Yerli Yabancı Sanatçı ßiyografileri | Page 9 | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Yerli Yabancı Sanatçı ßiyografileri

turuncu1

Forum Ustası
Volkan Konak

1967 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde doğdu. İlk orta ve Lise Eğitimini Maçka ‘da tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müsikisi Devlet Konservatuarına girdi. 1988 yılında Konservatuarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde Sosyal Bilimler Master Eğitimine başladı. Karadeniz Müziğini Evrensel Müzik formlarıyla buluşturarak, özgün bir yapıda yeniden şekillendiren Volkan konak, İlk albümü “Efulim”’i 1993 yılında yaptı. Albüm başta Karadeniz halkının ve müzikseverlerin beğenizini ve ilgisini kazandı daha sonra 1994 yılının Ekim ayında “Gelir misin Benimle”adlı albümünü hazırladı.ve askerlik görevi nedeniyle bir süre çalışmalarına ara verdi.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra hemen üçüncü albümü ”Volkanik Parçalar”’ın çalışmasına başladı. Üç aylık çalışmadan sonrada bu albüm Müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Volkan konak 1998 yılının Nisan ayında kendisi tarafından kurduğu “Kuzey Müzik Prodüksiyon” isimli firmasından “Pedaliza” isimli Albümünü Müzikseverlerin beğenisine sundu. 1993 yılından bu yana Albüm çalışmalarında yaklaşık elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yılın sanatçısı seçildi.1997 yılınıda Politika dergisi tarafından yılın en iyi Müzik sanatçısı seçildi. Volkan Konak’ın 1993 yılında ürettiği bir bestesinin tüm dünya hakları “Kuzey Müzik Prodüksiyon ile Fransız prodüktör Alain Finet tarafından yapılan sözleşme sonucunda Alain Finet tarafından satın alındı. Bu beste İspanyolca olarak tüm dünyada yayınlanmak üzere single olarak çıkarılacaktır.

2000 yılında “Şimal Rüzgarı” adlı albümünü DMC’ den çıkararak dinleyicilerine ulaştırdı. 2003 yılı Aralık ayında 3.5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayınlanan “Maranda” isimli albümü ise büyük beğeni toplayarak 2004 e müzik dünyasının iddiaları yapımlarından biri olarak girdi.

Ve sevdiğim şarkısı;

ayyash07

Forum Ustası
Vangelis (Biyografi)

Vangelis (asıl adı Evangelos Odysseas Papathanassiou) (d. 29 Mart 1943, Volos, Yunanistan), dünyaca tanınan new age ve elektronik müzik bestecisi ve müzik adamı.

En bilinen besteleri, Chariots of Fire filmi için hazırlamış olduğu 1981-Akademi ödüllü theme müziği, Blade Runner filminin müziği ve Carl Sagan's Cosmos soundtrack'inde kullanılmış theme müzikleridir. Vangelis, ayrıca 2002 Futbol Dünya Kupası marşını bestelemiştir. Albedo 0.39 albümünde yer alan "Pulstar" isimli şarkısının bir versiyonu, bir dönem ESPN’in "SportsCenter" programında ve WTVK ve WNEV’nin haberlerinde theme müziği olarak kullanılmıştır.

(1943-1960) Gelişim Dönemi

Evangelos Odysseas Papathanassiou 29 Mart 1943'te Yunanistan, Volos’ta dünyaya geldi. 4 yaşında beste yapmaya başladı, ve büyük ölçüde kendi kendini yetiştirdi. Geleneksel piyano derslerini almayı reddetti ve kariyeri boyunca nota yazma ve okuma konusunda kapsamlı bilgisi olmadı. Atina Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim okudu.

(1961-1972) Değişik Gruplardaki Erken Dönem Çalışmaları

1960'ların başlangıç yıllarında Forminx adlı pop gurubunu kurdu.

1968'deki öğrenci olaylarında Paris'e taşındı ve Demis Roussos ve Loukas Sideras’la birlikte Aphrodite’s Child isimli progresif rock grubunu kurdu. Birlikte, Avrupa'da hit yapmış bir single olan "Rain and Tears"ı çıkardılar. Özellikle, müzik anlayışı açısından devrimsel olan 666 isimli Albümleri dolayısıyla, müzik tarihçileri tarafından progresif rock ve konsept albümlerinin gelişiminde bir eksen kabul edildiler. 1972 yılında grup dağıldı, ancak Vangelis, Roussos'nun birkaç albüm ve single’nın yapımcılığını üstlendi; Roussos ise Blade Runner soundtrack’inde vokal görevini üstlendi.

(1973-1980) Solo Kariyerinin Başlangıcı

1973'te, Vangelis, Fransız film yapımcısı Frederic Rossif’in iki filminin müziğini yaparak solo kariyerine başlamış oldu. İlk resmi solo albümü olan Earth’ün kayıtları da 1973 yılında yapıldı. Aynı dönemde başka bir progresif rock grubu, Yes ile provalar yaptı. Hiçbir zaman gruba katılmamasına rağmen (gruba Patrick Moraz’ı aldılar), ileride birçok vesileyle birlikte çalışacakları vokalist Jon Anderson’la dost oldular.

Londra’ya taşındıktan sonra, Vangelis, RCA Records ile bir anlaşma imzaladı, kendi stüdyosunu kurdu(Nemo Studios) ve eleştirmenlerin takdirini kazanmış Heaven and Hell(1975), Spiral (1977) ve China(1979) albümlerini kaydetti. Sonradan, Heaven and Hell, Carl Sagan tarafından PBS televizyon dizisi Cosmos’un theme müziği olarak kullanıldı. Ayrıca, Yunanlı rock grubu Socrates Drank The Conium’um muhtemelen en önemli albümü olan Phos’un kayıtlarında yapımcı olarak yer aldı ve klavye çalma görevini üstlendi.

(1981-1999) Soundtrack Çalışmaları ve Ticari Başarı

1981 yılında Chariots of Fire’ın müziklerini yaptı. Bir elektronik müzik çalışması olan soundtrack, dönemin trendleri ve karakteristiğiyle pek uyumlu kabul edilmese de, bu çalışma beklentilerin üzerinde bir başarı elde etti. Film, En İyi Film dahil altı adet ödül kazandı. Vangelis, Orijinal Film Müziği dalında Akademi ödülüne layık görüldü. Filmin açılışındaki theme müziği 1982 yılında single olarak yayınlandı ve 5 ay süren istikrarlı bir yükseliş trendinin sonunda listelerde bir hafta boyunca birinci sırada yer aldı. O yıldan bu yana, enstrümantal bir eser olarak, yalnızca, 1985 yılında yayınlanmış “Miami Vice Theme”, listelerde birinci sırada yer alabildi.

