silinieceğinden bilgisayarınız açılmayacktır. Bir adet Windows XP Cd si ile bilgisayarı açıp, ilk ekranda "r" tuşuna basarak tamir etmeniz ve windows açılış yöneticisini tekrar yüklemeniz gerekmektedir. R ye basıp açacağınız tamir konsılunda girmeniz gerekn komut önce hangi işletim sistemini tamir etmek istediğiniz: muhtemeln bir adet Wİndows kurulu olduğu için "1" daha sonraki tamir komutu "fixmbr" dir. Bunu yaptıktan sonra windows sorunsuz açılacaktır.

Linux u Silmek!!!

Yani, Windows ve linux kurulu bilgisayarınızdan linux u kaldırmak için, Windows'dan
Bilgisayarım>sağtık yönet>disk yönetimi
Linux kurulu partisoyna sağtık> bölümü sil

Bundan sonra daha önce Linux kurlu olan bölüm, disk yönetiminden "free space" olarak görünceketir. Burdan bir mantıksal sürücü oluşturmak için zaten size formatlayacaktır kendisi..Saygılar...
 
immortal_dark
Çırak
arkadaslar bu kadar uqrasmaya gerek yok ftp://85.105.237.97 buradan wmware server indirin kurun windows makinanıza icine istediqiniz işletim sistemini istediqiniz şekilde kurun ve hatasız çalıştırın iyi çalışmalar
 
_Ns@Nc_
Banned
Peki bende xp pro var ve ikinci olarakda pardus 2007 kurdum. kurduktan sonra şu mde miydi neydi onuda yükledi yani açılışta soruyor pardusmu xp mi diye. Ama pardus üstte xp altta oluyor. ben makinayı açıyorum ve içeri gidiyorum biraz geç kalsam pardusu açıyor geri sayım yapıp.. Ben öne xp yi almak istiyorum nasıl yapabilirim ??
 
King_of_The_satelliteS
Forum Ustası
Peki bende xp pro var ve ikinci olarakda pardus 2007 kurdum. kurduktan sonra şu mde miydi neydi onuda yükledi yani açılışta soruyor pardusmu xp mi diye. Ama pardus üstte xp altta oluyor. ben makinayı açıyorum ve içeri gidiyorum biraz geç kalsam pardusu açıyor geri sayım yapıp.. Ben öne xp yi almak istiyorum nasıl yapabilirim ??
Kardeşim süpersin bende bu soruyu sorcaktım en çok uyuz olduğum olaydır eskiden xp ile 98'i kullanırken olurdu yaw arkadaşlar gerçekten bu olay nasıl olur xp üste linux altta olayı varmı bilen?
 
gencbas
Forum Kalfası
Dostum artk yeni çıkan ubuntu dağıtmlarnda ve yeni pek çok dagıtımlarda live cd ile kurulabilr ortak cd aynı cd dir.Ubuntu 6.06 ve 6.10 larda live cd ile başlatıp maasa üstünde install simgesine tıklayarakda yapabilirsiniz.Yeni kullanıcılara tavsiyem kesinlikle ubuntu veya kubuntudur.Kde biraz daha win mantıgına yakındır.
 
wiimac
Daimi Üye
keşme multi bootuda anlatsaydın windowsun üzerine linux yüklendiğinde açılışta linuksu görüyor bir nasıl olduysa bana soruyorde linux mu windows mu diye bunu nasıl yapıpta ikisini sordurabilirim tekrar kurulum yapmak istiyorum linux kurarken multi boot nasıl oluştura bilirim
 
winxpeker
Banned
Lınux kullanmaya başlamadan önce biraz sistem hakkında bilgi sahibi olmanızı öneririm...

