Yakınım adına mobil hat açtırılmış, borçlanılınca icra için avukata vermişler. Ne yapmalı?

 1. aydin32019

  aydin32019 Çırak

  Katılım:
  Salı
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  0
  Bir yakınımın adına Vodafone'dan faturalı hat açtırılıp ödenmeyen borç birikmiş, nihayetinde de icra ile tahsil için bir hukuk bürosuna verilmiş.

  Biraz sorduk soruşturduk. Borçlu hat yakınım eDevlet üzerinden sorunca adına görünmüyor. Vodafone müşteri hizmetlerine TC kimlik no ve ismini verirse oradan da bulamıyorlar. Ancak hukuk bürosunun bize söylediği o numarayı müşteri hizmetlerine veriyoruz da o zaman nasıl oluyorsa lütfedip buluveriyorlar. Hattın Vodafone'da kayıtlı bir adresi yok... Sadece "semt/ilçe/il" girilmiş. Yani sokak adresi ve gerisi tamamen eksik. İrtibat telefonu, email adresi falan da yok. Bunlar olmadan faturalı hat nasıl açılabilmiş, ne biz anlayabildik, ne Vodafone cevaplayabiliyor. Açıldığı bayi yakınımın semtinde ama orası da kapanmış.

  Aylardır bunlar olup biterken Vodafone'dan da en ufak bir ses çıkmamış. Yakınımın adresine, telefonuna gelen bir tane dahi fatura, SMS vesaire yok. Hattın irtibat bilgileri bomboş, nasıl gelecek diyeceksiniz... Halbuki yakınımın Vodafone'da bir hattı hakikaten var. Ama numarası da uyuşmayan o hat faturasız ve taahhütsüz, dolayısıyla da borçlanma gibi bir durum zaten mümkün değil. Yine de koskoca Vodafone, madem borç birikmiş alamıyor, bari bir zahmet edip de kendi sisteminde aynı isim ve kimlik no altındaki o asıl hattın üzerinden irtibata geçse, bir - iki SMS atsa olmaz mıydı? Sanki adeta iş bilhassa uzasın, borç biriksin de biriksin, icraya düşsün istiyorlarmış gibi!

  Yakınım olaydan bu hafta sonu yeni haberdar oldu. Vodafone'un kendi sisteminde bulamadığı o faturasız hattı nasıl oluyorsa hukuk bürosu pat diye buluverip SMS ile tehditvari bir ikaz göndermiş. Gönderilen SMS de hemen her gün gelip duran dolandırıcılık mesajlarının tıpkısının aynısı bu arada... Neyse ki yakınım kendisi biraz huylu biridir, ne olur ne olmaz diye bir takip edince durumu öğrenmiş.

  Vodafone, hukuk bürosu, tanıdık tanımadık sorduğumuz her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Operatör ve hukuk bürosu ikisi de kendileri ile muhatap olunması talimatını veriyor, ayrı ayrı evraklar istiyorlar. O nedenle sormak istediklerimiz:

  1) İtiraz etmenin en doğru ve düzgün yolu nedir?

  2) Bu konuda asıl kiminle muhatap olunmalı?

  Bence bu öncelikle hattı açan, herhalde hattın en detaylı kullanım bilgileri ve saire elinde olan ve üstüne üstlük olayın hiç bir aşamasında kendisine düşenleri yerine getirmeyen operatör Vodafone olmalı, ama elbet ben konunun uzmanı değilim. Hukuk bürosunun da herhalde bu işlerden bir mali çıkarı olduğundan onlara da tam güvenemedik. Zaten ikisi de bize ayrı meblağlar veriyor. Bir de yer yer Tüketici Hakem Heyeti ve/veya Tüketici Mahkemesi'nden bahsediliyor, bunları mı denemeli? Öyleyse nasıl?

  3) Hat açtırmak için kimlik, imza, adresli evrak falan alınıyor biliyorum. Ama malumunuz bu günlerde en ufak bir hizmet, abonelik, promosyon vesaire için dahi hemen hemen her yer benzer evrak ve özel bilgilerimizi talep ediyor, topluyor. Bunlar ne derece güvenli ve gizli tutuluyor, kim bilir... Diyelim yakınımınkiler kopyalanmak suretiyle yapıldıysa o zaman derdimizi nasıl anlatacağız?