Chariots of Fire’ın başarısından ilham almış olması muhtemel olan yönetmen Peter Weir, Vangelis'in daha önceden yayınlanmış bir çalışmasını “The Year of Living Dangerously” isimli filminde kullandı. (1979 çıkışlı Opera Sauvage albümünden L’enfant parçası en belirgin olmak üzere)

1982 yılında yönetmen Ridley Scott’la ortak çalışmalara başladı: Vangelis, Blade Runner (1982) ve 1492:Conquest of Paradise (1992) filmlerinin müziklerini yaptı. Ayrıca Jacques-Yves Cousteau’nun deniz altında çekilen belgesellerinin müziklerini yaptı. 1981 ve 1986 yıllarında İtalyan şarkıcı Milva’yla çalıştı, ve özellikle Almanya’da “Ich hab’keine Angst” ve “Geheimnisse” albümleriyle önemli başarı elde etti. 1992’de, Fransa ona Chevalier des Arts et des Lettres unvanını verdi.

1980 ve 1990’lı yıllarda, Vangelis ve Jon Anderson birlikte Jon&Vangelis adı altında birkaç albüm çıkardılar.

(2000-Günümüz) Geç Dönem Çalışmaları

2001’de elektronikten çok orkestral bir albüm olan ve aslında 1993’te yazılmış olan Mythodea’yı çıkardı; ve bu eser NASA tarafından Mars özel görevleri theme müziği olarak kullanıldı.

2004 yılında Oliver Stone’un Alexander isimli filminin soundtrack’i olan Alexander’i çıkardı.

Diskografi

Stüdyo albümleri [değiştir]

* (1972) Fais que ton rêve soit plus long que la nuit
* (1973) Earth
* (1975) Heaven and Hell
* (1976) Albedo 0.39
* (1977) Spiral
* (1978) Beaubourg
* (1979) China
* (1980) See You Later
* (1984) Soil Festivities
* (1985) Mask
* (1985) Invisible Connections
* (1988) Direct
* (1990) The City
* (1995) Voices
* (1996) Oceanic
* (1998) El Greco (commercial edition)
* (2001) Mythodea

Soundtrack Albümleri [değiştir]

* (1970) Sex Power
* (1973) L'Apocalypse des Animaux
* (1975) Ignacio - "No Oyes Ladrar Los Perros?" isimli Meksika filminin müziği
* (1976) La Fete Sauvage
* (1979) Opera Sauvage
* (1981) Chariots of Fire - Chariots of Fire filminin müziği
* (1983) Antarctica
* (1992) 1492: Conquest of Paradise - 1492: Conquest of Paradise filminin müziği
* (1994) Blade Runner - Blade Runner filminin müziği (film 1982'de yayınlandı)
* (2004) Alexander - Alexander filminin müziği

Kısıtlı Basılmış Çalışmaları [değiştir]

* (1984) Silent Portraits - Portrelerin oluşturduğu bir kitapta yer almış kısıtlı basım bir LP
* (1995) Foros Timis Ston Greco - El Greco albümünün kısıtlı basımı
* (2004) Ithaca

Ortak Çalışmayla Hazırlanmış Albümler [değiştir]

* (1979) Odes - Irene Papas'la birlikte
* (1980) Short Stories - Jon & Vangelis ortak çalışması
* (1981) The Friends of Mr. Cairo - Jon & Vangelis ortak çalışması
* (1981) Ich Hab' Keine Angst - Milva & Vangelis ortak çalışması
* (1981) Moi, Je N'ai Pas Peur - Milva & Vangelis ortak çalışması (Fransızca versiyonu)
* (1983) Private Collection - Jon & Vangelis ortak çalışması
* (1986) Rhapsodies - Irene Papas'la birlikte
* (1986) Geheimnisse - Milva'yla birlikte
* (1986) Tra Due Sogni - Milva'yla birlikte (İtalyanca versiyonu)
* (1991) Page of Life - Jon & Vangelis ortak çalışması

Derleme (Best Of) Albümler [değiştir]

* (1978) The Best of Vangelis
* (1982) To the Unknown Man
* (1985) Magic Moments
* (1984) The Best of Jon & Vangelis - Jon & Vangelis ortak çalışması
* (1989) Themes
* (1994) Chronicles - Jon & Vangelis ortak çalışması
* (1995) Mundo Magico De Vangelis
* (1995) Themes II
* (1996) Portraits (So Long Ago, So Clear)
* (1998) Mystera
* (1999) Mystera III
* (2001) The Best of Mystera
* (2000) Reprise 1990-1999
* (2003) Odyssey

Promosyon Albümleri [değiştir]

* (1976) The Vangelis Radio Special [promo only]

Bootleg Albümleri [değiştir]

* (1978) Hypothesis
* (1978) Dragon

EP ve Single’lar [değiştir]

* (1968) The Clock / Our Love Sleeps On The Water
* (1977) To The Unknown Man / To The Unknown Man 2
* (1979) The Long March / The Long March 2
* (1980) Don't Be Foolish / Doesn't Matter [Peter Marsh & Vangelis]
* (1980) My Love / Domestic Logic One
* (1983) And When The Night Comes / Song Is [Jon & Vangelis]
* (1991) Wisdom Chain (EP) [Jon & Vangelis]
* (1992) Conquest Of Paradise (EP)
* (1992) In London [Neuronium & Vangelis]
* (1996) Ask The Mountains (EP) [Vangelis ve Stina Nordenstam]
* (1996) A Separate Affair (EP) [Neuronium & Vangelis] - 'In London'ın remix çalışmaları; 2002 yılında yeninden master yapıldı
* (1997) March With Me / Like a Dream [Montserrat Caballe ve Vangelis]
* (2001) Mythodea Special Edit
* (2002) Anthem - 2002 FIFA World Cup Official Anthem (EP) - birçok farklı baskısı bulunmakta.

