Trojan Nedir - Wardom.Org

Trojan Nedir

Trojan nedir? Bilgisayar sistemlerinin en zorlu korunan kısmı, son kullanıcının elinde olan sistemlerdir. Ne kadar güvenlik sağlarsanız sağlayın, son kullanıcının aldığı saldırılar en ciddileri olmakta ve kullanıcıların yetkilerine göre sistemdeki diğer bilgisayarlara kadar zarar verebilmektedir. Bir çok şirketin basit erişime sahip kullanıcılarının üzerinden dahi bilgisayar sistemlerin trojanlar ile yapılan ataklarla büyük zararlar gelebilmektedir.
Trojan, uzaktan yapılan bağlantı ya da sistem içindeki kullanıcıların diğer bir sistemi izinli ya da izinsiz izlemesini sağlayan yazılımlara verilen addır. Meşhur Truva savaşında adı geçen hediye olarak gönderilen at ile ilişkilendirilmiştir. Genellikle içeriye sızmak için iyi görünümlü bir halde karşı sisteme sunulsa da, bazı sistem adminleri tarafından güvenliği sağlamak için de trojanlar sistemlerin kontrolü için kullanılabilmektedir. Zararlı ya da zararsız, bütün trojanlar sistem kontrolü özellikleri taşır ve bu özellikleriyle uzaktan bir sistemi yönetebilmeye olanak verip güvenlği arttırabilir de, güvenlik açığı yaratabilir de. Kötü niyetli bir kullanıcının virus gibi kullandığı bir trojan, sisteme zarar verebilirken, iyi niyetli bir trojan ile sisteme anında müdahale edilip gerekli güvenlik önlemleri dahi alınabilir. Trojanın bu fonkisyonu, trojanı hazırlayan programcının ne amaçla yazmış olduğu ile ilgilidir.

Kötü niyetli trojan yazılımlarından korunmak için anti virus yazılımları, internet güvenlik programları ve firewallar kullanılır. Firewall yazılımınızda giriş-çıkış portlarınızı kapatıp, kesinlikle gereksiz portlarla bağlantılara izin verilmemeli ve sisteme dışarıdan gelen programlardan emin olmadan kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Trojanın bir diğer kullanımı sistem yönetimi üzerinden yapılırken de, sistem yöneticinizin ne amaçla ve hangi yetkilerle bu programı kurduğu ve sisteminizde kullanım hedefini iyice öğrenmelisiniz. Korunmak için kesinlikle antivirus ve firewall ikilisi bulundurmaı ki hem antivirus hem firewall olan yazılımlar da mevcuttur, hem de dosyalara, linklere tıklarken gerçekten gerekliyse ve güvendiğiniz bir yerden, beklentiniz doğrultusunda gelen bir şey ise tıklayınız. En yakınınız sandığınız kişi bile başkası tarafından trojan ile hacklenip sistemi ele geçirilip size dosya gönderiyor olabilir...