Yeni nesilin eğitim sistemiyle imtihanı

TSoprano
Cool Çırak
Niğde'nin Çiftlik ilçesine yeni atandım. Hastane aracıyla ilçeye dönerken hastane personelinin oğlunu da okuldan aldık beraberce dönüyoruz. Ufak bi sohbetin ardından hangi lisede okuduğunu sordum. Genç, çok programlı lisede mobilya bölümünde okuduğundan bahsetti. Zanaat sahibi olabileceğinden bahsedince mahzun mahzun başladı dökülmeye. Niğde'nin iyi bir Anadolu Lisesi'ni kazandığını fakat babasının "23-24 yaşında üniversiteli bir işsiz olursun" telkini! sebebiyle çok programlı liseye kaydını aldırdığını söyledi.
Bu benim gördüğüm 1 genç. Belki çok iyi bir mühendis, öğretmen, hukukçu... olabilecekken gelecek kaygısıyla bambaşka bir hayata adım atmış. Belki çok olağan bir durum ben abartıyorum diyeceğim fakat değil. İnsanlar maddi güçsüzlükleri sebebiyle çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma gelmişler. Bu ülkenin 4 tarafını fabrikalarla donatsak, her İl'e hatta her ilçeye üniversiteler kursak da sadece nefsimizi körlemiş oluruz. Fabrikaları ilerletecek iyi mühendislere, öğrencileri eğitecek donanımlı öğretmenlere, üniversitelerin niteliğini artıracak profesörlere ihtiyacımız var.
Bugün bu genç kardeşimize olan üzüntümden dolayı içimi dökmek istedim. Kusurumuz olduysa affola.

Ne0
Forum Kalfası
Hayırlı olsun hocam.

Peki meslek liseli ihtiyacı da yok mu

Keske mühendis olabilseydi ama...

TSoprano
Cool Çırak
Hayırlı olsun hocam.

Peki meslek liseli ihtiyacı da yok mu

Keske mühendis olabilseydi ama...
Meslek liseli ihtiyacından ziyade meslek lisesi ihtiyacı var bence. Hangimize sorulsa meslek lisesine giden gençler için Anadolu Fen liselerini kazanamadığı için gittiğini düşünürüz. Meslek liselerinin kalitelerinin artması gerek. Bizim buraları görmemiz için halletmemiz gereken çok nokta var.

burakerenkarasu
Daimi Üye
Meslek liseli ihtiyacından ziyade meslek lisesi ihtiyacı var bence. Hangimize sorulsa meslek lisesine giden gençler için Anadolu Fen liselerini kazanamadığı için gittiğini düşünürüz. Meslek liselerinin kalitelerinin artması gerek. Bizim buraları görmemiz için halletmemiz gereken çok nokta var.
Yine de oradaki eğitime ve oradan çıkan çalışan gücüne ihtiyaç var.