turuncu1

Forum Ustası
Düş Sokağı Sakinleri

MURAT ÇELİK

4 Mart 1965'te Bakırköy'de dünyaya geldi düşlerimizin tutsak kahramanı...
Müzikal anlamda 1993 yılında Düş Sokağı Sakinleri grubunu Murat Yılmazyıldırım ile birlikte kurarak profosyenellige adım attı.
Futbolcu olacaktım, sakatlanınca istanbul Üniversitesi Fen Fakültesine girdim. Hocalarımın saçını kes ısrarına dayanamayıp müzisyen oldum...
1965'ten beri yaşadıklarımı ve yaşayacaklarımı Düş Sokağı Sakinleriyle paylaşmaktayım. En güzel bestem kızım Zeynep Ada'dır; ben güzel olan her şeyi severim, çünkü Rabbimi bana hatırlatır !..
Murat Çelik

Düş Sokağı Sakinleri Albümleri:

Düş Sokağı 1993 - Eylül (Piccatura)
Yaşadıkça 1997 - Şubat (EMI)
Üç 1999 - Kasım (EMI)

Solo Çalışmaları:

Su Düşleri - 1999 (Piccatura)
Seyyah - 2002, (Piccatura)

Kitap: Murat Çelik "GÜLZİYA","AŞKINELİF HALİ"

MURAT YILMAZYILDIRIM

Düşsel bir dünyanın kapısından içeri girdiğimde 9.5.1964 tarihini gösteriyordu zaman. Ve dünya üzerindeki yolculuğum beni sevinçleri ve hüzünleri birbirine karışmış bu coğrafyada müzik denen sadık dostumla tanıştırdı.
Beni çoğunuz Düş Sokağı Sakinleri'nden tanır. Kiminizde solo olarak yaptığım albümlerden.

Sırasıyla şimdiye kadar çıkan albümler:

Düş Sokağı Sakinleri:

Düş Sokağı 1993 - Eylül (Piccatura)
Yaşadıkça 1997 - Şubat (EMI) -
Üç 1999 - Kasım (EMI)

Solo albümler :

Aşk-ı Alem -1996 (Naz) (Bu albüm henüz çıkmadı.)
Yelkenin Gözyaşları - 1998 Ocak, Ada
Kırık Yelken - 2000, Ada
Cennet - Şubat, EMI Kent - 2002
Büyü - Ekim, EMI Kent - 2003
Kara Aşka Beyaz Göndermeler - Ağustos, EMI Kent 2004
Gözyaşi Ağacı Seni Çağırıyor - 2005

Birde henüz basıma girmeyen, yurtdışı için otantik tarzda hazırladığım 8'li albüm serim var.
Ayrıca Kent Ozanları adı altında çıkarılan karma albüme çeşitli sanatçılarla birlikte ben de kendime aitolan bir parçayla konuk oldum.
Okullu yıllarım beni Beyazıt İlkokulundan Bakırköy Yavuz evler İlkokuluna, oradan Bakırköy Şekerevler Ortaokuluna oradan da Bakırköy Lisesine en son olarak da Kadıköy Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümüne kadar sürükledi. Kafamın içinde beni düşsel bir zamanın sürrealist uzantıları arasına katıp duran düşünceler denizinde yüzüyor olmam, en sonokuduğum okulu bana yarıda bıraktırdı. Ben de böylece alaylılar arasına katılmış oldum.
İlk olarak 1981 yılında klasik gitarla akademik anlamda tanışma fırsatı buldum. Ve sonrası kendimi onunla keşfetme yollarıyla geçti. Bu yollar üzerinde farklı enstrümanlarla haşır neşir olmak, duyumlar ve onları albümlerinde kullanma şansı yaratmak bakımından çok yararlı oldu. Beni kendimle tanıştırdı.
Düşler bedenime giydirdiğim en güzel giysim oldu. Onu istediğim gibi nakışladım. Ortaya çıkardığım sözcüklerin ve melodilerin bedeniyle sevişmeyi olgunlaşma sürecindeki en tatlı meyve gibi gördüm...
Ayrıca 2003 Yılında "Serbest Vezin Sembolik Şizofreni" isimli Roman kitabi yayınladı...

HasretGÜMÜŞ

Forum Ustası
Safiya Ayla

Safiye Ayla

Türk Müziği'nin ekol sanatçılarında Safiye Ayla, tedavi görmekte olduğu Amerikan Hastanesi'nde dün akşam üzeri saat 17.00'da vefat etti. Aralık ayının ilk günlerinde şuur bozukluğu ve hayati fonksiyonlarında yavaşlama nedeniyle Amerikan Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi altına alınan Ayla, Doktor Sinto Levi başkanlığındaki heyet tarafından tedavi ediliyordu. Kontrol altında tutulduğu acil klinikten sağlık durumunda görülen düzelme nedeniyle bir süre önce takip ve tedavi için yoğun bakım ünitesine yatırılan sanatçının sağlık durumu yeniden bozuldu ve Türk Müziği'nin ‘‘Çileli Bülbül’’ü dün yaşama veda etti.

Ayla geçtiğimiz şubat ayında Vakıf Gureba Hastanesi'nde romatizma ve kalp ağrıları nedeniyle tedavi görmüştü. Sevilen sanatçı, yaz aylarında tekrar sağlığına kavuşmuş, Atatürk'ün ölüm yıldönümünde de televizyona çıkıp şarkı söylemişti. Ayla'nın Atatürk'le başlayan ve bugünlere kadar varan anıları, Milliyet Yayınları tarafından kitap haline getirilmişti. Resmi kayıtlara göre 1917 doğumlu olan Safiye Ayla, Etiler'de oturduğu evi, Florya'daki arsasını, Suadiye, İzmir ve Edremit'teki evlerini de Türk Eğitim Vakfı'na bağışlamıştı.

Bir tarih, bir insan, bir ses, bir sanatçı. 1917'den 1998'e. Bin ömrün yaşanmışlığını bir ömre sığdıran kadın. Türkiye Cumhuriyeti'nden önce doğan ama onunla büyüyen, gelişen bir yaşam. Sesiyle ünlenen şarkılar, duygularını işlediği besteleri...

Yenilikçi, özgürlüğüne düşkün, kompleksiz, cesur. Sanatına aşık ve aşka ve yaşama ve insanlara... Belki insanlar ölür ama sanatçılar asla. O da ölmedi. Cızırtılı bir taş plaktaki sesi kadar, bir televizyon stüdyosunda şarkı söylerken ya da 65 yaşında bikinisiyle poz verdiği fotoğraftaki kadar canlı... Aşklar, sevgiler, arzularla yüklü şarkıların en güzel söyleyeni... Bir devrin tanığı, müziğin ve aşkın kadını... Uzun bir şarkı bitti...