öncelikle hdd ye kurmadan evvel,ya LıveCD'den yada sanal sürücüden birazcık el ve göz aşinalığnız olsun,sisteme hiç bilmeden adapte etmeseniz iyi olur kanısındayım LInux acemileri için;)

grub boot olayını değiştirmek için ise (pardus kurulu pc'mde);

Console'yi açın
su komutu ile root olarak giriş yapın.

sonra
nano -w /boot/grub/grub.conf yazın.

ordaki kısımda senin pcdeki sistemler olacak. pardustan 0dan başlayarak say windows kaça geliyorsa onu en üstte default yazan yere yaz. Bende şöyle:

default 0
timeout 10
splashimage = (hd0,7)/boot/grub/splash.xpm.gz


title= Pardus 1.0
root (hd0,7)
kernel (hd0,7)/boot/kernel-2.6.14.4-15 root=/dev/hda8 video=vesafb:nomtrr,pmipa$
initrd=(hd0,7)/boot/initrd-2.6.14.4-15title= Windows (fat32) - hda1
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1


title= Windows (fat32) - hda5
rootnoverify (hd0,4)
makeactive


Burda benim windows hda1'de hd0,0 da kurulu. windowsu default yapmak istersem default değerini 1 yapmam gerek. Pardus 0.ıncı sırada.
timeout kısmı da kaç saniye beklemesini istediğinizi gösterir.

Değişiklikleri bitirince;
ctrl+X basın,
E basın,
enter yapın
artık pc'niz açılırken windows default olarak açılacaktır;)

kolay gelsin....
 
06BOZKURTUM
Forum Kalfası
Kardeşim süpersin bende bu soruyu sorcaktım en çok uyuz olduğum olaydır eskiden xp ile 98'i kullanırken olurdu yaw arkadaşlar gerçekten bu olay nasıl olur xp üste linux altta olayı varmı bilen?
kardeş ben olayı şöyle çözdüm sistem hangi işletim sistemini kullanılırken kapatılıyorsa o işletim sistemi ile ilk açılış oluyor..windows ile kapatırsan windows ile açılıyor,linux işletim sistemi ile kapatırsan kullanımdan sonra,linux işletim sistemi ile açılıyor....
 
TyfnSvrn
Forum Kalfası
Kardeş bi resimleri kontrol et dicektim ama bu konu 3ay olmuş acılalı hala duzeltmediğine gore umit beklemeyin!!
 
morning
Daimi Üye
arkadaslar bu kadar uqrasmaya gerek yok ftp://85.105.237.97 buradan wmware server indirin kurun windows makinanıza icine istediqiniz işletim sistemini istediqiniz şekilde kurun ve hatasız çalıştırın iyi çalışmalar
alakası yok senin dediğin windows içine linux kurmak arkadaşın dediği aynı bilgisayara ayrı ayrı windows + linux kurmak...

gerçi 2006'da atılmış mesaj ama olsun:D:D
 
infoumut
Cool Çırak
ben de pardus 2008 kurdum açılışta o kavuniçi pardus girişi gösteriyo altında da xp yi gösteriyo fakat ben hangisi ile başlayacağımı seçemedim seçtirmedi daha doğrusu. pardus ile açıldı pardus içinde ayarlarda xp ile açılsını işaretledim bu seferde xp ile başlıyor pardusu seçemiyorum.acaba usb klavyeden dolayımıdır açılışta klavyenin çalışmaması
 
- Yönetici düzenlemesi: :
scream87
Cool Üye
Arkadaşlar benim sorunum belki çok basit ama ben bir türlü yapamadım. Ben önceden vista ve xp kullanıyordum aynı bilgisayarda ama sonradan pardus kurmam gerekti o yüzden XP yi silip Pardus kurdum. Fakat bilgisayar başlarken normalde vista mı pardus mu diye sorması gerekirken önümde duran seçenekte sadece pardus var. pardusun içinden bu kurulum ekranına vistayı ekleyebiliyoruz bunu buldum fakat kök sürücü adresi olarak ne yazmam gerekiyor. mesela pardusun kök sürücüsü "/dev/sdb1" olarak görünüyor ama vista sürücüsününün adresi nedir lütfen yardım edin...
 
cybertest!
Daimi Üye
le buna bakım kurmayın sakın linux sıstem ve dosya yapısını arastırmadan wındows u kaybedersınız he:)
 
Üst