  Biraz uzun oldu ama ileri geri çok soru-cevapdan kaçınmak istedim. Benzer olumlu ya da olumsuz herhangi tecrübeleri olanlar tavsiye ve önerilerini yazabilirlerse çok seviniriz. Yorum ve katkıda bulunacaklara şimdiden teşekkürler.
   
  #1
 2. mydos

  mydos Forum Ustası

  Katılım:
  11 Ekim 2008
  Mesaj:
  16,177
  Beğeni:
  3,457
  Tebliğ tarahinden itibaren 7 gün içinde
  icra dosyasına gerekçeli itiraz edilir
   
  #2
 3. AdrenaLiN_

  AdrenaLiN_ Forum Ustası

  Katılım:
  8 Mart 2005
  Mesaj:
  18,058
  Beğeni:
  198
  Yerinizde olsam ilk isim Vodafone BTK ya şikayet ederim. Adına hat açılıp borçlandırıldığı ve icraya verildiğini ayrıca hat açılışının hangi şubeden gerçekleştiği hakkıda bilgi verilmediğini yazın gönderin. Bir hafta içinde size o bilgi vermeyen Vodafone emin olun pesinize düşecek. İcra içinde size tebligat geldiyse yasal süresi içinde itiraz edin ve savcılığa giderek suç duyurusunda bulunun. Geçmiş olsun
   
  • Beğen Beğen x 1
  #3
 4. aydin32019

  aydin32019 Çırak

  Katılım:
  Salı
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  0
  Merhaba. Bir başka forumda da bir arkadaş aynısını yazdı. Tebliğ derken kastınız hani Ptt ile falan gelen adli işler için imza karşılığı teslim edilen bildirim değil mi? Öyleyse henüz resmi bir tebliğ olmadı. Hatta elimizde avukatlık bürosundan gelen tek SMS haricinde (ve yaptığımız konuşmalar haricinde) ilk mesajımda izah ettiğim gibi hiç bir evrak yok. O sitedeki arkadaş öncelikle operatörden sözleşme, faturalar, kullanım detayları, cihazlar, lokasyonlar vesaire tüm evrakları talep edin dedi. Aynı zamanda da hukuk bürosundan "borç dosyası" talep edin, size vermek zorundalardır dedi. Doğru mudur?
   
  #4
 5. aydin32019

  aydin32019 Çırak

  Katılım:
  Salı
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  0
  BTK benim de aklıma geldi. Bilhassa burada büyük, büyük mesuliyetin Vodafone'un omuzlarında olması ve inanılmaz ihmalkar davranmış olmaları. Başka bir sitede bu konuyla ilgili aynen şunu yazdım: "Beni burada kızdıran durum, Vodafone'un büyük ihmali ve genel umursamazlığı. ... 21. yüzyıla 20 sene girmişiz, kendisini bir "iletişim devi" lanse eden ve işi neticede "bilgi işlemden" ibaret bir şirketin bilgileri kendi sisteminde zaten ayrıyeten ikinci bir kez mevcut bir müşterisine ulaşamaması gibi bir durum sözkonusu olamaz. Faturalı bir hattı fatura adresi, telefon, email olmadan nasıl açıyorsun? Açılmış, sisteminde bu gibi eksikleri düzenli tetkik edip düzeltme talep eden, ettiren bir işlem ve prosedür nasıl yok? Yoksa fatura gönderme zamanı gelince ne adrese basıp nereye gönderiyorsun? Ptt öyle eksik bir adresle onu teslim bile ediyor mu? Burası (oralı tüm vatandaşlara tüm kalpten saygılarımla) Çemişgezek'in bir köyü de muhtar gelen mektubu meydanda eliyle kaldırıp isim okuyarak mı teslim ediyor? Hadi hiç biri tutmadı, aç bak, aynı kişinin sistemde başka bir hattı var. O adrese fatura gönder, o telefona SMS at. Sanki enayi gibi oturmuş gaipten medet umuyorlar. Vodafone'dan faturalar o telefona gitmiştir, yazılı fatura ulaşmasa da, zaten ispatlayamazsınız diyen oldu. Ben de kibarca izah ettim ki, sözleşme de ne kadar abonenin ödeme yükümlülüğü varsa, operatörün de aboneyi vakitli, doğru ve eksiksiz faturalandırma yükümlülüğü var. ... Zaten en son hat açtırdığımdan hatırlıyorum, o kendinden karbonlu iki - üç nüsha sözleşme formlarını öyle üstünkörü dolduruyorlar nasıl okunuyor bilmem. Aboneye verdikleri karbon kopya da o kadar silik ki, ne idüğü belirsiz bir şey oluyor."