ÖKSÜZLER YURDUNDA BÜYÜDÜ

Babasını daha doğmadan kaybeden Safiye Ayla, 1917 yılında İstanbul'da doğdu. Üç yaşındayken annesi vefat eden ve yapayalnız kalan Ayla'yı Çerkez dadısı Eladil Kalfa, Bebek'teki Çağlayan Öksüzler Yurdu'na vermek zorunda kaldı. İlkokulu burada bitiren küçük Safiye, dokuz yaşında Bursa Muallim Mektebi'ne gönderildi. Hastalandığı için, 13 yaşındayken diploma alamadan okuldan ayrıldı. Kimsesizliği gözönünde tutularak, 1931 yılında Beyoğlu 1'inci Mektebi'ne öğretmen yardımcısı olarak atanan sanatçı, sesinin güzelliği ve piyano çalarken gösterdiği üstün yetenek ile dikkatleri çekti.

Arkadaşıyla birlikte katıldığı bir müzik toplantısında söylediği şarkı, orada bulunanlarca çok beğenildi ve İstanbul Radyosu'na davet edildi. Aynı yıl, Colombia Plakları hesabına Yesari Asım Arsoy'un ‘‘Sevda Yaratan Gözlerini Her Zaman Öpsem’’ adlı şarkısını plağa okudu. Bu plakla ve radyodan halka ulaşan sesinin güzelliğiyle, bütün Türkiye'de ün kazandı.

Bu arada, giyecek başka elbisesi olmadığı için, siyah önlükle ilk kez Darültalim-i Musiki'de sahneye çıktı. Bunu gören Maarif müfettişlerinden biri çok büyük tepki gösterdi ve kendisine, okuldan istifa etmesi gerektiği bildirildi. Okuldan ayrılan Safiye Ayla, aralarında Kemani Cevdet, Tamburi İzzettin, Udi Fahri Bey ve Kanuni Naime Batanay Hanımlar'ın bulunduğu bir heyette, 48 lira maaşla işe girerek, profesyonel müzik hayatına başladı.

ATATÜRK ONA ŞARKI ÖĞRETTİ

İlk plağının kazandığı başarının ardından halkın yakından tanıdığı ve sevdiği sanatçılardan biri haline gelen Ayla, gazinolardan teklifler almaya başladı. Küçükçiftlik Parkı'nda ve Mulen Ruj Gazinosu'nda sahneye çıkan Safiye Ayla, kazandığı başarının ve kendisine gösterilen ilginin doğal sonucu olarak, assolistliğe yükseldi. Ve kendi deyimiyle de Türkiye'de assolistlik bu şekilde doğmuş oldu. Türkiye'nin en büyük kadın sesi olarak kabul edilen Ayla, 1932 yılında İstanbul Vali Muavini Nuri Bey'in Şişli'deki evinde verilen bir davette, Atatürk'ün huzurunda ilk kez şarkı söyledi. Bundan sonra birçok defa Atatürk'ün davetlerinde yer alan ve şarkı söyleyen Ayla'ya Atatürk de bizzat şarkı öğretti. Bu şarkılardan ilki, ‘‘Mani Oluyor Halimi Takrire Hicabım’’... Türkiye'de ve yurt dışında sayısız konserler veren, plakları yıllarca listebaşı olan Safiye Ayla'nın, ‘‘Gönül Şarkıları’’ diye tanınan besteleri de var. ‘‘Bu Akşam Ay Işığında Buluşalım’’ adlı sevilen şarkı da yine sanatçının bestelerinden.

1942 yılında, Rey kardeşlerin ‘‘Alabanda’’ revüsünde ‘‘Kraliçe Mimoza’’ rolünü başarıyla oynayan Ayla, ses sanatçılığının yanısıra, yetenekli bir oyuncu olduğunu da kanıtladı. 1950 yılında Hz. Muhammed'in son torunlarından büyük üstad, uluslararası sanatçı Prens Şerif Muhittin Targan ile evlenerek sahneyi bırakan sanatçı, 17 yıl boyunca eşiyle mutlu bir yaşam sürdü. 1967 yılında eşini kaybeden Ayla, tekrar evlenmedi.

İNÖNÜ'NÜN PİJAMALARIYLA YATTI

Atatürk'le tanıştıktan sonra hayatının akışı değişen Safiye Ayla, başarısını, Ata'nın kendisine verdiği öğüde borçlu olduğunu söylüyordu. Sanatçı, Atatürk'ün ‘‘Sana yönelmiş olan teveccühü daima etrafındakilerle bölüştür. Böylelikle, kıskançlığın önüne geçersin. Hem de haklı bir iş yapmış olursun. Zira, okuduğun şarkıda ses güzelliği seninse, bestekarın ve çalanların da bunda hissesi vardır. Ve bu, her işte böyledir. Benim arkadaşlarım olmasaydı, ben kendimi görevlendirdiğim problemleri tek başıma çözemezdim’’ sözlerinde, kendisinin ve Ata'nın başarısının sırrının çözümlenebileceğini belirtmişti.

Atatürk'ün aradığı, izlediği, hayatında yer almasına izin verdiği bir sanatçı olan Ayla, böylece zamanın tüm üst düzey yöneticilerini de tanıma imkanını buldu. Devrin Başbakanı İsmet İnönü'yü, Florya Köşkü'ndeki odasında kaldığı akşam, tanıma sözcüğünün taşıdığı bütün anlamlar içinde bulduğunu anlatan Ayla'yı, bu geceden sonra Atatürk bir daha sofrasına çağırmamıştı. Safiye Ayla o geceyi, ‘‘Atatürk, bir isteği olup olmadığını öğrenmem için beni İnönü'nün odasına gönderdi. Paşa beni büyük bir nezaket ve arzuyla karşıladı. ‘Karakız çok yorgunsun. Yanımda kal' dedi ve bana pijamalarını verdi. Sabah uykudan uyandığım zaman, İnönü'yü tamamen giyinmiş olarak karşımda gördüm. Telaşlandım ve odasında uyuyakaldığım için özür diledim. Beni telaşlı ve üzüntülü durumdan kurtarmak için, ‘Ben her zaman erken kalkarım. Ne yapalım, istikbali düşünmek zorundayız' dedi’’ sözleriyle anlatıyordu.

