Yerli ve milli ama modeli İtalyadan!

alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Yerli ve milli ama modeli İtalya'dan!

Arslan BULUT
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr

30 Aralık 2019
"Yerli ve milli, hilâl bıyıklı otomobil" konusunda öyle bir hava estirildi ki, bir tek "İtiraz eden FETÖ'cüdür" demedikleri kaldı! Öyle ki muhalif siyasi parti genel başkanları ve belediye başkanları bile gerçekleri söyleyeceğine destek mesajları yayınlamak zorunluluğu hissetti!

Güzel de ortada yerli otomobil mi var? Türkiye'nin kendi otomobilini yapmasını kim istemez? Fakat 82 milyon insanın bu kadar açık bir yalana inandığını zannetmek, hatta dünyanın ayağa kalktığını iddia etmek, nasıl izah edilebilir?

Antakya'da bir Uzun Çarşı vardır. Görmeye değer. Şehrin kalbidir. Derlerdi ki "Uzun Çarşı'nın başında bir yalan uydur, öbür ucundan çıkarken söylediğin yalana sen de inanırsın… "

Yani yalanı uyduranlar, toplum psikolojisinden faydalanıyor...

***

Ne diyordu Goebbels?

"Yalan söyleyin mutlaka inanan çıkacaktır. İnanan olmazsa yalana devam edin. Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız, insanlar ona o kadar fazla inanır.

Yalan olsa bile bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, insanlar o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser ve savunur.

Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur ve insanların o yalana inanması da o kadar kolaylaşır."

Fakat yerli denilen otomobilin üzerinde İngilizce yazılar var. Üstelik aynı model, geçen yıl üreticisi olan İtalyan firması tarafında tanıtılmıştı.

Türkiye'de bir otomobil tasarımı yapabilecek çok sayıda yetişmiş insan var. Neden bunlardan birinden böyle bir tasarım istenmedi? Öyle ya madem bu iş için beş işadamı 500'er milyon dolar ayırdı, herhalde tasarım bütçeleri de vardır!

***

Peki Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu neden bu modele inanmadı?

Diyor ki "Yerli diyoruz, modeli İtalyanlara yaptırıyoruz. Yüzde yüz yerli otomobil bizim her zaman idealimizdir. Böyle bir atılımda bulunanlara da kim olursa olsun, iktidara da, elbette destek veririz. Ama bir adamın hedefine gidip gidemeyeceği yürüyüşünden belli olur. Sen bu mantıkla, bu havayla hedefe varamazsın..

Güzel bir şey ama neden biz dizayn etmedik? Bundan 3 sene önce bizim insanlarımız bundan bir tane dizayn etmişti. Bakan çıkıp takdim etti. Ne oldu o? O araba tarihe karıştı. Öldü mü?

Bak iki sene içinde o araba yapılır. Ama bu arabanın takdimi de her şeyi Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılıyor. Arkadaş sen ne makine mühendisisin, ne de bu fabrikayı kuracaksın.

Şimdi de tabii yağcılar da çoğaldığı için, 2 sene sonrasına siparişler başladı. '300 tane alacağım' diyorlar. 2 sene sonra sen hayatta olursan, ben de hayatta olursam görürüz.

Herkes, 'Yerli arabadan yana mısın, değil misin?' diyor. Yanayız yahu. 'Ya Rabbi bunlara akıl, fikir ihsan et. Şu işi başarsınlar' diye dua bile ederiz."

***

Libya konusunda da gerçeği Karamollaoğlu söyledi.

"Evet Libya ile bir anlaşma yapıldı. Doğru bir anlaşma oldu. Şimdi bizden askeri destek istiyorlar. Bunu söylemekten hicap ediyorum ama sen gidip orada özel kuvvetler kuracakmışsın. ÖSO'yu Libya'ya götürecek. Yahu adı üzerinde Özgür Suriye Ordusu... Sen bunu Libya'ya götürmeye kalkarsan bu ne manaya gelir. Bunun özellikle askerler tarafından enine boyuna müzakere edilmesi lazım. Ani bir kararla ortaya çıkılmaması lazım."

Askerlerin üzerinden Ergenekon, Balyoz Casusluk gibi suçlamalar geçti, yetmemiş gibi bir de darbe girişimi yaşandı. Şimdi, nasıl görüş bildirsinler?