  Yahu zaten olay yukarıdaki sebeplerden Vodafone'da başlayıp, Vodafone'da bitiyor bence. Kendileri bir bakıp inceleseler zaten eminim sırf kullanımdan falan olayın yakınımla ilişkisi olmadığını anlayacaklar. Ancak Vodafone'da doğru mevki ile irtibata geçmek tam bir muamma. Müşteri hizmetlerinden bırakın bilgili ve alakalı, yetkili birini bulabilmek, bir insana dahi ulaşabilmek deveye hendek atlatmaktan daha zor. Ama belki BTK aracılığıyla baskıyı artırabiliriz. Bir denemeye değer, teşekkür ederim.
   
  #5
 6. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,694
  Beğeni:
  1,317
  Geçen ay telefonuma bir mesaj geldi iki adet ödenmemiş turkcell faturam yüzünden icralık olmuşum..hemen aradım dosya bize 2018 haziran ayında turkcell tarafından verildi ayrıntıları bilemeyiz dediler..turkceli aradım dedim arkadaş ben faturalı hat kullanmıyorum ne iş bu dedim..şimdi komediye bakın

  2001 yılı mayıs haziran iki adet ödenmemiş borcunuz var dedi :D yaa arkadaş 18 yıl geçmiş şimdiye kadar aklınız nerde benim öyle bir numaram ve borcum varsa istedinizde vermedikmi 18 yıl bu borumu:D hiç hatırlamadığım belkide kullanmadığim bir numara yüzünden
  Tebligat olmaksızın icralık oldum 700 lira istiyorlar :cool:

  Müşteri hizmetlerini arayıp 15 yıldır kullandığım şu anki kontörlu hattımın iptalini istedim utanmadan siz bizim için değerlisiniz diyerek iptali engellemeye çalıştılar..bundan sonra size verecek tek kuruşum yok diyerek numaramı Vodafone taşıdım o da aynı pokun lacivertiymiş :)
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 1
  #6
 7. aydin32019

  aydin32019 Çırak

  Katılım:
  Salı
  Mesaj:
  4
  Beğeni:
  0
  Geçmiş olsun. Benim Turkcell hattımda banka bir iki defa otomatik ödeme yapmayı atlamış, daha olur olmaz son ödeme tarihinin günü aramaya başlıyorlar. Hatırlatmaları iyi bir şey tabi.

  Vodafone ise lütfedip yakınımın sistemde asıl kayıtlı adresine dahi bir ikaz göndermemiş. Hayır soruyoruz eksik fatura adresi ile faturalı hat nasıl açılıyor, hadi açtınız, faturayı nereye gönderiyorsunuz diye soruyoruz, cevaplayamıyorlar. Ptt bunları geri göndermez mi? Sistemleri arada sırada düzenli hesapları tarayıp, eksiği olanları belirleyip müşteri hizmetlerine arayın, sorun, düzelttirin uyarısı yapmıyor mu? Madem borç birikmeye başlamış, bakmıyor musun sisteminde bu şahsın kimlik no, ismi vesaire altında başka bir kayıt yok mu diye? İnanılmaz bir durum, akla ancak kasti art niyet gelebiliyor.

  Siz siz olun, operatörlerle işlerinizde dikkatli olun. Öyle iyi ya da kötü operatör diye bir şey yok maalesef. Benim ve başka yakınlarımın üçüyle de sorunları oldu. Turkcell'in taahhüt bitip, hiç bir uyarı yapmayıp, müdahele edilene dek aniden faturayı bir sonraki ay 3 - 4'e katladığı durumlar oldu. Türk Telekom'un 80 küsur bir yakınıma bir seneyi (hatta ne senesi, 18 ayı) aşkın bir süre önce hem müşteri hizmetlerinden, hem Telekom şubesine bizzat gidip imza atarak kapattırdığı kullanmadığı bir hizmeti açık tutarak borç bindirdiği ve malum yaşlı başlı ve gözü korkan insana zorla haksız yere tahsil ettirdiği oldu. Nitekim Vodafone'un da bırakın yakınım gibi habersiz borçlandırmayı, gayet doğru ve düzgün açtırılmış yeni bir hattı "efendim şüpheli görünüyor" diye uluorta kapattığı falan da oldu. Hepsi aynı hikaye.
   