‘‘Büyük Osmanlı Şairi’’ diye tanımladığı Yahya Kemal ve ünlü ressam Çallı İbrahim'le de birçok anısı bulunan sanatçı, Çallı'nın kendisine pek çok kez, ‘‘Kız bir gün senin çıplak bir resmini yapayım’’ dediğini anlatmıştı. Biraz çapkın olan Çallı'nın bu isteğini o zaman yerine getirmeyen Ayla, daha sonra bundan pişmanlık duymuştu.

Ömer Rıza Doğrul, Kemal Tahir ve Naci Sadullah'la olan yakın dostluğunun kendisine çok şeyler kazandırdığını söyleyen ünlü sanatçı, 1938 yılında Harp Okulu olayından sonra hapse giren Nazım Hikmet'in hapisten çıktığı gün Ömer Rıza Doğrul ve Naci Sadullah'la aralarında para toplayarak kendisine pabuç aldıkları günü unutamıyordu.

Çirkin olduğu için, Atatürk'ün kendisini perde arkasından dinlediği söylentilerine gülüp geçen Safile Ayla, bu söylentileri, Atatürk'ün yakınında olduğu için kendisini çekemeyen, Ata'ya yakın olmak isteyen diğer kadınların çıkardığını düşünüyordu.

Ve o, Ürdün Kralı Abdullah'ın haremine katmak istediği, Mısır Kralı Faruk'un altın işlemeli, üzeri yakut taşlarla süslü kemer hediye ederek beğeni ve arzusunu ilan ettiği kadındı.

alıntıdır...

*

Banned
Celine Dion

Celine Dion ( 1968 - .... )

Kanada'nın Quebec kentinde doğan sanatçı, henüz 5 yaşındayken şarkı söylemeye başladı. İlk ciddi demosunu 12 yaşındayken kaydeden Dion, yıllar sonra eşi olacak ünlü menajer ve prodüktör olan Rene Angelil'in destekleriyle kısa sürede müzik dünyasının en popüler kadın sanatçılarından biri haline geldi. 1982 yılında Tokyo'daki Yamaha World Song Festival'de birinci olarak dikkat çeken Dion, ertesi yıl Fransa'da kaydettiği ilk single D'amour Ou D'amite ile 700.000 kopya satarak büyük başarı kazandı. Asıl uluslararası üne kavuşması ise, 1988 yılında İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan Eurovison şarkı yarışmasını kazanmasıyla gerçekleşti.

1990 Eylül ayında yayınlanan Kanadalı sanatçının ilk ingilizce albümü Unison, Where Does My Heartbeat Now isimli aşk şarkısıyla iyi bir satış grafiği çizdi. 1992 Nisan ayında yayınlanan ve sanatçının kendi adını taşıyan bir sonraki albüm, tam 4 single çıkararak, sanatçının dünya çapında milyonlarca kopya albüm satışına ulaşmasını sağladı. Arka arkaya yayınlanan If You Asked Me To, Nothing Broken But My Heart, Love Can Move Mountains ve Beauty & The Beast şarkıları, bir anda Celine Dion'u tüm aşıkların gözde şarkıcısı yapmayı başardı. Peabo Bryson ile birlikte düet yaptığı "Beauty & The Beast", aynı isimli uzun metrajlı çizgi filmin soundtrack albümünde kullanılınca, sanatçıya yılın film müziği dalında hem Oscar, hem de Grammy ödülü kazandırdı.

Hollywood'un ünlü yıldızlarından Tom Hanks ve Meg Ryan'ın başrollerini paylaştığı "Sleepless in Seattle" filmi için ingiliz şarkıcı Clive Griffin ile seslendirdiği "When I Fall In Love", filmin soundtrack albümünün satış rekorları kırmasını sağladı. 1994 Şubat ayında yayınlanan "The Colour Of My Love"ın ilk hit single'ı "The Power Of Love", billboard listesinde tam 4 hafta zirveye kimseyi yaklaştırmadı. Ertesi yıl sanatçı, uzun yıllardır kendisini müzik dünyasında destekleyen ve başarısını borçlu olduğu Rene Angelil ile Montreal' de hayatını birleştirdi.

İki yıl aradan sonra yayınlanan "Falling In To You", sanatçıya dünya çapında 27 milyondan fazla satış getirdi. "Up Close & Personal" filminde de kullanılan "Because You Loved Me", albümün isim parçası Falling In To You, It's All Coming Back To Me Now ve All By Myself gibi hüzünlü 4 aşk şarkısının single olarak yayınlandığı albüm, 39. Grammy ödülleri töreninde, yılın albümü ve yılın pop albümü kategorilerinde ödül kazandı. 1997 Celine Dion'un başarıya ve satışa doymadığı yıl olarak tarihe geçti. Aynı yıl hem "Let's Talk About Love" albümünü yayınlayan, hem de "Titanic" filmi için James Horner'ın yazdığı "My Heart Will Go On"u yorumlayan sanatçı, her iki albümünde satış rekorları kırmasını sağladı. Let's Talk About Love'da sanatçıya dünyanın en ünlü müzisyenleri eşlik etti. Tell Him'i Barbra Streisand, Immortality'yi Bee Gees, I Hate You, Then I Love You'yu Luciana Pavarotti ile seslendiren Dion, albümün ilk single'ı olarak Carole King bestesi The Reason'ı seçti.

My Heart Will Go On'un 1 numara olmayı başardığı 15 Şubat 1998 tarihinde, albümler listesinde de ilginç bir olay yaşandı. Parçanın bulunduğu iki albümden "Let's Talk About Love" zirvedeyken, Titanic filminin soundtrack albümü de 3 numaradaki yerini almıştı. Ertesi yıl My Heart Will Go On, film müziği dalında Oscar ödülü kazandı. 1998 yılında yayınlanan Christmas albüm These Are Special Times, unutulmaz yılbaşı şarkılarının yorumlarının dışında "I'm Your Angel" isimli R Kelly düetini de içeriyordu. Bu albüm de kısa sürede büyük satış grafiği yakaladı. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen "All The Way...A Decade Of Song" sanatçının hem unutulmaz aşk şarkılarını hemde 5 yepyeni şarkıyı içeriyordu. İlk single That's The Way It Is, Frank Sinatra ile beraber seslendirdiği All The Way, Ewan MacColl klasiği The First Time I Ever Saw Your Face, Robert John Mutt Lange'in prodüktörlüğündeki "If Walls Could Talk ve I Want You Need Me"nin yeni şarkılar olarak desteklediği albüm, tüm dünyada satış rekorları kırdı.

