Yeni dönemde ilk atama orduya

 1. fearof

  fearof Forum Ustası

  Katılım:
  13 Ekim 2009
  Mesaj:
  11,748
  Beğeni:
  4,474
  Yeni dönemde ilk atama orduya
  [​IMG]

  Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesiyle boşalan Genelkurmay Başkanlığı görevine Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Güler atandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Genelkurmay 2. Başkanı Org. Dündar, Dündar’ın yerine de Korg. Gürak atandı

  TSK) üst rütbeye terfi sistemiyle, ordunun komuta kademesine yapılacak atamalarda, köklü değişikliğe gidildi. 30 Ağustos geleneği korundu ancak daha önce Yüksek Askeri Şûra’nın yetkisinde bulunan terfilerin Cumhurbaşkanı tarafından bu tarih beklenmeden yapılabilmesi hükmü de getirildi. Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilk atama da ordunun yüksek komuta kademesine yapılarak, Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesiyle boşalan Genelkurmay Başkanlığı’na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler atandı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Genelkurmay 2. Başkanlığı’na ise Korgeneral Metin Gürak getirildi.

  YAŞ YETKİSİ

  Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair 3 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnamede, TSK personeli ile ilgili hükümler de yer aldı. Kararnameyle daha önce Yüksek Askeri Şura’nın yetki alanında bulunan albaylıktan sonra generalliğe-oramiralliğe ve generallik-oramirallikte bir üst rütbeye terfilerin Cumhurbaşkanı tarafından yapılması hükmü getirildi. Muvazzaf subayların terfilerinin her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı günü yapılması hükmü korundu. Böylece TSK’da bir geleneğe dönüşen uygulama yeni dönemde de sürdürülecek. Ancak bazı terfi ve atamalarda esneklik sağlanması için kararnamede, “Bu tarih Cumhurbaşkanı tarafından farklı bir tarih olarak belirlenebilir” hükmüne de yer verildi.

  SÜRE KALDIRILDI

  Kararnamede Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlarının 2 yıl olan görev süreleri aynı kaldı. Bu süre istenmesi halinde birer yıllık aralıklarla yaş haddine kadar uzatılabilecek. Kuvvet komutanlarının görevde kalış sürelerinin tespitinde atanmış oldukları yılın 30 Ağustos tarihi esas alınacak. Genelkurmay Başkanı ise orgeneral ve oramiral rütbesinde bulunan komutanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

  İLK ATAMA TSK'YA

  Yine atandığı yılın 30 Ağustos tarihi esas alınarak Genelkurmay Başkanı, 4 yıl süreyle görev yapacak. Yeni hükümet sistemine geçilmesiyle dün, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilk atamalar da, ordunun komuta kademesine yapıldı. Hulusi Akar’ın önceki akşam Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesiyle boşalan Genelkurmay Başkanlığı’na Orgeneral Yaşar Güler atandı. Düzenlemede, Genelkurmay Başkanı’nın görev süresi 4 yıl olarak yer aldı. Ancak 64 yaşında olan Güler, 3 yıl sonra yaş haddinden emekli olacak.

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar atandı. Dündar, düzenleme gereği bu görevinde 2 yıl kalacak. Dündar’ın görevi iki yılın ardından Cumhurbaşkanı tarafından bir yıl uzatılabilir. Cumhurbaşkanı istemesi durumunda 3 yıl sonra Dündar’ı Genelkurmay Başkanlığı’na atayabilir.

  Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevine ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Metin Gürak atandı. Gürak, daha önce orgeneral rütbesindeki komutanların görev yaptığı bir makama korgeneral rütbesiyle getirildi. Gürak, tuğgeneral rütbesinde iken Genelkurmay İletişim Daire Başkanı olarak görev yapmıştı. Ordunun komuta kademesine yapılan üç atamanın altında, Erdoğan’ın imzası yer aldı. Güler ile Gürak, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi darbeciler tarafından derdest edilerek Akıncı üssünde tutulmuşlardı. Dönemin Birinci Ordu Komutanı olan Dündar, Akar’ın rehin tutulması sürecinde darbe gecesi Genelkurmay Başkan Vekili görevini yürütmüştü.

  GÜLER'İN ÖZGEÇMİŞİ

  30. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 1954’te Ardahan’da doğdu. Kara Harp Okulu’ndan muhabere teğmen rütbesiyle mezun olan Güler, 1975-1984 arasında çeşitli birliklerde görev yaptı. 1986’da Kara Harp Akademisi’nden, 1988’de Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olan Güler, yurt içinde ve yurt dışında bir dizi görevde bulunduktan sonra 2013’te Genelkurmay 2. Başkanlığı’na getirildi. 2016-2017 arasında Jandarma Genel Komutanlığı görevini yürüten Güler, 2 Ağustos 2017’de Yüksek Askeri Şura Kararları ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı. Orgeneral Güler, evli ve bir çocuk sahibi.

  KAYNAK:
   
  #1
Yükleniyor...