Zalman CNPS11X Soğutucu İncelemesi | Wardom Bilginin Adresi, Forum ve Bilgisayar Güvenliği

Zalman CNPS11X Soğutucu İncelemesi

Elvis

Forum Ustası
Zalman'ın, CNPS5X ile 12X arasına konumlandırdığı işlemci soğutucusu CNPS11X, 450 gr ağırlığında ve 135 x 80 x 154 mm ölçülerinde orta seviye bir işlemci soğutucusu. Intel LGA 2011, 1156, 1155, 775 ve AMD FM1, AM3, AM2+, AM2 işlemcilerle uyumlu CNPS11X, Zalman'ın W-DTH (Whole-Direct Touch heatpipe) olarak adlandırdığı doğrudan temaslı ısı borusu bakır tabana ve alüminyum gövdeye sahip.

Soğutucunun alüminyum gövdesini soğutan 120 mm çapındaki fan, dakikada 1000 – 1600 RPM hızla dönüyor. Firmaya göre fan çalıştığı zaman ortaya çıkan gürültü değeri 17 – 26 dBA arası. Zalman'ın pek çok işlemci soğutucusunda kullanığı ve fanların arıza yapması durumunda yenisi ile değiştirilememesi durumu CNPS11X için geçerli değil, çünkü fan arıza yaparsa yenisi ile değiştirebiliyorsunuz:

Toplam 52 adet alüminyum ince yapraktan oluşan gövdenin ilginç bir tasarımı var. İlginç derken abartmıyoruz :) Gövde, diğer soğutucularda olduğu gibi dikdörtgen yada dairesel bir yapıda değil. Üçgen formundaki gövdenin ön yüzeyi, yani fanın arkasında kalan bölümü oyulmuş halde:

Bu açıdan baktığımızda daha anlaşılır halde görünen tasarımın, genel performansa ne kadar katkıda bulunacağını testlerde göreceğiz:

Gövde ile ilgili ilginç bir detay: Zalman'ın patentli FCG (FET Cooling Guide) teknolojisi sayesinde, gövde altına açılan 34 adet kanal, fanının çalışması sırasında anakart üzerindeki transistörlerin de soğutulması sağlanıyor:

Üçgen formundaki gövdenin arka bölümü:

Tavan:

Daha önce incelediğimiz CNPS12X'de olduğu gibi CNPS11X'de de kullanılan W-DTH (Whole-Direct Touch Heatpipes), bildiğimiz türden doğrudan ısı boru temaslı tabana sahip. İşlemciye temas eden yüzeyleri düzgün hale getirilmiş bakır borularından oluşan bu tasarım, ısı borularını ve işlemci yüzeyini, arada herhangi bir parça olmadan birbirine aracısız olarak temas etmesi sağlıyor. Daha önce yaptığımız pek çok testte, doğrudan ısı boru temaslı tabanlı işlemci soğutucunun, klasik düz taban tasarımlarına göre daha iyi performans sergilediğini görmüştük. Her biri 6 mm kalınlığındaki 4 adet bakır ısı borusu, tabandan aldığı ısıyı gövdeye iletmekten sorumlu:

Kutu İçeriği

Zalman CNPS11X'in kutu içeriğinde şunlar bulunuyor:
  • Kullanım kılavuzu
  • Evrensel Intel/AMD montaj aparatı
  • Termal macun
  • Montaj için gerekli olan vida ve aparat grubu
  • Zalman çıkartması
  • Alyan

Kaynak
 
Üst