Kendisini, 2 yıl boyunca kanser ile mücadele eden eşi Rene Angelil ve çocuğuna adayan Dion, sanki yaşadıklarını bir başlıkta toplamak istermişçesine, "A New Day Has Come" adlı albümle geri döndü. Celine Dion'un yeni albümü "A New Day Has Come", sanatçının 8. İngilizce albümü. Sanatçı, "Yeni albüm; ağlamak, dans etmek, bir arkadaş ya da bir dosta ihtiyaç duyan herkesin, yaslanabileceği bir omuz hissi uyandırsın istedim" diyor albümü için.

sevval

Çırak
Backstreet Boys

--------------------------------------------------------------------------------

1993 senesinde Floridalı iş adamı Lou Pearlman'ın New Kids On The Block ile gelişen erkek grubu populeritesine karşılık oluşturduğu Backstreet Boys, ilk kadrosunda Nick Carter, Howie Dorough, Alexander James McLean, Sam Licata ve Charles Edwards'ı bulunduruyordu. Licata ile Edwards'ın gruptan ayrılmasıyla birlikte Mart ayında kadrosuna Kevin Richardson'u ekleyen grup, Nisan ayında da Richardson'un kuzeni Brian Littrell'i de kadrosuna dahil ederek tam şeklini aldı. İlk konserini aynı senenin Mayıs ayında Florida'da gerçekleştiren genç topluluk, bu konser sonrasında New Kids On The Block ile çalışmış olan menajer Johnny Wright önderliğinde organizasyonlarda yer almaya başladı.

1994 senesinde Jive Records ile anlaşmaya varan Backstreet Boys, ilk single "We've Got It Goin' On"u Haziran ayında piyasaya sürdü. Bu single ile Amerika listelerine 69 numaradan giriş yapan grup, Avrupa'da oldukça iyi bir satış grafiği yakaladı. Kendileriyle aynı ismi taşıyan ilk albümlerini de yaz ayında sadece Avrupa ve Kanada'da yayınlayan grup, albümün satışlarıyla birkaç hafta içerisinde altın plak kazandı. Avrupa'daki populeritesini genişleten grup, sonraki iki sene boyunca Avrupa, Asya ve Kanada'da konserler gerçekleştirdi.

1996 senesinde Almanya'da "1 Numaralı Uluslararası Grup" seçilen Backstreet Boys, 1997 senesinde yine kendileriyle aynı ismi taşıyan albümlerini bu sefer Amerika'da yayınladı. Amerika'da Spice Girls gibi gruplarla yükselen pop kültürü sayesinde kendisine rahatça yer bulabilen grup, bu albümle Amerika listelerinde 4 numara olmayı başardı. Albüme ilk baskıdan farklı olarak "Everbody (Backstreet's Back)" adlı parçayı ekleyen topluluk, bu albümle 8.5 milyon gibi bir satış yakaladı.

Aynı sene "Backstreet's Back" adlı 2. albümünü Amerika dışında piyasaya süren Backstreet Boys, bu albümle İngiltere listelerinde 2 numara olmayı başardı. Birçok ülkenin listesinde zirveye yerleşen grup, albümle tüm dünyada 24 milyon kopya satmayı başardı. Senenin sonunda turneye çıkan topluluk, toplam 20 ülkede performans göstererek hayranlarıyla buluştu.

1998 senesinde Brian Littrell'in açık kalp ameliyatı geçirmesiyle çalışmalarına kısa bir süre ara vermek zorunda kalan Backstreet Boys, aynı senenin Mart ayında gerçekleştirdikleri yardım konseri sonrasında Orlando valisi tarafından Orlanda şehrinin anahtarıyla şereflendirildi.

Lou Pearlman'ı haksız yere para kaçırmasından dolayı defalarca dava eden Backstreet Boys üyeleri, bu sırada kendilerine Korn ve Limp Bizkit gibi gruplarla çalışmış olan 'The Firm' adlı menajerlik şirketini bağladı. 1999 senesinde "Millennium" adlı albümü yayınlayan grup, albümün ilk haftada 1.13 milyon kopya satmasıyla bir rekora imza atmış oldu. Hem dünyada hem de Amerika'da aynı anda yayınlanan "Millennium" ile Amerika listelerinde 10 hafta boyunca 1 numarada kalan topluluk, İngiltere listelerinde ise 2 numara olmayı başardı. Albümden çıkan ilk single "I Want It That Way" ile listelerde 6 numaraya yükselen Backstreet Boys, albümün çıkmasıyla birlikte MTV'nin TRL programına konuk oldu. Gruba yönelik yoğun ilgiden dolayı polisin yolları kapatmasına neden olan şov sonrası grup bu sefer de albüm turnesine çıktı ve yaklaşık 2 milyon hayranıyla buluştu. Millennium albümü dünya üzerinde 40 milyonu aşan satış rakamına ulaştı. 93 hafta listelerde kalma başarısı gösterdi. 1999 yılının en çok satan albümüydü ve 5 dalda Grammy'e aday gösterildi.

2000 senesinde Rolling Stones'un ilk baskısında derginin kapağında yer alan Backstreet Boys, senenin sonuna doğru "Black & Blue" adlı albümünü hayranlarına sundu. Albümle Amerika listelerinde yine zirveye yerleşen grup, albümden çıkan ilk single "Shape Of My Heart" ile listelerde 9 numara olmayı başarırken, albüm dünyada 15 milyon kopya satarak gruba sadece Amerika'dan 8 kez platin plak kazandırdı. Ayrıca 2000 senesinde Backstreet Boys 100 saatlik bir dünya turuna çıkmaya karar verdi ve tura Stockholm'dan başladılar . Sırası ile Stockholm, Tokyo, Sydney, Cape Town, Rio de Janeiro ve New York şehirlerini 100 saatte ziyaret ederek Black&Blue albümünü bütün dünyaya tanıttılar.

2001 senesinde "Black & Blue" albümünün turnesine çıkan Backstreet Boys, turnenin ilk ayağında oldukça masraflı şovlarıyla hayranlarına inanılmaz dakikalar yaşattı. Turnenin ikinci ayağında ise AJ McLean'in ilerleyen alkol ve uyuşturucu sorunları kendisini gösterdi ve McLean bir süreliğine rehabilitasyon merkezine yattı. Bu sırada "11 Eylül" de yaşanan faciada grubun turne ekibinden bir kişinin hayatını kaybetmesi üzerine turneyi iptal etmek zorunda kalan grup, seneyi yayınladıkları "The Hits: Chapter One" adlı derleme albümü yayınlayarak kapattı.

