Yeni sistemde Cumhurbaşkanı seçilen kişi yargılanabilir mi ?

1. T@M@Y

T@M@Y Forum Ustası

• Beğen Beğen x 1
  2. N3F3R

N3F3R Forum Ustası

Yaaa bırakın şu saçma sapan videoları, en azından yarıgılanması imkansız değil :D
    %0.000.00000000001 ihtimal bile olsa :D yargılanabiliyor.

Sonra diktatörlük falan diyorsunuz kızıyorum, siziiiii cehapeeee zihniyetiii siziiiii

3. DuKe

DuKe Forum Ustası

Şuan %0 olduğu düşünülürse bence adamlar en azından aralamışlar ;)

Mevcut sistemde CB yargı yolu tamamen kapalı iken yeni teklifdekini eleştirenler çok garipsiniz...

4. gorkem

gorkem Forum Ustası

mevcut sistemde yargının tüm mensuplarını cb atıyor diyorsunuz yani:)

5. fearof

fearof Forum Ustası

Mevcut Sistemde Cumhurbaşkanı'na yargı yolu kapalıymış ;)

VATANA İHANET

Hıyanet-i Vataniye Kanunu’nun yürürlükten kaldırılmasından sonra ve yasalarda tanımının bulunmaması nedeniyle, “vatana ihanet suçunun” nasıl saptanacağı tartışma konusu olmuştur.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, suçun adının “vatana ihanet” olmaması, onun bu niteliğini ortadan kaldırmaz. Yani suç oluşturan eyleme takılan ad değil, onun niteliği önemlidir.

TCY’nın 302-309. maddelerindeki;

- Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak,

- Düşmanla işbirliği yapmak,

- Devlete karşı savaşa tahrik etmek,

- Temel milli yararlara karşı eylemde bulunmak,

- Yabancı devlet aleyhine asker toplamak,

- Askeri tesisleri tahrip ve düşman askeri hareketleri yararına anlaşma yapmak,

- Düşman devlete maddi ve mali yardım yapmak,

- Anayasayı ihlal etmek,

Suçları, geleneksel ve niteliksel olarak “vatana ihanet” kapsamına giren suçları içermektedir.

ÖĞRETİNİN YAKLAŞIMI

Öğretide de aynı yaklaşımı görmek olanaklıdır.

Fransa’da Cumhurbaşkanı, “vatana ihanet” yerine kullanılan “yüksek ihanet”le suçlanabilmektedir. Fransız Anayasası’nda ve yasalarında “yüksek ihaneti” tanımlayan bir düzenleme yoktur. Ne var ki Fransız bilim insanları özetle, “anayasal görev ve yetkilerinin kötüye kullanılmasını”, “anayasanın uygulanmasının reddedilmesini” yüksek ihanet saymaktadırlar. (Kemal Gözler, Türk Anayasa Hukuku, s.542)

İtalyan Anayasası’na göre de İtalya Cumhurbaşkanı “sorumsuzdur” ve “vatana ihanet” dışında suçlanması olanaksızdır. İtalyan hukukçu Manzini’ye göre; “devletin birlik, bütünlük ve bağımsızlığına karşı” işlenen suçlar ve “anayasayı ihlal” vatana ihanet suçunu oluşturmaktadır. (Vural Savaş, Devrimci Hukuk, s.226-227),

Türk hukukçular da aynı görüştedir. Prof. Sulhi Dönmezer ve Prof. Sahir Erman’a göre, Türk vatanının bütünlüğüne, devletin anayasa ile kurulu düzenine karşı işlenen suçlar vatana ihanet suçu kapsamına girmektedir.

Prof. Faruk Erem’e göre, 765 sayılı eski TCY’ndaki; Devletin bağımsızlığını zarara uğratmak, ulusal birliği ve ülke bütünlüğünü bozmaya çalışmak (m.125), Anayasa’yı cebren ihlal etmek (m.146), dinci propaganda yapmak (m.163), “vatana İhanet” suçunu oluşturmaktadır.

Öğretideki bu değerlendirmeler, vatana ihanet suçunu oluşturacak nitelikteki eylemleri ortaya koyması yönünden önemlidir.

KİM KARAR VERECEK

Vatana ihanet bir sadakatin ihlali anlamındadır. Her alanda ihlal olabilir. Ama en ağır ihlal, devlete karşı olanlar ile anayasal düzeni fiilen yıkmaya çalışılmasıdır. Çünkü anayasalar kuruluş sözleşmeleridir ve anayasaların ihlalinde “Kurucu İradeye” ihanet sözkonusudur.

Vatana ihanet, aynı zamanda, ülkenin yüksek çıkarlarına aykırı biçimde yetkilerin kötüye kullanılmasından doğan siyasal bir suçtur. Anayasa’ya göre, ceza yasalarındaki hangi suçların vatana ihanet oluşturacağına yasama organı karar verecektir. TBMM’nde 184 milletvekilinin (1/3) önerisi ve 413 milletvekilinin (3/4) kararıyla, bir suçun vatana ihanet olduğuna karar verilip, suç faili Yüce Divan’a sevk edilebilir. (m. 105)