  #7
 8. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,694
  Beğeni:
  1,317
  Adını da yazayım dert oldu :) Ekol Hukuk..elinden geleni ardına koyma...payına düşen üçün biri anca :cool:
   
  #8
 9. Ne0

  Ne0 Daimi Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesaj:
  584
  Beğeni:
  69
  Geçmiş olsun kardeş
   
  #9
 10. mavera55

  mavera55 Forum Kalfası

  Katılım:
  7 Ağustos 2011
  Mesaj:
  1,547
  Beğeni:
  205
  BTK ya yapacağınız şikayetleri ilgili kurum direk muhatabına sevk ediyor,
  yani aracılık yapmaktan öte bir vasfı yok boşuna umuda kapılmayın.
  Btk yerine e devlet uzerinden şikayetlerinizi cimer aracılığı ile yaparsanız daha etkili sonuç alırsınız.

  Tarafınıza yapılmış olan bir tebligat olmadan icra takibi gerçekleşemez,
  muhtarlığı kontrol edin evinizde bulunmadığınız durumlarda tebligatlar muhtara bırakılır,
  yinede size bunla ilgili bir not pusulası kapınıza bırakılmış olması gerekiyor.

  Muhtarda böyle bir tebliğ yoksa hat açılırken verilen adrese tebliğ çıkarılmış ise,
  sure sınırı olmadan icra mahkemesi aracılığı ile usulsuz tebligat davası açıp haczi durdurabilirsiniz.

  Adınıza açılmış olan hatları edevlet uzerinden göruntulemeniz mumkundur.

  Yine adınıza başlatılmış olan hacizleri edevlet uzerinden ayrıntılı dava dosyasını ise
  uyap vatandaş portalından kontrol edebilirsiniz.

  Yapılan icra tebligatlarına 7 gun içerisinde borcunuz olmadığına dair bir beyanla
  cevap vermeniz durumunda açılan haciz durur,karşı tarafın 1 yıl içerisinde itirazın iptali davası açması gerekir.

  Son olarak EKOL HUKUK denilen İzmir merkezli hukuk burosu adına tezatla,
  tam bir şeref haysiyet ve onur yoksunu bir icra takip burosudur....
   
  • Bilgilendirici Bilgilendirici x 2
  #10
 11. YazılımMimarı

  YazılımMimarı Forum Ustası

  Katılım:
  9 Ekim 2008
  Mesaj:
  6,915
  Beğeni:
  205
  Tavsiyem ->
  - Yakınınız adliyeye gidip, savcılığa şikayet başvurusu yapsın. Bilgim dahilinde olmadan üzerime hat çıkarılmış.
  - BTK'ye internet üzerinden gelen sms'in screen shot'ını alıp + savcılığa başvuru yaptığı şikayet dilekçesinin fotoğrafınıda ekleyip, şikayet başvurusu oluşturun.


  Benimde böyle bir hikayem mevcut hala daha devam ediyor.

  Sanırım 6-7 sene önce benimde başıma bu tür bir o lay geldiydi :)
  Ben tesadüfen, e-devlet kapısı açılında üzerime olan hatları sorgularken görüp, akabinde adliyeye gidip, savcılığa şikayet dilekçesi yazmıştım.

  Yanlış hatırlamıyorsam geçen yılın ağustos ayında, adıma hat çıkaranları yakalamışlar ve farklı bir bölgeden oldukları için görülen duruşma hakimi benden 10 sayfa imza istemişti. Küfrede küfrede imza atmıştım. İnşallah bir sonuca ulaşmıştır. Bizdeki adalet sistemi tam anlamıyla budur.
   
  #11
 12. akay

  akay Super Moderator

  Katılım:
  23 Mart 2006
  Mesaj:
  7,694
  Beğeni:
  1,317
  2006 yılında bir günde sekiz hat almışım kimsede hoop dur bakalım sen ne yapıyorsun dememiş..ver fotokopiyi al git yapmışlar..neyseki hepsi pasif görünüyor e-devlette
   
  • Beğen Beğen x 1
  #12
Yükleniyor...