"The Hits: Chapter One" albümünü grubun hit olmuş şarkılarıyla birlikte "Drowning" adlı yeni bir parça ekleyerek piyasaya süren Backstreet Boys, bu albümle Amerika listelerinde 4 numara olmayı başardı. Albüm sonrasında yardım konserlerinde sahne alan grup, bu konserler sonrasında çalışmalarına bir süreliğine ara verdi.

2002 senesinde grup üyelerinden Nick Carter "Now Or Never" adlı solo albümünü yayınlarken, albüm Amerika listelerinde 17 numara oldu ve satışlarıyla sanatçıya altın plak kazandırdı.
Bu sırada Kevin Richardson "Chicago" adlı Broadway müzikalinde sahne aldı ve geriye kalan diğer üç grup üyesi de kendi solo çalışmalarına yöneldi. 2003 senesinde McLean'in bir televizyon programına konuk olmasıyla sorunlarından uzaklaştığının haberini vermesi Backstreet Boys'u 2004 senesinden itibaren yeniden sahnelere döndürdü ve grup Asya'ya geçerek burada ufak bir turne gerçekleştirdi.

2005 Mart ayında "Incomplete" adlı single'ı piyasaya süren Backstreet Boys, bu single ile Amerika listelerinde 14 numara oldu. Single ile birlikte eski soundlarından daha olgun bir tarza döndüklerinin izlenimini verdiler. Haziran ayında "Never Gone" adlı albümünü piyasaya süren grup, albümde sound olarak daha çok 'rock' müziğe yaklaşan bir tarza büründü. Albüm Amerika listelerinde 3 numara olurken, diğer birçok ülkenin listesinde zirvede yer aldı. "Never Gone" albümü sonrası albümün tanıtımı amaçlı turneye çıkan Backstreet Boys, albümün satışlarıyla da Amerika'da platin plak kazandı.

Mayıs 2006'da Brian Littrell, "Welcome Home (You)" adlı ve dinsel temalı ilk solo albümünü yayınladı. Haziran ayında ise Kevin Richardson gruptan ayrıldığını açıkladı. Şu ana kadar Richardson'un yerine başka bir üye alınmazken, Richardson Broadway müzikali "Chicago"daki performanslarına devam etti.

Ekim 2007'de son albümleri Unbreakable'ı piyasa süren grup bu albumden ilk single olarak "Inconsolable"ı seçtiler. Kazandıkları sayısız ödülle birlikte birçok hit parçaya imza atarak listelerde haftalarca yer almayı başaran ve albümlerinin satışlarıyla erkek gruplar arasında ilk sırada bulunan grup, bu yeni albümde prodüktör olarak Dan Muckala, Eddie Galan ve Drew Lane ile biraraya geldi.

PatRoN.SanDoKaN

Forum Ustası
Grup Gündoğarken

Grup Gündoğarken

Grup Gündoğarken, İlhan, Burhan ve Gökhan Şeşen tarafından 1982 yılında kuruldu. 1983 yılında Levent Kırca Tiyatrosu tarafından sahnelenen "Kadıncıklar" adlı müziklı oyunun müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek profesyonel müzik hayatına başladı.

Tiyatro çalışmalarına Ferhan Şensoy'un İçinden Tramvay Geçen Şarkı, Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatro'sunun sahneledigi Aşağı Yukarı, Gereği Düşünüldü ve Hangi Yüzle isimli oyunların müziklerini yaparak ve sahnede icra ederek devam ettiren Gündoğarken, İstanbul'un seçkin gece klüplerinde müzik çalışmalarını sürdürdüler. Aynı zamanda Olacak O Kadar komedi programının jeneriğini yaptılar ve programda birkaç kez konuk oyuncu olarak bulundular.

Türkiye'nin çeşitli illerinde konserler veren "Grup Gündoğarken" Türkiye'yi Malezya ve Mısır'da temsil etmiştir.

1986 yılında ilk albümleri Bir Yaz Daha Bitiyor çıktı. Bu albüm özellikle Bir Yaz Daha Bitiyor, Sen Benim Şarkılarımsın ve Sarmaş Dolaş şarkılarıyla beğeni topladı.

1988 Eurovision Türkiye Elemelerine, daha sonra Yaz Bulutları albümüne koyacakları Resimler şarkısıyla katıldılar ve finale kalmalarına karşın Türkiye'yi temsile hak kazanamadılar.

1990 yılında Bir Günlük Aşk adlı 3. albümleri çıktı. Bu albümde Bahar Oldum, Hayallerimi Bırak, Güneş Buluta Girdi ve Yol Aldım Sevdalardan şarkıları çok beğenildi. Ama grup asıl çıkışını 1993'te çıkan Ankara'dan Abim Geldi albümüyle yaptı.

1994 yılında müzik çalışmalarını birlikte sürdürmeye ara verdiler. Bu arada grubun üyesi Burhan Şeşen, 1996 yılında ilk solo albümü Bir Düş Gördüm'ü çıkardı. 2004 yılında bunu 1, 2, 3... Tıp albümü izledi.

2000 yılında son albümleri İstanbul-Atina-İstanbul çıktı. Grup elemanları şimdilerde, özel konserlerde bir araya gelmektedir.

Grubun ve Türk Pop Müziği'nin "amcası" olan İlhan Şeşen, ilk solo albümünü 1994 yılında "Aşk Haklı" adıyla çıkardı. 2002 yılındaki "Neler Oluyor Bize" adlı albümüyle büyük bir ilgi gördü. Mayıs 2004'de "Şimdi Ben Bu Şarkıları Kime Söyliyeyim" ve Mart 2005 'deki "Aşk Yalan" albümlerinin ardından İlhan Şeşen'in son albümü "2006" ise Kasım 2006'da raflardaki yerini almıştır.

İlhan Şeşen, ayrıca 1971 yılında Kavga isimli bir 45'lik çıkarmış ve 1973-1983 arası serbest avukatlık yapmıştır ve TRT1'de yayınlanan Mühürlü Güller ve Cesur Kuşku , ATV'de yayınlanan Aliye,Kanal D'de yayınlanan 'Annem' dizilerinde rol almıştır.