Kaynak Yeniçağ: Yerli ve milli ama modeli İtalya'dan! - Arslan BULUT
 
maekşi
Forum Ustası
Abartmasına gerek yok gerekli ücreti ödeyip haklarını aldığın her şeyi millileştirebilirsin. Varsa kendisine güvenen tasarımcı tasarlasın bir tane. her şeye de bok atmamak gerek zaten yazının yarısı yalanın tarihi ne nereden kim nereden geldi. Safi rüzgar
 
alpay29
Super Moderator
Site Yetkilisi
Yerli otomobil olarak tanıtılan arabanın 2018’de Hong Kong otomobil fuarında tanıtıldığı ortaya çıktı!19 Ocak 2020, 22:26GÜNDEM


Yerli otomobil olarak tanıtılan TOGG arabanın, 2018 yılında Pininfarina tarafından Hong Kong otomobil fuarında tanıtıldığı ortaya çıktı!


Yerli otomobilin de tasarımcısı olduğu iddia edilen Pininfarina şirketinin 2017’de çizmiş olduğu Hybrid Kinetic K750 modeli ile Türkiye’nin yerli otomobili arasındaki benzerlik dikkat çekiyordu. TOGG tasarım ile ilgili bilgiyi resmi olarak açıklamasa da kamuoyunda bu görüş hakim. The Pininfarina'nın "K350 Concept Is A 400-HP All-Electric SUV" diyerek 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında tanıttığı otomobile daha çok benzediği hatta birebir aynı olduğu iddia edildi.

'2018 YILINDA HONH KONG FUARINDA TANITILMIŞ'

Gazeteci Nevşin Mengü Twitter hesabından, "Pininfarina yerli otomuzu 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında tanıtmış. Togg’un aracını Devrim arabasına benzetmek bu durumda Devrim’e haksızlık oluyor" diyerek o haberle ilgili bilgileri paylaştı.

Nevşin Mengü'nün paylaştığı linkte 2018 yılında araçla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

Pininfarina, Hong Kong merkezli elektrikli otomobil üreticisi Hybrid Kinetic Group ile ortaklaşa tasarım yapmak ve EV ve hibrid konseptlerini tanıtmak için son birkaç yıldır çok çalışıyor. Zaten H600 ve H500 konseptlerini ortaya çıkardı. Bu yılki Pekin Otomobil Fuarı'nda Pininfarina, tamamen elektrikli bir araç olan K350 SUV konseptini sunuyor. Bir teaser gördük, ancak şimdi SUV'nin tasarımına içten dışa tam olarak bakıyoruz.

Pininfarina, neredeyse tüm konseptlerinde akan uyumlu bir tasarım yaratma konusunda dikkat çekici bir iş çıkardı. K350'de, dikey çubuklarla dolu HK’nin imza ızgarası var, ince yarıklı farları akıyor ve birbirine bağlıyor. Alt fasya bile bu hafta Pekin'de çıkacak olan H500 modeline benziyor. Tavan çizgisi, kenardan kenara uzanan geniş bir arka lamba ayarına sahip olan arka amaca doğru akar. Konsept, vücut çizgisi aşağıya doğru arka tekerleğin üzerinde yukarı doğru tekme ve arka lambalara geri dönmeden önce neredeyse tavan çizgisini karşılayacak şekilde sağlam görünüyor.
İçeride, tasarım vahşi bir şey değil. Ön koltuklar sadece orta konsola bağlı olarak yüzüyor gibi görünüyor. Arka koltuklar, orta kol dayanağına tutturulmuş gerçek koltuk minderleri ile iki parçalı işler. Koltuk arkalıkları da araca bağlıdır. Tıpkı ön koltuklarda olduğu gibi, rears dijital bir orta konsol ekranı alır. Gösterge tablosu, gösterge panelinin ve bilgi-eğlence ekranının gizlenmesini sağlar, her ikisi de tire genişliğini çalıştıran bir ekran gibi görünür.Gücün, SUV'u 4.7 saniyede saatte sıfır ila 62 mil (saatte 100 kilometre) gönderebilen 403 beygir gücünde (300 kilowatt) bir elektrik motorundan geldiği söyleniyor. Azami hızın 250 km / s olduğu söyleniyor. Menzilde spesifikasyon verilmedi.Pininfarina şüphesiz kendini meşgul ediyor. Hybrid Kinetic Group da dahil olmak üzere birçok farklı firma ile sözleşme yaparken, şirket 2020'de gelmek üzere kendi elektrikli süper arabası üzerinde çalışıyor. Eğer şirket muhtemelen yapacak diğer firmalarla çalışmaya devam ederse, Pininfarina'yı daha çok görmek için.

 
Üst