Meclis İçtüzüğü’nden de aynı sonuca ulaşmak olanaklıdır. İçtüzük’te; Yüce Divan’a sevk kararında “Hangi ceza kuralına dayanıldığı ve bu kuraldaki suçun hangi gerekçeyle vatana ihanet sayıldığının” belirtilmesi gerektiği yazılıdır. Bu kural, cezai yaptırım gerektiren bir suçun vatana ihanet olarak nitelendirilebileceğinin Meclis tarafından kabul edildiğini göstermesi yönünden önemlidir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, bir suçun vatana ihanet niteliği taşıyıp taşımadığına karar verecek Meclis yetersayısı, karar vermeyi neredeyse olanaksız kılacak denli yüksek tutulmuştur. Bununla birlikte bu kuralın değişmez olmadığını da anımsatmak gerekir.
    KAYNAK:

6. T@M@Y

T@M@Y Forum Ustası

Kapalı değil kardeşim :)
    şundan emin ol kapalı olsaydı o yasaya hiç dokunmazlardı.
    Korkuları ne biliyor musun ?
    ilerde yargılanmak....
    Çünkü, bir ton fetöcü yargılanırken zamanında fetö'ye çanak tutanlar sadece kandırıldık diyerek işin içinden sıyrılamayacaklarını çok iyi biliyorlar.

7. Gila

Gila Moruk Moderator

Yahu birader..

Eski ve demokratik sistemde bile bavullarla para götürenlerin yargılanamadığı,

Yargılamaya kalkanın hapislere tıkıldığı bir ülkede

Yeni düzende en tepedeki adamın yargılanıp yargılanmayacağını soruyorsunuz

Nasreddin Hoca'nın mayası gölü yoğurda çevirir mi diye sorsaydınız, daha mantıklı bir soru olurdu :cool:

8. N3F3R

N3F3R Forum Ustası

Üzüleceğini biliyorum ama mevcut sistemde yargılanması daha kolay

9. alpay29

alpay29 Super Moderator

burada bilale anlatır gibi anlatılmış ...

bilal buralarda mı...?

10. Sebnemy35

Sebnemy35 Daimi Üye

Vatana ihanetten yargılanır şu anda

11. DuKe

DuKe Forum Ustası

Getirilmek istenen distemde herkonuda usulsüzlük den yargılanma şansı var!!

12. YazılımMimarı

YazılımMimarı Forum Ustası

vatana ihanet ::) kime neye göre..

13. N3F3R

N3F3R Forum Ustası

Peki diyelim ki bir usülsüzlük oldu, Rte yargılanır mı, hatta yolsuzluk yapsa yargılanır mı, diyelim ki devletin hazineyi keyfi olarak harcadı yada cebine attı, yargılanır mı HAYIR. Kendini kandırıyorsun hadi onu anladık da, bizi neden kandırmaya çalışıyorsun mübarek.

14. DuKe

DuKe Forum Ustası

Niye yargılanmasın!!! kafanıza yerleşmiş bir başarısızlık var. Herkes tayyip meclisdeki vekilleride hep o alır cb o alır hiç kimse yargılanmaz....

Kimse gocunmasında bu ezikliktir, adam daha seçimler gelmeden tüm seçimi kaybetmiş gibi kurgu yapıyor.

15. T@M@Y

T@M@Y Forum Ustası

@DuKe
    güzel kardeşim bu ülkenin kripto odalarına girildi, askerlerine kumpas kuruldu. bunu fetö tek başına mı yaptı ?
    Başbakan kandırıldık dedi. Bu suçtan kurtulmaya yetmez.
    Dün de hiç aldanmadım dedi. şimdi iki türlüde zatı muhteremler suçlular.
    hiç aldanmadıysa fetö ile ortak mı çalıştılar ?
    aldandılarsa bunun cezası nedir ? yitip giden canlar ? devletin gizli sırları ?
    Anlıyorum sizi ver mehteri diyerek uyutuyorlar. Hiç mi düşünmüyorsun kardeşim nerde Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı varsa akp nin içinde toplanmış.
    Atatürk kötü bir şey mi yaptı ?
    Cumhuriyet kötü mü ?

Neyse şununla noktayı koyuyorum...
    Cumhurbaşkanı şu an bile yargılamıyor fetö'den. bak suçlu çıkıp çıkmamasını geçtim. yargılama... neden ne istedilerde vermedik dendi ? okyanus ötesine teşekkür edildi ? kripto odalarına nasıl girildi ?

16. DuKe

DuKe Forum Ustası

Bak bunlar bile mevcut sistemde yargılamanın yada soruşturma açmanın olmadığının kanıtı!!!

17. T@M@Y

T@M@Y Forum Ustası

:) yani diyorum ki bu sistemde bile yargılanmak zorken gelecek sistemde %0. daha kötü diyoruz :D

18. CekoReis

CekoReis Daimi Üye

inanın kötü durum

19. denizkilic

denizkilic Forum Ustası

Bu kadar çırpınma niye anlamadım. 300 360 400 diyeceğine açık açık yargılanamaz deseler seçmen kitlesi hayır mı diyecek.
    Allah aşkına adamı Mehdi ilan eden deliler varken yargılanamaz diye bir madde koyduğunda kimse itiraz etmez .
    Ben olsam mehdiliğimi de ilan ederdim , yargılanamaz maddesi yerine istediği zaman yargı kararını Yok sayar maddesini getirtirdim , kelime oyunuyla yargılamadan da kurtulurdum, beğenmediğim yargı kararlarını da değiştirirdim .

• Beğenmedim Beğenmedim x 1
  20. Ne0

Ne0 Daimi Üye

yargılanabilmeli.

Yükleniyor...