Yola “GÜNDOĞARKEN” olarak devam eden Burhan Şeşen ve Gökhan Şeşen şimdilerde 2008 Nisan ayında yeni albümlerini müzikseverlerle paylaşacaktır.

Albümleri

Bir Yaz Daha Bitiyor (1986)

1. Aklına Bir Şey Gelmesin
2. Bir Yaz Daha Bitiyor
3. Sen Benim Şarkılarımsın
4. Dert Olur
5. İstanbul
6. Sarmaş Dolaş
7. Tek Başına
8. Sevgini Bırak
9. Kimi Zaman
10. Mustafa
11. Gündoğarken

Yaz Bulutları (1988)

1. Yaz Bulutları
2. Bodrum 1972
3. Ver Elini
4. Sensizlikti Yaşadığım
5. Yıldızlar Da İsterim
6. Bodrum 1972 (Reprise)
7. Resimler Resimler
8. Amiral Battı
9. Sevinçle Uyan
10. Kafeye Diskoya
11. Bir Sevda
12. Bisiklet

Bir Günlük Aşk (1990)

1. Bahar Oldum
2. Hayallerimi Bırak
3. Güneş Buluta Girdi
4. Anlatamam
5. Bir Günlük Aşk
6. Herşeye Rağmen
7. Yol Aldım Sevdalardan
8. Dön Artık
9. Nereye?
10. Gel İstersen
11. Ne Güzel Olurdu?
12. Yöneliş

Ankara'dan Abim Geldi (1993)

1. Gibi Gibiyim
2. Aşık Oluyorum
3. Beni Aldatma
4. Her Şey Bir Süre
5. Hep Bir Sonraya
6. Ankara’dan Abim Geldi
7. Aşka Doğru
8. Esti Yorgun Gönlüm
9. Soran Bulunmaz
10. Tükendi Yollar
11. Sormadan Gel
12. Darılmak Olmaz
13. Olacak O Kadar

Mest Of Gündoğarken (1998)

1. Yaz Bulutları
2. Hayallerimi Bırak
3. Gibi Gibiyim
4. Rüzgar
5. Yol Aldım Sevdalardan
6. Bir Yaz Daha Bitiyor
7. Ankara'dan Abim Geldi
8. Beni Aldatma
9. Yıldızlar Da İsterim
10. Sarmaş Dolaş
11. Bahar Oldum
12. Sen Benim Şarkılarımsın
13. Amiral Battı
14. Bodrum 1972

Gündoğarken 1999 (1999)

1. Nafile Dünya
2. Bülbülün Ahıyım
3. Sensiz Olmaz
4. Kim Korkar Hain Aşktan?
5. Penceremde Yağmurlar
6. Uyuyakalmışım
7. Aşka Sözüm Yok
8. Her Şey Bahane
9. Değiştim Olsa
10. Oynak Yarim
11. Yağmur Ol Kızım
12. Bi Türkü (Anonim)
13. Tozduman
14. Tombalak Tomurcuk

İstanbul Atina İstanbul (2000)

1. Keman Taksimi
2. Ağlıyor İstanbul
3. Ellerimde Çiçekler
4. Bağlar
5. Yanıma Gel
6. Bin Defa Dedim
7. Sıcaklardandır
8. Aşk İçin
9. Temenni
10. Üç Otuzluk Aşk
11. Gördüğüme Sevindim
12. Pişmanım
13. Mucize
14. Di Gel Yanıma
15. İstanbul-Atina-İstanbul

blackmode

Forum Ustası
Zafer İşleyen

Zafer İşleyen

1974 Malatya doğumluyum. İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünden 1995 yılında mezun oldum. O tarihten bu yana 4 yılı Malatya’da, 6 yılı İstanbul'da olmak üzere 10 yıldır öğretmenlik mesleği içerisindeyim. Üniversite yıllarında beste çalışmalarına başladım. Konuları çeşitlilik gösteren onlarca bestem ve şiirim var ve halen bu çalışmalarım devam ediyor.

Bağlama, Gitar, Piyano ve Kemana sahnede icra edecek kadar vakıfım. Vatan,millet ve devlet sevgisinden yola çıkarak yapmış olduğumuz "Yeniden" ismiyle piyasaya çıkan albüm benim ilk solo çalışmam oldu. Sizlerden aldığımız olumlu izlenimlerle tarzında iddialı olacağına inandığımız ikinci albümün hazırlıklarına da başladık.
Göstemiş olduğunuz ilgi ve desteğe teşekkür eder,saygılar sunarım.
”Umutlarınız hayal, acılarınız gerçek olmasın...”
Zafer İŞLEYEN

Lacivert.

Forum Ustası
Burzum Biyografi

Norveç`li Black Metal grubu. Varg vikernes (Count Grishnakh) tarafından kurulan ve halen tek kişilik proje olarak devam eden Burzum, Black metal tarihinin en sansasyonel iki topluluğundan biridir (diğeri Mayhem).

Burzum`un ilk adı Uruk-Hai`dir. Gerçek adı Christian`dır fakat kendisi Norveç ırkçısıdır ve Norveç`in asıl dininin tarihindeki gibi paganizm olmaya devam etmesini savunur bu yüzden Christian ismini reddeder (resmi olarak değil).

Kilise yakmak (Norveç geçmişinde Hristiyanlığı yayanlar, paganlara zormalamayla din değiştirttiklerinden, daha sonra Varg onlardan intikam almak amaçlı birkaç kilise yakmıştır), diğer müzik gruplarını tehdit etmek gibi sansasyonel vakalarının en önemlisi, Varg Vikernes`in Mayhem üyesi Euronymous`u bıçaklayarak öldürmesidir. Bu olaydan sonra Burzum ve Mayhem dünya çapında tanınan isimler olmuşlardır.

Grupta Varg Vikernes dışında yer alan tek eleman, 1993 tarihli Aske EP`sinde bass çalan Samoth`tur.

ANDR0MEDA

Forum Kalfası
Arkadaşını defalarca bıçaklayıp alnının ortasına bıçağı sapladıktan sonra büyük bir soğuk kanlılıkla anlatabilen bir adam. Norveç’in en büyük cezası olan 21 yıl ağır hapis cezasını aldıktan sonra da gülebilen biri.

Bu elemanın şarkıları, dinleyenlere ister symphonic ister brutal olsun tüm black gruplarından farklılığını hissettirir.....