Yapay zeka siyasete giriyor: Belediye başkan adayı 'Robot Al'

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,776
  Beğeni:
  4,477
  Yapay zeka siyasete giriyor: Belediye başkan adayı 'Robot Al'

  Japonya’nın başkenti Tokyo’da bir robot, belediye başkanlığına aday oldu. Seçmenlere vaatlerde bulunan Robot Al’ın afişleri sokaklara asıldı.

  [​IMG]

  Tokyo’nun banliyösü Tama’da bir robot, belediye başkanlığına adaylığını koydu. Yapay zeka, diğer rakipleri gibi sokaklarına afişlerini astırıp seçim kampanyası düzenliyor.

  [​IMG]

  Vatandaşları cezbetmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan belediye başkan adayı Robot Al, “herkese fayda sağlayacak adil ve dengeli politikalar” vaadinde bulunuyor.

  AI'in belediye başkan adaylığını ise 2014'te de Tama’da aday olmuş Michihito Matsuda yürütüyor. 2014 seçimlerini büyük bir farkla kaybetmiş Matsuda, twitterda yaptığı açıklamada, “Dünyada ilk kez, bir robot seçimlerde yarışacak. Yapay zeka Al, Tama’yı değiştirecek. Belediye Başkanı Al ile tarafsız ve dengeli bir politika yürüteceğiz. Geleceğe yönelik politikaları hızla, bilgi birikimi ve ustalıkla yürütecek ve gelecek nesillere öncülük edeceğiz” dedi.

  [​IMG]

  Tama’daki bazı seçmenler robotun belediye başkanı olması konusunda heyecanlanırken, bazıları ise belediye başkanlığına bir insanın geleceğini ifade ederek bu adaylığın unutulmaması gerektiğini söylüyor.

  Tama şehrinde seçimler bugün yapılıyor.

  KAYNAK:
   
  #1
 2. berkcombil

  berkcombil Daimi Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2009
  Mesaj:
  685
  Beğeni:
  95
  Yapay zeka olmasa da facebook verileri kullanılmış ya.
   
  #2
Yükleniyor...